>

Hroši bez porážky, grandslam Šůchy

Evženie Votinská, 01.06. 2020 Extraliga

Druhý hrací víkend baseballové Extraligy přinesl z 10 utkání 8 výher pro domácí tým. Papírové předpoklady naplnili bez ztráty Hroši Brno, kteří jsou nyní jako jediní bez porážky, když dvakrát porazili SaBaT Praha. Dvě víkendové výhry berou z duelů s Nuclears Třebíč Draci Brno.

Šlágr kola, repríza loňského finále Arrows Ostrava – Eagles Praha, skončila 1-1 na zápasy, když se pokaždé dařilo domácímu týmu. Páteční duel v Ostravě začali lépe hosté, ale homeruny Grepla a Juňce dostaly Arrows zpět do zápasu. Ten se ve prospěch ostravských zlomil v dohrávkách 5. a 6. směny a konečný výsledek byl 9:5. Mladý tým Eagles na prkně postupně s Vojtou, Konrádem a Kvapilem se ale držel statečně. „Nenastoupili jsme sice v plné palbě, ale třeba mně to vůbec nevadilo. Jsem rád, že my mladí dostáváme prostor i v těžkých zápasech. Můžeme se díky tomu zlepšovat,“ řekl po utkání Vojtěch Bužga. Druhý winner v sezóně si zapsal Boris Bokaj. Sobotní odveta v Praze svedla proti sobě na kopci Tomáše Duffka a Ondřeje Satoriu. Pražané šli do vedení zejména díky odpalům Petra Zýmy a výhru dokázali udržet až do konce. „Bylo důležité se po porážce v Ostravě vrátit do zápasu. Podařilo se nám dostat soupeře pod tlak, pálka odvedla co měla, nadhazovači nás podrželi a v obraně nepřišlo žádné zaváhání,“ zhodnotil utkání autor 3 hitů Zýma. Utkání skončilo výhrou Eagles 6:4. „Bylo vidět, že hrají spolu loňští finalisté, a tak zápasy měly svou kvalitu, i když hrálo plno mladých hráčů. V prvním zápase jsme po pomalejším rozjezdu nakonec dokázali prosadit a urvat vítězství, ale v druhém zápase si soupeř pohlídal vedení i po našem tlaku v poslední směně," zhodnotil oba zápasy Aleš Navrátil, asistent trenéra Arrows.

Rovněž série dvou neporažených týmů z první kola, tedy Techniky Brno a Kotlářky Praha skončila 1-1 na zápasy. Sobotní zápas začala Technika tříbodovým homerunem Matěj Menšíka, a i když Kotlářka měla dohromady více dobrých odpalů, dokázala pouze srovnat. Pro vítězný bod doběhli domácí v dohrávce 8.směny a utkání tak skončilo 6:5. Na kopci se jako startující nadhazovači představili Michal Kočí a Daniel Padyšák a oba odházeli 6 směn. Čtyři hity zaznamenal Daniel Vavruša, tři Matěj Menšík. Nedělní odveta v Praze Na Markétě skončila rovněž jednobodovou výhrou domácího týmu 8:7. Kotlářka měla dobrý začátek, ale tříbodový homerun Roberta Regnera otočil jeho průběh ve prospěch Techniky. Kotlářce se podařilo vrátit do utkání díky grandslamu Matěje Šůchy. O letošní třetí výhru však museli bojovat až do konce. Další útok Techniky v 7.směně, kdy měla obsazené všechny mety zastavil až Lukáš Ercoli, který vystřídal na kopci Františka Nováka a do konce utkání už nepustil na metu žádného ze soupeřových pálkařů. „Byl to trochu tlak, vyrovnané skóre plné mety, v boxu Byl Pavel Budský. Ale vždy jde o to zklidnit se házet striky a ono to nějak dopadne,“ řekl po zápase Ercoli a pochválil také soupeře: „Asi jsme Techniku trochu podcenili, mají ale letos výborný tým a vidím je jako černého koně soutěže. Myslím, že se s nimi potkáme v TOP6.“ Domácí nakonec dokázali vítězný bod s pomocí chyby pole stáhnout a mohli se potřetí v sezóně radovat. „Bylo to těžké utkání skóre se přelévalo, tlačili jsme celou dobu, soupeř taky, ale naštěstí jsme vyhráli,“ zhodnotil dramatický zápas Šůcha.

