>

Extraligový ročník 2020 pohledem Mikea Müllera

Michal Müller, 22.05. 2020 Extraliga

Jak vypadají šance jednotlivých týmů na TOP 6, či dokonce na titul?
V sezóně, kdy se základní část odehraje pouze na dva vzájemné zápasy a v týmech nesmí být zahraniční hráči s výjimkou těch, co tu trvale žijí? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá? Dočkáme se nějakého překvapení ve složení TOP6? 

Arrow Ostrava
Arrows jedou na vlně úspěchu. Mají skvělou partu, v posledních třech ročnících získali spoustu zkušeností a poslední dva vyhráli. I letos patří k největším favoritům na titul? Proč? Ačkoliv trio Roemer, Joyce a Rubanowitz určitě budou chybět, tak nejvíc paradoxně Alex Rubanowitz díky své pozici catchera a spojky. Roemer a Joyce podle mě tolik chybět nebudou. Dokonce si myslím, že to hodí Arrows do větší pohody bez konfliktů. Jediné, čeho se musí obávat je zranění klíčového hráče a u nich to bude právě na pozici catchera.

Draci Brno
Draci budou jasným účastníkem TOP6. Nově je povede na pozici hlavního trenéra Hynek Čapka. Zatím na soupisce svítí 17 jmen. Mám dojem, že všech 17 hráčů nějakou dobu působilo v mužském národním týmu, I kdyby jen v širších výběrech nebo reprezentaci na pár akcích.
Výzvou pro Draky bude skloubení pracovních povinností s těmi hracími, hlavně v případě Radima Chrousta a Martina Schneidera. Na nadhozu to bude právě Radim Chroust a Ondřej Furko, kteří zřejmě budou začínat zápasy a uvidíme, jak se bude dařit Viktorovi Večerkovi, Janu Nebenführovi, a ostatním, kteří mají potenciál, jen v minulosti podávali dost nevyrovnané výkony. Dle soupisky to vypadá, že v záloze je i Petr Minařík, který loni ukončil kariéru, ale možná se ho Drakům podařilo přesvěčit v částečnou či plnou výpomoc.
Ač určitě patří k velkým favoritům, díky všem těm zkušenostem, tak to letos na boj o titul spíš nevidím.

Eagles Praha
Eagles mají dle soupisky nejširší kádr. Je na ní v tuto chvíli 34 jmen. Co se týče nadhazovačské baterie, tak tam není žádné super jméno, ze kterého by si všichni sedli na zadek. Na dva hlavní startéry bych tipnul Duffka a Hegra. Jakmile dojde ke střídání, tak určitě uvidíme šachy Vladimíra Chlupa, který bude mít k dispozici spoustu nadhazovačů, které se nebude bát prostřídat.
Eagles budou hodně nevyzpytatelní v útoku. Určitě nejobávanějším pálkařem bude Matěj Hejma a bude záležet na tom, jak se bude dařit hráčům kolem něj. Zkušeností je tam dost, jen dvě poslední sezóny byly u některých hráčů nahoru a dolů. Návrat Marka Chlupa určitě pomůže nejen v útoku, ale i v obraně. A na jakém postu Marka Chlupa vlastně uvidíme? Eagles budou absencí cizinců nejvíce postrádat Dominika Piazzu, který byl pan hráč na hřišti i mimo něj. Na pozici catchera vidím právě největší slabinu Eagles. Buď tam bude hrát Marek Chlup nebo Aliaksej Kachurka, či někdo z mladých.
Já se určitě těším na rychlost Davida Bauera a na to, kam se jeho hra posunula po zkušenostech v USA.
Eagles je též jasný účastník TOP6, ale pokud nepředvedou ofenzivní smršť, tak si myslím, že nemají nadhoz na to, zastavit ostatní týmy.

Hroši Brno
Mladý tým, dobrá parta posílená o Johna Husseyho a Vojtu Menšíka. Tým, který bude vynikat rychlostí a obranou. Hrochům určitě budou na kopci chybět zahraniční posily, které jim v minulých sezónách hodně podržely. Vloni se jim moc nedařilo na pálce. Jejich týmový pálkařský průměr byl .236, což je řadilo až na 7. místo a v OBP je dokonce předběhlo i Blansko. Pokud toto zlepší, což by se mělo povést díky absenci zahraničních nadhazovacích posil ve všech týmech, tak to může být černý kůň soutěže. Ale kromě Johna Husseyho tam nevidím žádného dalšího výrazného nadhazovače, I když Jan Kucín byl vloni jeden out od no-hittera nebo dokonce perfect game.

Kotlářka Praha
Kotlářka má jedinečnou šanci urvat letos druhý titul. Jsou k tomu dva důvody. Tím prvním je fakt, že Kotlářka dlouhodobě nestála na zahraničních nadhazovačích. Ne, že by jim nepomohli, ale nebyli to většinou ti nejlepší. Rozhodně ne v posledních třech, čtyřech letech. Jejich nadhazovačská baterie se zdá nejsilnější a zároveň se slušnou hloubkou. Jan Novák, Daniel Padyšák, Josef Cihlář, Lukáš Ercoli, spolehlivě zaskočit může i hrající trenér Scott Mulhearn a zlepšující se a nepříjemný mladší bratr Johny Nováka František, a bratři Komorousové, kteří se už v loňské sezóně též předvedli.
Obrana i útok také dostali mnohem větší hloubku. Minimálně velká posila je Filip Smola a jestli by se vrátil i Martin Červenka a hrál za Kotlářku, tak asi nenajdeme silnější line up v české Extralize: Smola, Mužík, Červenka, Vavruša, Mulhearn, Sládek, by asi naháněl strach doplněný rychlým Blažkou, Aubrechtem, a zkušenými Šůchou a Truesdalem.
Žádný jiný tým nemá dva tak vyrovanané hráče na pozici catchera a pokud by přijel Martin Červenka, tak se dostávají do úplně luxusní pozice. S těmito možnostmi a s tak silnou nadhazovačskou baterií je to pro mě jasný favorit na finále.

