>

Pražské týmy vedou tabulku

Evženie Votinská, 08.06. 2020 Extraliga

Třetí extraligový víkend přinesl zatím velmi zajímavé výsledky a také individuální hráčské výkony.

Souboj mezi do víkendu vedoucím týmem soutěže Hrochy Brno a obhájcem titulu Arrows Ostrava skončil dvěma výhrami pro Arrows. Obě utkání byla až do vícebodových směn vyrovnaná. O výsledku 11.1 prvního zápasu rozhodla 7. směna, do které dosud dobře házejícího Tomáše Zachovala vystřídal Martin Claus a poté Lukáš Zachoval. Oba však nedokázali čelit ostravské ofenzivě. Na devět hitů a osm bodů v jedné směně už nedokázali Hroši reagovat. Tříbodový homerun odpálil Jakub Grepl, za plot se trefil také Jakub Kubica. Ondřej Satoria odházel vítězný complete game, když během 8 směn rozdal 9 strike autů. Také sobotní utkání v Brně skončilo jasnou výhrou Arrows 14:6, byť tentokrát domácí vzdorovali o něco více. V obou týmech se činili zejména pálkaři, čehož je důkazem celkem 29 hitů, homeruny Vojáka a Černého a množství vícemetrových odpalů. Útočnou sílu týmu si pochvaloval i Ondřej Satoria: „S víkendem si myslím, že můžeme být spokojení. Oba zápasy jsme ukázali sílu v útoku, a to hlavně vedruhém, kde jsme tlačili hned od začátku. Jsem rád, že se na pálce chytili i mladí kluci a doufám, že jim to vydrží. Z obranného hlediska si myslím, že jsme hráli to, co jsme si před víkendem řekli a vše dopadlo dobře.“ Svůj třetí winner v sezóně si zapsal Boris Bokaj.

Kotlářka Praha porazila dvakrát Draky Brno a dostala se tak, společně s Eagles Praha do popředí extraligové tabulky. Sobotní duel byl ve znamení startujících nadhazovačů Radima Chrousta a Daniela Padyšáka, kteří dovolili soupeřovým pálkařům minimální počet dobrých odpalů. Zápas ve prospěch hostujícího týmu rozhodl 8. inning, ve kterém dokázal už na střídajícího Filipa Čapku a posléze Jana Vašourka získat 3 body a odvezl si do Prahy výhru 4:2. „Startéři byli fantastičtí, bylo jasné, že se utkání bude lámat v závěru. Ten jsme zvládli lépe my, protože jsme dokázali ze skórovacích pozic vytěžit více, než soupeř,“ hodnotil zápas trenér Kotlářky Jakub Vančura. "Byl to nadhazovačský zápas, Daniel s Radimem házeli výborně. Nám se úplně nedařilo, pak jsme šli do vedení, ale o zápase rozhodují maličkosti a díky nim Kotlářka vyhrála," řekl po utkání Arnošt Dubový se dvěma hity nejlepší pálkař Draků. Nedělní duel byl vyrovnaný až do 5.inningu. V něm dokázali pálkaři Kotlářky zatlačit na Ondřeje Furka a posléze také Jana Nebenführa, získat 9 bodů v jedné směně a vypracovat si rozdílový náskok 11:1, který se jim podařilo udržet. Daniel Vavruša odpálil v utkání sólo homerun a navíc grandslam a dostal se na metu 47 homerunů. Chybí mu tedy již pouze 3 pro vstup do Klubu českých homerunářů. „Celý víkend musím hodnotit pozitivně, chtěli jsme alespoň jednu výhru a máme dvě,“ řekl po utkání Vavruša. To Hynek Čapka, trenér Draků nemohl být sokojen: "Byl to asi nejhorší zápas za poslední dobu, co jsem viděl Draky hrát. Nebyli jsme produktivní na pálce a udělali jsme v obraně strašně chyb. Kotlářka to potrestala a zaslouženě vyhrála. Neměli jsme vůbec šanci se jí přiblížit. Musím soupeři pogratulovat, podal výborný výkon, my jsme hráli špatně."

