>

Druhé kolo přinese reprízu loňského finále

Evženie Votinská, 28.05. 2020 Extraliga

AKTUALIZOVÁNO O STARTUJÍCÍ NADHAZOVAČE

Baseballová Extraliga úspěšně zahájila letošní ročník. Týmy mají za sebou úvodní zápasy. Po dvou výhrách získali Eagles Praha, Kotlářka Praha, Hroši Brno a Technika Brno. Pro hodně hráčů se jednalo o jejich extraligové premiéry a vypadá to, že český baseball má dobrou budoucnost. Zahanbit se ale nenechali ani ti zkušení – Martin Střítecký z Techniky úspěšně doházel otočené utkání s Olympií, Mike Müller ze SaBaTu odehrál druhé utkání proti Eagles s počtem 3 hitů ze 3 utkání.

Druhé kolo bude zahájeno opět v pátek, a to dvěma večerními utkáními pod světly. Prvním duelem bude repríza loňského finále mezi Arrows Ostrava a Eagles Praha. Eagles dokázali dvakrát zdolat SaBaT, Arrows se rozešli s Draky smírně 1:1. Vloni spolu týmy vč. Czech Series sehrály 10 utkání a v poměru 7-3 byli úspěšnější ostravští. Historický poměr W-L ale hovoří pro pražský tým v poměru 62-39. Oba týmy se nebojí zkoušet mladé hráče. „Příprava nebyla kvůli koronaviru podle našich představ, takže chceme hned na začátku Extraligy vidět co nejvíc hráčů v akci,“ řekl asistent trenéra Eagles Ivan Borecký. Aleš Navrátil z Arrows to potvrzuje: „Určitě využijeme, stejně jako soupeř, vlastní odchovance, a tak očekávám velkou bitvu na pálce. Bude rozhodovat, čí baterie nadhazovačů se lépe připraví.“ Oba týmy mají na soupisce zkušené reprezentanty – Bokaj, Malík, Voják na druhé straně Duffek, Zýma, Hejma a také aktuální mistry Evropy U23. „Příprava na hrací víkend probíhala standardně se zaměřením na leváka nadhazovače,“ zní z týmu Arrows. I Eagles se na obhájce titulu chtějí dobře připravit: „Jsme si vědomi síly soupeře a podle toho musí také náš výkon vypadat,“ říká Borecký a pokračuje: „Chceme urvat minimálně jednu výhru.“ Páteční duel budou na nadhozu startovat Boris Bokaj a Pet Vojta, ten nedělní Ondřej Satoria a Tomáš Duffek.
Pátek 29.5. 19:00, Arrows Ostrava – Eagles Praha
Sobota 30.5. 16:00, Eagles Praha – Arrows Ostrava

Olympia Blansko nevstoupila do Extraligy šťastně, když v prvním utkání s Technikou vedla v jeho průběhu 9:5, ale nakonec prohrála 9:12 a soupeři z Brna podlehla i ve druhém zápase. Rovněž Tempo bralo z prvního kola dvě porážky, když se mu nedařilo zejména na pálce. Proti Kotlářce dokázali jeho pálkaři trefit pouze 6 hitů. Loňská vzájemná bilance přála Tempu v poměru W-L 3-0, historická pak stejnému týmu v poměru W-L 51-23. V sobotu večer se na kopci jako startující nadhazovači představí Štěpán Havlíček a Marek Minařík. Nedělní odpoledne bude patřit Tomáši Hrbkovi a Jakeu Rabinowitzovi.
Pátek 29.5. 19:00, Olympia Blansko – Tempo Praha
Sobota 30.5. 16:00, Tempo Praha – Olympia Blansko

Dva stoprocentně úspěšné týmy z minulého víkendu svedl los dohromady hned v následujícím kole. Technika Brno možná trochu překvapivě vyhrála dvakrát nad Blanskem. Kotlářka Praha si celkem bez problémů poradila s Tempem. V dresu Techniky se představili i Pavel Budský a Michal Sobotka, kteří přišli před sezónou z Draků. Pavel přidal další hit do své bohaté sbírky, Michal si zapsal winner z druhého duelu. Hráči Techniky se činili i na pálce, Matěj Menšík trefil svůj 34. homerun v ZČ, Michal Klimeš pak nasbíral hned 5 dobrých odpalů. Kotlářka se spoléhala zejména na své nadhazovače. Jan Novák naházel za 5 směn 13 SO a společně s kolegy dotáhli první duel s Tempem do vítězného konce s nulou nejen ve skóre ale i na počtu soupeřových dobrých odpalů. "Zápasy proti Technice budou příležitostí pro některé mladé hráče nasbírat zkušenosti. Chybět nám bude pro zranění Ivan Aubrecht, ale máme dost dobrých hráčů na to, abychom zápasy úspěšně zvládli," říká hrající trenér Kotlářky Scott Muleharn. Loňské vzájemné duely byly jasnou záležitostí pražského týmu, který je na tom lépe i historicky v poměru W-L 29-15. V pátek budou na kopci startovat Michal Kočí a Daniel Padyšák, v sobotu pak Radek Burian a Jan Novák.
Sobota 30.5. 16:00, Technika Brno - Kotlářka Praha
Neděle 31.5. 16:00, Kotlářka Praha - Technika Brno

