>

Konečně začínáme!

Evženie Votinská, 21.05. 2020 Extraliga

Všichni fanoušci baseballu se dočkali! Po regionálních soutěžích startuje o víkendu i baseballová Extraliga. Nováčkem soutěže je SaBaT Praha, který nahradil Skokany Olomouc. Ti budou letos hrát v První lize. Úvodní ligové kolo je, stejně jako celá situace v ČR, poznamenáno hygienickými nařízeními Vlády ČR v souvislosti s Covid-19. Letošní ročník má kromě zkrácení základní části a semifinálových i finálové série, tři věci odlišné od těch předchozích – minimálně první kolo se bude hrát bez diváků, v týmech nemohou startovat cizinci a budou aplikována některá pravidla o časových limitech.

První ligové kolo zahájí tři páteční duely pod světly, v sobotu se pokračuje pěti zápasy, v neděli se pak dohrávají dvě utkání. Základní část se hraje pouze na 2 vzájemná utkání, soupeři už se tedy letos v této fázi soutěže nepotkají.

Všechny týmy podle předsezónních vyjádření chtějí bojovat o TOP6, ambice nejvyšší neskrývají zejména pražské týmy Eagles, Kotlářka a Tempo, vrátit na vrchol se chtějí Draci. A hned úvodní víkend leccos napoví, protože svedl dohromady zajímavé dvojice.

Obhájci titulu Arrows Ostrava se utkají s Draky Brno. Arrows mají na svém kontě dva tituly z posledních dvou sezón, naopak Draci po letech hojnosti (21 titulů) brali posledních dvou sezónách druhé, resp. třetí místo.  V roce 2019 byli ve vzájemných duelech úspěšnější Arrows v poměru 5-2, historicky jsou ale na tom v základní části lépe Draci 88-21. Letos chtějí oba soupeři sázet na mladé hráče. „Chceme bavit diváky a ukázat jim, že i s vlastními odchovanci budeme bojovat,“ říká asistent trenéra a autor více než 900 hitů v základní části Aleš Navrátil. Arrows sehráli před startem Extraligy přípravné zápasy s Hrochy a zvítězili 6:5 a 2:0. Draky povede v sezóně nový trenér Hynek Čapka: „V kádru máme hodně reprezentantů, takže si musíme klást ty nejvyšší cíle.“ Brněnskému týmu se vydařily všechny tři přípravné zápasy, ve kterých porazili Blansko 12:0 a 8:0 a Techniku 10:0. Ale také ostravský tým se může pochlubit hráči s reprezentačními zkušenostmi: „Na nový ročník se těším. Po fyzické stránce jsem slušně připravený a snad to bude dobré,“ věří jeden z nich, kapitán reprezentace Jakub Malík. Hned první víkend se tak mohou představit někteří reprezentační nadhazovači a nstoupit proti sobě. Podle informací z Draků bude páteční duel startovat Ondřej Furko, ten sobotní pak Radim Chroust.. K hranici 500 dobrých odpalů v základní části se blíží Martin Schneider, které mu do této mety zbývá 6 hitů. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se mu to podaří již o prvním víkendu.
Pátek 22.5. 19:00, Arrows Ostrava – Draci Brno
Sobota 23.5. 16:00, Draci Brno – Arrows Ostrava

Nováček Extraligy SaBaT Praha vstoupí do soutěže sérií s vloni stříbrnými Eagles Praha. SaBaT před sezónou posílil o reprezentačního nadhazovače Jiřího Vavrušu, Eagles se vrátil z USA Marek Chlup. Eagles mají po loňském stříbru i letos jen ty nejvyšší ambice: „Eagles nemohou po loňském finále myslet jinak než na maximální zopakování. Sázet přitom budeme na kombinaci osvědčených veteránů s velkými nadějemi českého baseballu na kopci,“ říká hlavní trenér Vladimír Chlup, který kromě stříbra v Extralize získal v roce 2019 s reprezentací U23 zlatou medaili na domácím ME. SaBaT má vyhlídky o něco skromnější. „Náš hlavní cíl je uhájit i do dalšího ročníku příslušnost v nejvyšší soutěži. Víme, že to nebude jednoduché, ale všichni se těšíme a věříme si,“ prohlásil manažer klubu z Tróje Štěpán Hasal. Týmy spolu sehrály v ZČ historicky 17 utkání a těsně lepší bilanci W-L 9-8 mají Eagles. „Proti SaBaTu nám povinnost velí dvakrát vyhrát, ale do série každopádně vstoupíme se vším respektem,“ věří svým hráčům hned v úvodním kole Chlup. Eagles odehráli jedno přípravné utkání s Tempem, které porazili 7:1.
Pátek 22.5. 19:00, Eagles Praha – SaBaT Praha
Sobota 23.5. 16:00, SaBaT Praha – Eagles Praha

