>

Martin Střítecký: "Chybí mi asi 15-20 hitů do 700, tak snad to letos půjde."

Evženie Votinská, 09.05. 2020 Extraliga

Martin Střítecký, catcher, bývalý reprezentant, člen Klubu českých homerunářů, držitel individuálních extraligových cen, hráč Techniky Brno od roku 1995 a mimo jiné také závodník v CrossFit.

Jaká byla pro tebe a pro Techniku sezóna 2019?
Pro Techniku nebyla vůbec dobrá. Hráli jsme o sestup. Co se týče týmu, ale byla podle mě lepší, než v roce 2018, protože jsem na klucích viděl snahu se zlepšovat a trénovat. Nevycházely nám ale bohužel koncovky zápasů. Hráli jsme s každým týmem třeba 6 směn naprosto vyrovnaně, ale v dohrávkách posledních směn jsme to neudrželi a prohrávali. Pokud ale kluci budou nadále pokračovat v té práci jako minulý rok, tak si myslím, že letos by to mělo být rozhodně lepší.

Do kolikáté vstupuješ extraligové sezóny?
Do dvacáté šesté (úsměv).

A na kterou vzpomínáš nejraději?
V každé sezóně se stane plno skvělých okamžiků, na které rád vzpomínám. Na zápasy ještě na pískovém hřišti na Technice, na škváře v Havířově, na zápasy o titul s Draky v Zamilovaném hájku, na pohárové zápasy a výjezdy Techniky do zahraničí.  Ale určitě ta v roce 2011, kdy jsme vyhráli mistrovský titul, ta zůstane v hlavě napořád.

Jak se udržuješ tak dlouho v kondici? A nemáš někdy baseballu spíš plné zuby?
Každým rokem to bolí víc a víc, to je pravda. Ale kdybych se nehýbal mimo baseball, tak bych už asi stěží mohl odehrát další zápasy. Po celou baseballovou kariéru jsem se snažil vždy maximálně připravit na sezónu a během ní stále na sobě pracovat. Chodil jsem do posilovny, běhal. Posledních 6 let se kromě baseballu věnuji také Crossfitu a myslím, že i díky tomu jsem dokázal odehrát v Extralize víc jak 700 zápasů.  Fyzicky jsem na tom líp, jak když mi bylo dvacet pět (úsměv).
Jasně, že jsem měl baseballu plné zuby. Hlavně když se nám nedařilo, nebo když jsem nebyl spokojený s přístupem hráčů k tréninku a zápasům. Ale poslední roky je to super. Sice se nedaří, ale je super tým a parta, kluci na sobě pracují a věřím, že Technika zase půjde nahoru.  

Co musí Technika podle tebe udělat, aby nehrála každý rok o sestup?
Kluci musí trénovat nejen na společných trénincích, ale také individuálně. To už je teď podmínka toho, aby uspěli v Extralize. Potřebujeme zkušené nadhazovače, kteří dokáží zavřít zápas. To nám v loňském roce chybělo. Neměli jsme closera, který by dokázal hodit dvě směny a udržet vítězný zápas. Musíme pokračovat v práci s mládeží, aby doplňovala hráče do Extraligy.

Přivedli jste někoho zajímavého do týmu?
Ano, Pavel Budský bude v tomto roce oblékat dres Techniky. A také bývalý reprezentační nadhazovač Michal Sobotka.

To myslíš, že by mohl být ten closer?
To bude asi na něm, co mu bude vyhovovat. Pokud bude chtít startovat zápasy, tak je bude startovat. Myslím, že je důležité s ním dobře pracovat a dát na to, jak se cítí.

Na co se těšíš v sezóně 2020?
Na zápasy, na tým, na hezké počasí, na sluníčko. Na to, jak mě bude bolet ruka, jak budu unavený. Na euforii po vítězném zápase. Na smutek a naštvaní, když prohrajeme. Na soupeře, na kluky, které půlku roku vídám a potom půl roku ne a znám se s nimi už hodně dlouho.

Jak vaši přípravu ovlivnila situace s COVID-19?
Určitě ovlivnila. Dalo by se říct, že celá finální příprava na extraligu, včetně soustředění v Itálii, byla zrušena. Nebo spíš posunuta a probíhá poslední dny. Do začátku Extraligy máme ještě 14 dní a myslím, že toho budeme mít víc natrénováno na hřišti, než kdyby se začalo v dubnu. To většinou máme maximálně 14 dní možnosti trénovat na hřišti. Navíc nebývá počasí nic moc. Teď se dá trénovat každý den a počasí je zatím super. A využíváme toho. Takže vlastně COVID-19 nám pomohl se lépe připravit na sezónu (úsměv).

Zamíchá letošní absence zahraničních hráčů nějak kartami, co se týče síly jednotlivých týmů?
Určitě se absence cizinců projeví. Některé týmy vyloženě na zahraničních hráčích, potažmo nadhazovačích, stály. Ale je to super příležitost pro mladé hráče, aby na sobě víc pracovali a nahradili ty pozice, kde v minulých sezónách byli cizinci. Mně se to líbí a nemám s tím problém.

