>

Kotlářka Praha - Chceme opět stanout na stupních vítězů

Lukáš Ercoli, 15.05. 2020 Extraliga

Kotlářka Praha je jediným pražským celkem, kterému se povedlo vyhrát mistrovský titul v historii české baseballové Extraligy. Kotlářka je v české nejvyšší soutěži od roku 2010 a může se pochlubit hned pěti medailemi a dvakrát se také účastnila poháru mistrů Evropských zemí. Poslední dva roky se ale pražský celek propadá a dvakrát za sebou obsadil pouze čtvrté místo a musel se obejít bez medaile.

 

Minulou sezónu hodnotí záporně i dlouholetá opora Kotlářky a seniorského národního týmu Daniel Vavruša: „Skončili jsme 4. a to je vždy neúspěch. Ani mě osobně se moc nedařilo. Ale myslím, že se podařilo dostat do týmu mladý kluky a letos to bude lepší. Bude nás víc, bude zdravá konkurence a určitě nás to bude víc bavit“, svoje hodnocení také přidává Matěj Šůcha: „Jako tým jsme nebyli moc spokojení s tím, co jsme v sezóně předvedli. Určitě jsme měli vyšší ambice. Nepodávali jsme takové výkony, které jsme chtěli, hlavně v TOP6 se nám nedařilo“.

Daniel má za sebou zajímavou baseballovou kariéru. Začínal v SaBatu Praha, poté podepsal profesionální smlouvu s nejslavnějším baseballovým klubem světa New York Yankees, ve kterém působil dva roky (2011, 2012) konkrétně v letní lize v Dominikánské republice (Dominical Summer League), aby se následně vrátil do České republiky, konkrétně do Kotlářky a vyhrál s ní v roce 2015 historický titul. V letošní sezóně ho čekají zápasy proti svému mateřskému klubu, do kterého se vrátil jeho mladší bratr Jirka. „Na souboje proti bráchovi se těším, rodiče se také těší. Bude to určité okořenění. Bude super vrátit se na hřiště, kde jsem hrál jako malý kluk. A je fajn, že je v lize další pražský tým, sice to bere hráče, ale na cestování je to určitě lepší.“

Příprava na letošní sezónu byla náročná, jelikož týmy vypadly z tréninkového rytmu kvůli propuknutí celosvětové pandemie, jak finální přípravu hodnotí Matěj Šůcha: „Příprava byla hodně individuální, každý dělal, co mohl a co mu bylo dovoleno. Jakmile se začaly uvolňovat opatření, začali jsme chodit pálit a házet do pálkařského stanu na hřišti, který nám velmi pomohl. V úterý (12.5.) jsme měli první celotýmový trénink, na kterém bylo 27 hráčů, takže soupiska na letošní sezónu je velmi široká a nabitá jak mladými talenty, tak zkušenými borci.“ A souhlasí s ním i kapitán týmu Daniel Vavruša: Příprava byla dost atypická. Se spoustou kluků jsem se v podstatě měsíc možná i déle ani neviděl. Ale myslím si, že každý z nás to vzal zodpovědně a připravoval se nejlépe jak mohl“.

Do své druhé sezóny jako hlavní trenér vstupuje zkušený Australan žijící v Praze Scotty Mulhearn, který vidí následující sezónu jako obrovskou příležitost: „Letošní sezóna bude specifická pro všechny, pro týmy, pro hráče i pro všechny, kteří se v Čechách o baseball zajímají. Rozhodnutí, hrát extraligu bez zahraničních hráčů, odhalí skutečnou situaci v týmech. Ukáže silné i slabší stránky výchovy vlastních hráčů. Bude jasně vidět, co je potřeba zlepšit a kde se zaměřit na další rozvoj. Možná, že se v některých aspektech úroveň hry sníží, ale přesto si myslím, že to bude ve finále skvělá příležitost pro růst českého baseballu. Zejména mladým hráčům to přinese více příležitostí hrát baseball na té nejvyšší úrovni, kterou jim může domácí prostředí nabídnout“.

A jaké jsou vůbec ambice pražského celku v letošním ročníku české nejvyšší baseballové soutěže? „Nejprve bych chtěl říci, že jsem rád že letos vůbec budeme hrát. Na hřiště se těším již od konce loňské sezony. A co se týče ambicí tak ty u nás v klubu nemůžou být jiné než ty nejvyšší. Chceme se porvat o finále a v něm ukázat že jsme na tom dobře“ odpovídá vždy usměvavý Daniel Vavruša. Pokračuje Matěj Šůcha, který hrál pět let baseball na amerických univerzitách a v dnešní době pracuje jako výkonný ředitel Pivovaru Matuška: „Ambice našeho týmu jsou ty nejvyšší, stejně jako každou sezónu. Po tolika účastech ve finálových sériích a následném titulu už nejde nikdy myslet na nic jiného, než na vítězství. Po loňském čtvrtém místě chceme opět stanout na stupních vítězů. S návratem několika hráčů ze škol z USA a několika starších matadorů do našeho kádru je chuť po vítězství velká a všichni táhnou za jeden provaz. Vyhrát ligu bez přítomnosti cizinců by určitě mělo jinou (ne lepší či horší, jinou) váhu než vítězství za přítomnosti zahraničních posil.“

Ty nejvyšší cíle má samozřejmě i trenér týmu Scotty Mulhearn: „Kotlářka má pro letošní sezónu velmi dobrou výchozí pozici. Má velké množství mladých a talentovaných hráčů. Disponuje 7 reprezentanty a dalšími 4 hráči se zkušenostmi se zámořským baseballem. Naším cílem je znovu bojovat o titul šampiona ligy.”  

Starší články