Olympia Blansko a Technika Brno hráli poslední roky pouze v Nadstavbě o udržení a letos to chtějí určitě změnit. Technika získala do svého týmu velezkušeného Pavla Budského a také bývalého reprezentačního nadhazovače Michala Sobotku. Trenérem bude Rick Jacques, který se vrací po 17 letech a má pro svůj tým jediný cíl – postoupit do TOP6. Loňská zápasová bilance hovoří jasně pro blanské v poměru W-L 5-0, historická naopak v poměru 59-18 pro brněnský tým. „Chtěli bychom hrát s každým soupeřem vyrovnanou partii a nedělat zbytečné chyby,“ říká Pavel Budský a dodává „Budu se snažit ještě ukázat, co ve mně je.“ Olympia spoléhá na odchovance a také na mladé hráče z Draků. Trenérem je opět Ivo Kučera, který chtěl původně u týmu končit. Hráči Blanska by se rádi poprvé od návratu do Extraligy vyhnuli utkáním v baráži: „Pro mě je vždycky cílem TOP6, dokud tam nebudeme, tak je to pořád můj cíl,“ prohlašuje nadhazovač Jakub Kostka. V přípravě sehrálo Blansko tři utkání, dvakrát podlehlo Drakům :12 a 0:8 a jednou Nuclears 0:4.
Pátek 22.5. 19:00, Olympia Blansko – Technika Brno
Sobota 23.5. 16:00, Technika Brno – Olympia Blansko

První kolo svedlo dohromady dva pražské celky, které jsou letos mnohými favorizovány hodně vysoko. Kotlářka Praha bude těžit se sehranosti a také z návratu svých hráčů z amerických univerzit. Daniel Padyšák i Filip Smola budou určitě velkými posilami. „Našim cílem je znovu bojovat o titul šampiona ligy. Věřím, že kombinace zkušených hráčů a dravého mládí nám umožní soupeřit s kýmkoli,“ netají se očekáváním trenér Scott Muelharn.Tempo Praha může spoléhat na tradiční nadhazovačské opory Marka Minaříka a Jakea Rabinowitze. „Cílem je jednoznačně postup do semifinálové série a boj o postup do finále,“ prohlašuje manažer Lubomír Čuhel. Kotlářka a Tempo jsou jedněmi z mála, kteří mají ve svém středu kvalitní zahraniční opory. Jake Rabinowitz, Scott Mulhearn a Joe Truesdale mohou v soutěži, vzhledem ke svému dlouhodobému pobytu v ČR, hrát. Kotlářka obsadila dvakrát za sebou nepopulární 4. místo, Tempo skončilo páté, resp. šesté. Historicky jsou na tom v ZČ lépe hráči z Vypichu z bilancí W-L 20-10, loňská sezóna pak patřila těsně Tempu 4-3.
Sobota 23.5. 14:00, Kotlářka Praha – Tempo Praha
Neděle 24.5. 14:00, Tempo Praha – Kotlářka Praha

Mladému ambicióznímu týmu Nuclears Třebíč se zatím nepodařilo proklouznout do TOP6. Naopak Hroši Brno skončili vloni na 5. příčce, ale mysleli určitě výše. Druhým rokem povede nejmladší brněnský tým Matěj Samek: „Dostali jsme se dostavu, kdy náš klub již vychoval dostatek mladých talentů na doplnění starého jádra. Chceme opět sáhnout po nejvyšších příčkách.“ Do Hrochů před sezónou přestoupil John Hussey, zkušený nadhazovač a hlavně trenér, který hrál v předchozích letech za Draky a Techniku. Nuclears povede jako trenér předseda klubu a stále ještě aktivní hráč Jan Urbánek: „Určitě se letos můžeme dočkat řady překvapení. My bychom se letos chtěli konečně probojovat do TOP6.“ Třebíčtí se mohou spoléhat na reprezentačního nadhazovače Lukáše Hloucha, který si vloni v dresu Draků vyzkoušel, jaké to je hrát mimo nadstavbu o udržení: „Máme podobné šance jako ostatní týmy, které také mohou využít pouze české hráče.“ Vzájemné duely hovoří v poměru W-L 8-2 pro Hrochy.
Sobota 23.5. 16:00, Nuclears Třebíč – Hroši Brno
Neděle 24.5. 16:00, Hroši Brno -Nuclears Třebíč

Zápasy můžete sledovat online přes tradiční iScore, kluby si navíc pro vás připravili živé streamy na svých sociálních sítích a youtube kanálech. Sledujte aktuální informace na @baseballczech

Máte své favority, máte přehled, tipnete si vždy správný výsledek? Porovnejte si svá očekávání se sázkovou kanceláří Tipsport a můžete si na svého koně třeba i vsadit.

Starší články