SaBaT Praha vybojoval v nedělním utkání s Technikou Brno první extraligovou výhru v sezóně po dramatické bitvě v nastavené směně 7:6. Sobotní zápas v Brně byl naopak jasnou záležitostí Techniky, která vyhrála 19:0. Pálkařskou převahu přetavili domácí v dosud nejvyšší výhru v soutěži. Dva homeruny, letos už čtyři, trefil Matěj Menšík, další přidal Richard Sázavský, který svými odpaly stáhl celkem 6 bodů. Opět úspěšný byl i Pavel Budský. Michal Kočí odházel bez bodu 5 směn a díky 6 strike outům se dostal na metu 600 SO v základní části Extraligy a na 4. místo historických tabulek. Odveta v Praze však nováčkovi vyšla. Startující domácí nadhazovač Jiří Vavruša podržel svůj tým až do 5.směny, po které SaBaT vedl 4:2. Vedení však neudržel, a tak musela, poprvé v tomto ročníku Extraligy, rozhodnout nastavená směna. V ní se podařilo Technice získat na dohazujícího Matěj Hejtmánka 2 body. SaBaT se ale nevzdal a po třímetovém odpalu Rieggera a walk off hitu Ondřeje Hrdličky urval těsnou výhru na svou stranu. „Byl to výborný zápas, v předchozích utkáních jsme měli trochu smůlu, ale tahle výhra určitě ještě pozvedne naši morálku a myslím, že to bude ještě dobrá sezóna,“ řekl po zápase Hrdlička. A trenér Štěpán Hasal ho doplnil: „Dnes jsme především sami sobě dokázali, že umíme hrát hrát těžká utkání a že je umíme vyhrávat. Po včerejší těžké porážce se kluci dokázali zvednout a odehráli v podstatě bezchybné utkání. Start v Extralize je pro nás kombinací adaptace na náročnější podmínky a zapojování mladých hráčů. Věřím, že zápasy, jako byly proti Technice, nám pomohly najít vnitřní sílu týmu a sebevědomí jednotlivců. Výhru nepřeceňuji, ale zároveň se velmi raduji z prvního vítězství SaBaTu.“

Dvě vítězství ze série s Olympií Blansko slaví vloni stříbrní Eagles Praha a jsou tak společně s Kotlářkou s bilancí W-L 5-1 na prvních dvou příčkách tabulky. V Blansku zvítězili 7:4, když se dostali do vedení 7:0 po 4. směně. Pak se domácí tým také probudil a začal náskok soupeře stahovat. „Možná jsme lehce ztratili koncentraci, přišly nějaké chyby, ale Ondřej Kvapil nakonec zápas zkušeně zavřel,“ zhodnotil zápas zkušený Jan Homolka. „Nechali jsme si soupeře utéct, pak jsme začali pálit a stahovat body, ale na víc to bohužel nestačilo,“ okomentoval zápas trenér Ivo Kučera. Autor 2 hitů Jiří Hrubý pak připomněl hodně chyb v obraně domácích: „Hráli jsme celkem dobrý zápas. Škoda našich chyb ve 4.směně, potom jsme se dostali do zápasu. Ale těch se musíme příště vyvarovat.“ Sobotní odveta v Praze byla dramatičtější. Olympia sice podlehla 8:9, ale na odpaly domácí tým přestřílela 14:13. „Kluci z Blanska odvedli výbornou práci. Bojovali, sedli si na naše nadhazovače a hráli fakt moc hezky. Ukázali srdce,“ vyzdvihl soupeřův výkon jubilant Jan Homolka. Tomu se v zápase podařilo odpálit stý vícemetový odpal v kariéře tzv. extra base hit. „Zaplaťpánbůh, že to tam konečně spadlo. Čekal jsem to sice dříve, ale hlavně, že to přišlo,“ netajil spokojenost nyní prvometař, dříve elitní nadhazovač, který letos hraje již svou 23. sezónu. Výborné výkony ale ukázali i hráči Blanska – David Farkaš předvedl super zákrok v dlouhém poli a v konci utkání přidal i dvoumetový odpal, kterým držel svůj tým ve hře až do konce zápasu.

Nuclears Třebíč zaznamenali svou první letošní výhru, když porazili v Praze Tempo 7:4. Souboj startujících reprezentačních nadhazovačů Marka Minaříka a Lukáše Hloucha vyšel jasně lépe pro teprve devatenáctiletého Mistra Evropy U23. Nuclears získali v prvních dvou směnách 7 bodů, a tento náskok zvládli domácí pouze snížit. Jako přes kopírák ale v opačném gardu pak probíhal nedělní zápas v Třebíči. Domácí startující nadhazovač David Mergans neodolal tlaku soupeřových pálkařů a musel být hned v první směně vystřídán. Tempo získalo 5 bodů a získalo do dalšího průběhu utkání potřebný klid. Střídajícímu Michalu Prušovi se už vedlo lépe a další doběh pro hostující tým tak přišly až v 6. hře. Nuclears zaregovali třemi doběhy během 4 inningů, ale více jim pak nedovolila obrana Tempa a také přívalový déšť, po kterém muselo být utkání předčasně ukončeno. Tempo si tak z Vysočiny odvezlo vítězství 7:3. „Víkendová série dopadla 1:1, za což jsem rád. A jsem rád, že kluci předvedli, že hrát umí. Škoda je, že zápas ukončilo počasí, a ne boj na hřišti. Během směn jsme se snažili po bodíčku dotahovat a ještě jsme před sebou měli mít dvě pálky a kdo ví, co by se mohlo stát…“ přemýšlel po utkání trenér Nuclears Jan Urbánek.

Na všech stadionech byly opět k vidění mladé naděje, které získávaly první extraligové ostruhy, první hity, první strike outy. Přesně podle prognóz se hraje útočný baseball, zápasy jsou plné dlouhých odpalů, ale také krásných zákroků v poli. Na další hrací víkend může do areálu až 500 lidi, určitě se vyplatí zajít na baseballovou Extraligu.

Starší články