Třebíč Nuclears
Mladý, sympatický tým. Ti mladí kluci spollu hrají už třetím rokem, takže mají více a více zkušeností. Letos jim budou chybět zahraniční hráči na klíčových pozicích catchera a nadhozu. Tahounem určitě bude reprezentant Lukáš Hlouch, který bude dávat Třebíči šanci na vyhraný zápas. Mohlo by se jim letos podařit proklouznout do TOP6, ale obávám se, že jim to letos opět unikne. Loňský pálkařký průměr byl sice slušných .262, ale po odečtení třech cizinců je pouhých .231.

Olympia Blansko
Blansko má též ambice na postup do TOP6, ale ani u tohoto týmu to ještě letos nevidím. Myslím, že skvělá spolupráce s Draky jim opět pomůže. Do týmu zřejmě hostí Klanica, Chadim a Altrichter. Výhodou Blanska oproti většině týmů bude to, že Jakub Kostka byl jejich eso i v době, kdy byli povoleni importi a dával vloni šance na výhru téměř v každém svém startu na kopci. Štěpán Havlíček je druhé výraznější jméno v nadhazovačské baterii. V minulé sezóně naskakoval či spíše zavíral zápasy. Díky slabší ofenzivě a ne úplné kvalitě a hloubce na kopci nedávám Blansku šanci na postup do TOP6. Ale pokud tým bude mít dobrou chemii a chuť a budou hrát až do konce zápasu, tak potrápí spoustu týmů.

SaBaT Praha
Nováček v Extralize, který si vloni nečekaně vybojoval postup do nejvyšší soutěžě. Alespoň na dálku mi připadalo, že ambice na postup ani nebyly tak velké, jako rok před tím, ale možná právě proto se to povedlo.
Tým skládající se ze směsice vysloužilých hráčů, mladíků, a páru zkušených hráčů bude velkou neznámou. Netuším, co od tohoto týmu čekat na pálce ani v obraně. Jirka Vavruša a Daniel Riegger budou zřejmě jediní dva, kteří pravidelně nastupovali v extraligových zápasech v minulé sezóně. Vavruša bude čelit nové roli v týmu. Bude ten zkušený a ještě vymění pozici relievera za startujícího nadhazovače. Ve chvíli, kdy nebude házet, tak zřejmě přeskočí na jiný post. SaBaT přivádí do týmu také Martina Lukačku, který má s Extraligou několikaletou zkušenost z Tempa Praha, a při svých startech potrápil nejednoho favorita.
Dle vyjádření na webu má tým hlavně ambici udržet Extraligu, a tak ani nevzhlíží k TOP6. I když někde v hloubi srdce to určitě bude, jako snad u každého baseballisty. Uvidíme, jak velká propast bude mezi loňským prvoligovým týmem a již zkušenými extraligovými matadory.

Technika Brno
Letos by mohlo přijít zlepšení, oproti dvěma výhrám v loňské základní části, ale i tak to může být pro Techniku fuška. I tady bude zajímavá kombinace super zkušeností a mladíků, kteří už si něco za poslední dvě sezóny odehráli. Nejstarším hráčem letošní Extraligy bude Roman Mráz, který ještě o 10 let přeskočí Ivo Kučeru z Blanska. Řady zkušených rozšíří nová posila, nikdy nekončící legenda a ambassador českého baseballu v podobě Pavla Budského. Pokračují Michal Kočí, Martin Střítecký a na soupisce i Aleš Keprta. K nim se vrací staronový trenér Rick Jacques, který s těmito hráči zažil jejich největší úspěchy. Bude tahle parta fungovat a překvapí vice, než se od ni čeká?

Tempo Praha
Čtvrtý, nikoli však umístěním, pražský celek. Dle vyjádření má klub letos ambice ty nejvyšší a tak by to mělo být. Podařilo se mu dostavět indoor halu, krásnou restauraci a nyní si brousí zuby na finále. A proč by ne. Nadhazovačskou baterii má více než slušnou a docela hlubokou.  Pokud Marek Minařík bude předvádět v letošní sezóně to, co předváděl v dresu národního týmu, tak se ostatní mají na co těšit. K tomu přidejte Jake Rabinowitze, který dokáže odházet celý zápas a pak ještě zavřít ten další. David Nevěřil a David Vohánka jsou oba schopni záhazet víc než slušně. Tempo bude mít také dva catchery. Zkušeného Petra Šustu, ale hlavně Martina Zelenku, který za poslední rok neuvěřitelně vyrostl a Tempo by měl posílit nejen na pozici catchera, ale take předvést dobré výkony na pálce.
Pro mě jasný kandidát na TOP6. Finále v případě, že se k výbornému nadhozu vylepší týmová pálka.  

V TOP6 bych tedy čekal: Arrows, Kotlářku, Tempo, Draci, Eagles a Hrochy.
Třebíč, Blansko, Technika a Sabat budou bojovat o udržení.
Finále čekám Arrows vs Kotlářka.
Vítězem se stane Kotlářka.

 

 

 

Starší články