První výhry v sezóně zaznamenali Tempo Praha a Olympia Blansko. Také jejich vzájemný souboj skončil smírně 1-1. V pátek v Blansku kralovali zejména nadhazovači Štěpán Havlíček a Marek Minařík. Domácím nakonec k výhře 3:2 stačila vydařená 6. směna, když Tempo nevyužilo v 9. směně obsazené všechny mety a získalo z nich pouze 1 bod. "Házelo se mi dobře, pole mě podrželo, pochytalo těžké míče. Důležitá je pro nás první výhra v sezóně," okomentoval páteční duel Havlíček. "Naši nadhazovači předvedli výborný výkon, zlepšili jsme se na pálce, jsem rád, že se mi povedl odpal, který nám přinesl výhru," pokračoval v kladném hodnocení utkání Aleš Blažek, jehož hit poslal pro nakonec vítězný bod Zdeňka Chvátala. V sobotní odvetě Pražené rychle odpověděli na 2 body Blanska v úvodu utkání, udrželi koncentraci až do jeho konce a nakonec zvítězili 8:2. Winner si připsal Jake Rabinowitz.

 Jediným týmem, který zatím nepoznal hořkost porážky jsou Hroši Brno. V prvním kole si poradili s Nuclears Třebíč, ve druhém pak s nováčkem Extraligy SaBaTem Praha. Sobotní zápas vyhráli rozdílovým výsledkem 14:4, díky 10 bodům v 5. inningu. Do té doby vedl soupeř 4:2, ale na takovýto bodový příděl už nedokázal odpovědět. Tříbodový in-park homerun odpálil Michal Ondráček. „Utkání bylo vyrovnané, pak byly nějaké chyby v poli, ale ty jsme dokázali napravit. Skvěle jsme pálili a splnili jsme plán,“ řekl po zápase startující nadhazovač Jan Kucin, který si zapsal 2. vítězství v sezóně. SaBaT odpálil pouze o 1 hit méně, než soupeř (12), ale konečný úspěch mu to nepřineslo. V neděli v Praze pak potvrdili Hroši dobrou formu, když zvítězili 9:0. „Byl to skvělý zápas, tlačili jsme na pálce, my mladí jsme se dostali do hry, nadhazovači házeli skvěle, a tak jsme odešli s nulou,“ zhodnotil utkání Jan Pospíšil, který v něm odpálil svůj první hit v Extralize.

Draci Brno získali v duelech s Nuclears Třebíč dvě vítězství. Domácí zápas zvládli v poměru 9:0, když se dařilo jejich nadhazovačům Chroustovi, Vašourkovi a Schneiderovi a Nuclears si připsali pouze 2 dobré odpaly „Podrželi nás nadhazovači, a dařilo se nám na pálce. Jsme rádi, že jsme zápas takto v pohodě zvládli,“ řekl po utkání Petr Čech, se 3 hity nejlepší pálkař utkání. I druhý zápas utkání patřil Drakům, tentokrát rozdílem 12:1. Na nadhozu se proti sobě postavili dva mistři Evropy U23 – Lukáš Hlouch a Ondřej Furko a oba na něm vydrželi 5 směn. Více se dařilo Furkovi, který pustil pouze 1 bod a dal 5 SO. Draci svého soupeře opět jasně přepálili, nadhazovače Nuclears navíc nepodrželo pole, které nasbíralo celkem 5 errorů. „Do poloviny zápasu jsme se drželi. Jakmile měl ale Lukáš Hlouch sto nadhozů, museli jsme střídat. Přece jen, je stále začátek sezóny a my se soustředíme na ty týmy, které si myslím, že dokážeme porazit,“ říká k prohranému nedělním utkání trenér Nuclears Jan Urbánek.

Hroši Brno vedou tabulku s bilancí 4 výher a žádné porážky. Další čtyři týmy – Draci, Technika, Eagles a Kotlářka mají na svém kontě 3 vítězství a 1 prohru. Naopak vez výhry na druhém pólu jsou SaBaT a Nuclears. Extraliga pokračuje třetím kolem v pátek 5.6.2020.

Starší články