Draci Brno měli do prvního kola těžký los, s obhájcem z Arrows se rozešli smírně 1:1, když oba týmy vyhrály své domácí zápasy. První winner v sezóně si zapsal Radim Chroust: „Udrželi jsme útok Ostravy na uzdě, dostali jsme je pod tlak a oni nedali tolik bodů.“ Nuclears Třebíč podlehli dvakrát Hrochům, když dokázali během dvou utkání získat pouze 2 doběhy. „V obraně jsme hráli výborně, bohužel nás ale Hroši přehráli v útoku. Dokázali využít své zkušenosti,“ řekl po sérii trenér Jan Urbánek a pokračuje: "Letošní rozpis nás poslal hned v úvodu soutěže proti jedněm z nejsilnějších soupeřů. Pro náš mladý tým je to výborná cesta jak sbírat cenné zkušenosti a dobře se připravit na utkání s podobně silnými celky." Souboj mezi Draky a Nuclears bude okořeněn hostováním dračí nadhazovačské naděje Davida Merganse a další mladých hráčů Draků v dresu Nuclears. David předvedl výborný výkon, odházel 7 směn a připsal si 8 SO. „Je to pro mě velká výzva, ale pocity jsou smíšené. Budou proti mně stát hráči, ke kterým od mala vzhlížím a mám k nim respekt, na druhé straně chci podat co nejlepší výkon pro tým, za který nastoupím,“ říká osmnáctiletý nadhazovač. "Pokud chceme pomýšlet na TOP6 musíme občas sebrat nějaké vítězství i jasným favoritů. O to se budeme snažit i proti Drakům," říká trenér Urbánek. Draci ani pro tento víkend nemění své startující nadhazovače. V sobotu tak začne Ondřej Furko a v neděli Radim Chroust. Nuclears nasazují Michala Prušu a Lukáše Hloucha.
Sobota 30.5. 16:00, Draci Brno – Nuclears Třebíč
Neděle 31.5. 16:00, Nuclears Třebíč – Draci Brno

Nováček SaBaT Praha měl proti Eagles těžký vstup do soutěže. Sobotní utkání hladce prohrál, ale v neděli byl loňskému finalistovi vyrovnaným soupeřem. Jiřímu Vavrušovi se na kopci dařilo, a kdo ví, jak by utkání dopadlo, kdyby nemuselo být za stavu 4:5 po 6 směnách pro déšť ukončeno. Hroši Brno naopak s Nuclears tolik práce neměli. "Rádi bychom navázali na slušné výkony nadhazovačů i obrany z minulého víkendu," říká catcher Hrochů Martin Dvořák a pokračuje: "Na SaBaT se těšíme, naposledy jsme s nimi hráli v Nadstavbě o Extraligu v roce 2016." Velkou posilou SaBaTu je jeho odchovanec a reprezentační nadhazovač Jiří Vavruša, který hrál minulé tři sezóny za Kotlářku: "Porážka s Eagles nás mrzí, ale zejména druhé utkání nám ukáízalo, že můžeme hrát vyrovnaně s kýmkoli. Věřím, že tento víkend proti Hrochům nám to vyjde a budeme se radovat." Dobrý výkon SaBaTu neunikl samozřejmě ani Martinu Dvořákovi: "SaBaT už minulý víkend ukázal, že s Jirkou Vavrušou na nadhozu a kvalitním výkonem v obraně může konkurovat jakémukoliv celku Extraligy." V sobotním utkání bude za brněnský tým startovat Jan Kucin, který se minulé kolo blýskl vítězným complete game. V neděli se na kopci představí mladí nadhazovači Whitehead, Večerka a Bílek. SaBaT postaví v sobotu Jiřího Vavrušu a v neděli mladého Matěje Hejtmánka.
Sobota 23.5. 16:00, Hroši Brno - SaBaT Praha
Neděle 24.5. 16:00, SaBaT Praha - Hroši Brno

Vzhledem k postupnému uvolňování opatření může být ve sportovních areálech až 300 osob, tedy je zde prostor i pro fanoušky. Zápasy můžete také sledovat online přes tradiční iScore, kluby si navíc pro vás připravily živé streamy na svých sociálních sítích a youtube kanálech. Sledujte aktuální informace na @baseballczech

 

Starší články