Dáváš si nějaké osobní cíle před sezónou?
Chtěl bych aby moje ruka byla naprosto v pořádku, jako předminulou sezónu. Kdy jsem mohl hodně házet a nepociťoval jsem žádné omezení. Prostě aby zdravotně tělo fungovalo. Chybí mi asi 15-20 hitů do celkového počtu 700, tak doufám, že to letos půjde. Týmově bych chtěl abychom se probojovali do TOP6 a nehráli o sestup.

Jaké jsou zápasy v nadstavbě o Extraligu?
Upřímně musím říct, že mě utkání s týmy z První ligy nebaví a ničím nenaplňují, protože mezi Extraligou a První ligou je opravdu diametrální rozdíl. My jsme vloni neměli extra kvalitní tým, a potom ty zápasy byly vyrovnané. Ale stačilo mít lepší nadhazovače a kluci z První ligy by se proti nim těžce prosazovali, protože na to nejsou zvyklí. Chtěl jsem hlavně týmu pomoci udržet Extraligu, a proto jsem ty zápasy hrál.

Čím dokázal SaBaT tuto bariéru překonat? Nebo byli Skokani minulý rok opravdu špatní?
Tak Skokani v poslední době hráli o udržení každý rok. Hodně to stálo na Jakubovi Vojákovi, který když nehrál nebo byl zraněný, tak tým hrál špatně. On ho dokázal táhnout nahoru, pálit v důležitých chvílích, hrál dobře v obraně. Tým měl dlouhodobě problém s hráči, na zápasy jich bylo málo. SaBaT jsem v První lize nesledoval. Pokud vím, tak mají dobrou základnu. Někteří hráči, kteří hráli za Kotlářku jsou původně právě ze SaBaTu a určitě tým posílí.

Co má tedy vliv na úspěšnost týmu v nejvyšší soutěži?
Vše závisí na tom, jak pracujete s mládeží. Jak vychováváte hráče. Ti pak třeba mohou jít do jiných týmu, ale když není základna, není z čeho vybírat, tak pak je to těžké.

Myslíš, že nový tým soutěž nějak oživí nebo to spíš bude „otloukánek“?
Řeknu to jinak. Myslím, že 10 týmů pro Extraligu je moc, že 8 je tak ideální počet. Nemáme v ČR tolik kvalitních hráčů, aby naplnili soupisky 10 týmů. V zápasech o sestup vždy záleží na tom, koho tým sežene na sezónu na post nadhazovače. Pokud si sežene nějaké „bombery“, kteří dokáží odházet zápas s jedním, dvěma doběhy, tak se třeba na pálce prosadí a vyhrají. Pokud nemají takové střelce, tak potom čeští nadhazovači nedokáží utáhnout celou Extraligu. Druhá polovina Extraligy nemá tolik kvalitních českých nadhazovačů, aby dokázali odházet celé zápasové tempo. Utkání je hodně a pokud nemají 5 kvalitních nadhazovačů, kteří budou rotovat, tak se v půlce sezóny unaví, kluci jsou zranění a tým se propadne. Nemyslím si, že by měl být SaBaT otlounkánkem, ale doufám, že Technika ho bude porážet a bude před ním (úsměv)

Myslíš, že by tedy snížení počtu týmu na 8 dalo větší prostor českým hráčům? Nebo je vlastně dobře, že je v lize, za normálních okolností, tolik cizinců, že to bez nich nejde?
Letos to bez nich bude muset jít. Jak jsem říkal, dostanou prostor hráči, kteří tolik nehráli. Musí ale na sobě hodně pracovat. Nejen na oficiálních trénincích ale hodně individuálně. Musí dát baseballu 100% a ono se to vrátí. Podmínky na zlepšování mají. Kvalitní zázemí klubů, i kvalitní trenéry. Tím, že nebude tolik kvalitních zahraničních nadhazovačů, tak to uškodí jen reprezentantům, kteří neuvidí tolik dobrých nadhozů, které potkávají na mezinárodní scéně.

Jak ti vadí cestování, jak se s tím srovnáváš, je to náročné?
Cestování a čas strávený na hřišti je pro člověka, který pracuje a má rodinu neúnosný. Je to jen koníček, který většinou děláme ve volném čase. Když hrajete jeden den v Praze, druhý v Brně a třetí zase v Praze je to pro kluby i finančně náročné. Navíc úpravy na D1 vše ještě více prodlužují.

A je reálné cestovat třeba vlakem?
V Brně je to v pohodě, z nádraží se dá dostat přímo na hřiště. V Praze nevím, snad jen, že u Kotlářky je metro. V juniorských dobách jsme vlakem jezdili a na Krč vždy došli. Na Tempo vůbec nevím…. Doprava mezi městy je v pohodě, ale pak už je to těžké. Přeci jenom máme nějaký materiál atd. Asi by se to dalo řešit třeba pronájmem dodávky nebo zajištěním dopravy z nádraží na hřiště od domácího klubu. Cestování prostě zabere straně moc času.

 

Starší články