>

Matěj Hejma: "Rozšíření extraligy nepadlo na úrodnou půdu"

Lukáš Ercoli, 19.05. 2020 Extraliga

Matěj Hejma, střední polař Eagles Praha a národního týmu. Bývalý hráč Minnesota Twins, za které hrál mezi lety 2009 - 2011. Držitel několika individuálních extraligových cen a dlouholetá výrazná osobnost českého baseballu odpovídá na několik otázek:

Jak se těšíš na novou sezónu?

Těším se, až to propukne. Doufám, že zopakujeme snahu o titul jako vloni a ideálně samozřejmě ten titul získáme.

Kolikátá to bude tvá extraligová sezóna?

Začal jsem asi v 15 letech, pak jsem měl pár let pauzu v Americe, myslím, že do třinácté.

Dáváš si před sezónou nějaké osobní cíle?

Chci si tuto sezónu hlavně užít.

Kdo myslíš, že bude vašim největším soupeřem?

Myslím, že to budou stabilně Draci a Arrows.

Co říkáš nováčkovi ze SaBaTu?

Jsem rád, že ubude cestování. Ale obecně jsem toho názoru, že by se Extraliga měla zúžit na méně týmů.

Můžeš to nějak rozvést?

Zkvalitní se zápasy, zkvalitní se základna hráčů. Každý tým bude disponovat dostatečným počtem hráčů, aby se mohly hrát 3-4 zápasy za týden s udržitelnou úrovní. Zároveň starší a časově indisponovaní hráči, nebudou nutně muset hrát pokaždé 3 zápasy za víkend bez toho, aby jejich absence zásadně neuškodila týmu. Jedna z původních myšlenek při rozšíření Extraligy byla, aby se baseball více rozvinul a ukázal i v dalších koutech republiky. A letos v podstatě máme 4 týmy v Praze, 3 v Brně a po jednom v Ostravě, Třebíči a Blansku. Myslím tedy, že to nepadlo na úrodnou půdu.

Jak pak vidíš argument, že Extraliga se zvedá, že zápasy nekončí velkými rozdíly a jsou naopak vyrovnané?

Bohužel česká mentalita je zatím taková, že když hraješ se slabším týmem nebo nastoupí slabší nadhazovač, tak většina týmů podvědomě zvolní. Při vedení 5:0 v 5. směně málokterý tým do toho bude i dále šlapat naplno, aby vyhrál třeba 15:0. Hlavně v základní části, po které se výsledky anulují. Když bude 6 týmů, tak logicky dojde k agregaci kvalitních hráčů a zvedne se úroveň zápasů a zároveň tlak na samotné hráče díky interní konkurenci. Teď nadhazovači ví, že každý tým má v průměru tak 3-4 dobré pálkaře, a když je zvládne, tak konec lineupu už ho často neohrozí. Když dáš dohromady ze 4 pražských týmů 2, tak hned budeš mít dva silné lineupy plné reprezentantů.

Každý rok bývala soutěž plná zahraničních hráčů, letos to bohužel bud jinak. Můžeš popsat v čem jsou třeba cizinci přínosem pro naši nejvyšší soutěž?

Myslím, že kvalita cizinců byla poslední roky skvělá a je to výborná práce všech týmů a manažerů celé soutěže. Srovnání třeba před pěti lety a dnes, to je nebe a dudy. Vždy jsme měli tak 2 hráče z Minor League v lize a teď není výjimkou, že jsou minimálně dva v každém týmu. Čili je to z mého pohledu jeden ze zásadních aspektů, který z dlouhodobého hlediska zvyšuje kvalitu Extraligy a který napomáhá tomu, že národní týmy od U18 a sami hráči se začínají stále více prosazovat na mezinárodní úrovni. Hráči mají možnost během roku hrát s/proti kvalitním hráčům a není pro ně překvapení, když tuto úroveň pak vidí venku. Je to obrovská deviza Extraligy a určitě správný krok. Ale na druhou stranu rozumím těm argumentům, které říkají, že nechceme, aby týmy stály jen na cizincích, ale chceme vychovávat české kvalitní hráče. Tedy všeho s mírou.

Letos si tedy vyzkoušíme Extraligu v podstatě bez importů, co myslíš, že to českému baseballu ukáže a jak to týmy zvládnou?

Papírově se sice úroveň bez cizinců sníží, ale na druhou stranu to bude pro kluby zajímavá prověrka, která ukáže, kdo jak doposavad pracoval s mládeží a jaké hráče si klub dokázal vychovat (potažmo přetáhnout z jiných týmů).

Jak moc to ovlivní Eagles Praha?

Asi každý tým by lhal, kdyby řekl, že ho to neovlivní. Kvalitní cizinci jsou přínosem jak v rámci zápasů, tak i předávání zkušeností mladším hráčům během tréninků. Na druhou stranu předpokládám, že v Eagles dostanou mnohem větší prostor letos mladší hráči a bude to pro ně šance nás staré pomalu vytlačit ;)

Co vám vloni chybělo k tomu odehrát vyrovnanější finále?

V těchto fázích je to už v podstatě jen o tom, který tým lépe načasuje aktuální formu a psychicky zvládne tlak. Výborně jsme si poradili v sérii s Draky, ale pak se ukázalo, že Ostrava byla v tomto ohledu na finále připravena lépe. Bylo znát, že týmu chyběly zkušenosti s tímto typem zápasů, kde jde o vše.

 

Bylo tedy znát, že Arrows měli více zkušenosti, když hráli vlastně již třetí finále v řadě?

Přesně tak. My byli ve finále asi po 10 letech. Takže vlastně většina z těch kluků ve finále Extraligy ještě nikdy nehrála. Když tu zkušenost nemáte a nevíte co to s vámi udělá, tak je těžké se na to připravit. Ale já to beru tak, že každá věc je pro něco dobrá, a věřím, že to v dalších letech budeme umět zúročit.

Ty ses připravoval na tuto sezónu již velmi brzo, protože jste měli v březnu odehrát s národním týmem kvalifikační turnaj v USA. Ten byl odložen a následně přišla karanténa a omezené možnosti tréninků. Navíc podle zákulisních zpráv to vypadá, že bude celý World Baseball Classic zrušen. Jaký vliv toto mělo, vzhledem k tomu že jsi hodně pracovně vytížen, na tvou přípravu, motivaci a chuť hrát baseball?

Upřímně to motivačně na jaře nebylo jednoduché. Pro většinu reprezentantů to byla vrcholová akce tohoto roku a chtěli jsme si spravit chuť po Olympijské kvalifikaci, kde nám postup utekl o kousek. Většina z nás byla připravená na konci března hrát zápasy a najednou nás karanténa vrátila o 2 měsíce zpět v přípravě. Stále doufáme, že se podaří MLB najít způsob jak kvalifikaci letos zrealizovat a odjedeme zabojovat o postup na WBC.

Starší články