>

Jakub Hajtmar: "Baseball je nejhezčí hra na světě."

Evženie Votinská, 16.05. 2020 Extraliga

Jakub Hajtmar, druhá meta Draků Brno a národního týmu. Hráč se 17 odehranými extraligovými sezónami, kteří věří, že po českých baseballových hřištích běhá hodně mladých talentovaných hráčů.

Tvé hodnocení extraligové sezóny 2019?
Z mého pohledu i z pohledu Draků to byla neúspěšná sezóna, protože pro nás je jakákoli sezóna, která není zakončena titulem, neúspěšná. Vloni to bylo o to těžší a víc hořké, že jsme se nedostali ani do finále, když jsme vypadli ve Wild Card Series. Ale myslím, že to jsou věci, které člověka a celou organizaci posouvají dále. Když neustále vyhráváte tak je to fajn, ale většinou ten velký krok přijde až s tím, když to nejde. Kdy se musíte trochu chytit za nos a začít dělat věci trošku jinak. A myslím, že o to to bude letos lepší.

Cítíš, že jsou Draci pod nějakým tlakem, že musí stále vyhrávat?
Ty si musíš dát před sezónou ty nejvyšší cíle. Každý jde do přípravy s tím, že udělá vše pro to, aby na konci zvedl pohár nad hlavu. Ale nějaká přehnaná očekávání má každý jen ve své hlavě. Tím stresem a očekáváním si musí každý projít sám. Baseballová sezóna je dlouhá. Já se vždy snažím soustředit na ten daný zápas a nepřemýšlím moc co bude v play-off. Je důležité pracovat zápas od zápasu, trénink od tréninku. A když jste tohle schopni dělat na 100% každý den, tak se výsledek sám dostaví, aniž by působil stres či přehnané ambice.

Je tohle cesta pro Draky na rok 2020, stále na sobě pracovat?
Určitě. Baseball se neustále vyvíjí a Extraliga se stále zkvalitňuje. Člověk nesmí usnout na vavřínech, musí stále pracovat. Máme zkušený tým. Každý z hráčů ví, co je potřeba udělat, abychom byli úspěšní. A teď jde o to, to opravdu udělat.

Draci mají velkou mládežnickou základnu, jsou úspěšní na mládežnických turnajích, jak se vám daří tyto naděje zapojovat do A týmu a jak myslíš, že je důležité takovou kvalitní základnu mít?
Každá organizace by měla být tvořena odchovanci. Máme skvělé U12, U15, U18 i U23. Do áčka se dokupují každý rok 2-3 cizinci, ale ta kostra, by měla být z hráčů, kteří s klubem žijí a trénuji dlouho. V tomto máme výhodu. Někteří mladí hráči byli vloni a budou i letos na hostování, protože ještě zatím třeba nejsou dost zkušení, aby mohli hrát za A-tým ty důležité zápasy, ale je třeba aby se někde rozehráli. Máme plno šikovných kluků a velkých příslibů do budoucna.

Pracuješ jako hráčský agent, vidíš mezi mladými hráči talenty, které by se třeba mohly prosadit i v USA?
Jsem si naprosto jistý, že po českých hřištích běhají kluci, kteří mají talent a vůli na to, prosadit se v USA, jinak bych tuhle práci přece nedělal, ne? (úsměv). Už to není žádná utopická představa jako tomu bylo před pár lety. Stačí se podívat na úspěchy českých hráčů pravidelně nastupujících v týmech prestižních univerzit v USA, což samo vypovídá o smysluplnosti této cesty.

Co musí takový hráč hlavně mít?
Vůli, talent a obrovské odhodlaní dokázat něco výjimečného…a těchhle kluků tady vidím čím dál tím víc a víc.

Těšíš se na sezónu 2020?
Moc. Já se vždycky těším na další sezónu. Baseball je něco, co dělám celý život a baví mě to. Ano, je skvělé je hrát a užívat si tu hru na hřišti, ale k baseballu se pak pojí další věci. Vztahy s ostatními hráči, život mimo hřiště, kdy jdeš nějakou cestu, kus života, společně se svými spoluhráči. Zažijete dobré i špatné a ten kolektiv hodně spojuje. Těším se, až začne ten koloběh. A pak budeme zase remcat, proč hrajeme v neděli a proč jedem tam, to je tak vždycky. Ale na konci dne si řekneš Jo, bylo to super.

A jak se těšíš na nováčka, SaBaT Praha?
Já se těším, myslím, že jsem proti nim nikdy nehrál, ani snad nevím, kde mají hřiště (úsměv). Vždycky je to zpestření toho extraligového stereotypu, kdy hraješ stále proti stejným soupeřům. Uvidíme, jaký budou mít tým.

Jak podle tebe ovlivní letošní soutěž její posunutý začátek a nepřítomnost cizinců?
Bude to rozhodně velká výzva. Já sám jsem svoje začátky v Extralize prožíval v době, kdy tu bylo jen málo cizinců. Ovšem časy se mění a zahraniční hráči, kteří jsou nezbytnou součástí každého extraligového týmu, přispívají velkou měrou ke zkvalitnění celé ligy. To, že letos bude liga bez cizinců ukáže, jak si na tom opravdu dané týmy stojí. Těším se na tu konfrontaci mezi českými hráči, ale rozhodně bych ligu bez cizinců z dlouhodobého hlediska hrát nechtěl, úroveň by šla dolů.

Myslíš, že se kvůli tomu třeba nějak přeskupí okruh tradičních favoritů?
Myslím, že týmy, které jsou dlouhodobě na čele tabulky se opírají především o výkony svých odchovanců a k tomu si do kádru přivedou 2-3 kvalitní zahraniční posily, aby měli šanci bojovat o TOP6 a následně o medaile.

Proč by měli sportovní fanoušci sledovat baseball a přijít na hřiště (až to půjde), a třeba na Draky?
Baseball je nejhezčí hra na světě. Pro českého fanouška je to o tom, že když nezná pravidla, tak je to pro něj těžší. Když půjdeš na fotbal, tak jsi na něm nikdy nemusel být, ale během 5 minut pochopíš co a jak. Baseball je specifický tím, že ho plno lidí nezná. Ale když chodí pravidelně a věnuje tomu ten čas, tak je pak schopný si ten baseballový zápas užít. A podle mě i více, než jakýkoli jiný sport. A i pro děti je to, podle mě, ideální sport.

Starší články