>

Jiří Vavruša: "Budu mít roli toho zkušenějšího hráče"

Evženie Votinská, 08.05. 2020 Extraliga

Jiří Vavruša, nadhazovač, člen reprezentace mužů, dlouholetý mládežnický reprezentant (např. ME U23 2017 - 2.místo), odchovanec SaBaTu Praha.

Jirko, vraťme se ještě k loňskému září, a tvému startu na olympijském kvalifikačním turnaji. Jak na něj vzpomínáš? Nastoupils v zápase se Španělskem a hned si zapsal výhru.
Baseballový vlak, co ktrého jsem v Itálii naskočil by zajímavý. Kluky to hrozně bavilo a byli nadšení, kam až se dostali, proti komu hrají a koho poráží. Ale na druhou stranu už bylo vidět, že byli všichni už dlouho pryč od rodin a z práce. A to si myslím, že bylo krásně vidět v tom posledním utkání turnaje se Španělskem.Začátek bylo pomalý, pršelo, foukalo, byla zima. Věděli jsme, že nemůžeme postoupit a všichni byli utahaní. Potom se ale začalo od druhé půlky zápasu dřít a celé jsme to urvali tím, že jsme chtěli vyhrát víc, než Španělé. Že jsme si uvědomili, že na tom hřišti nechceme být zbytečně, a že každá výhra se počítá.

Bojovnost určitě týmu v posledních letech nikdy nechyběla.
Ano, ukázalo se, že vydržíme bojovat opravdu do konce a porazit kohokoli. Vidět to bylo i v zápase s Izraelem. Ta chuť a bojovnost byla znát, prostě jsme jim to nechtěli nechat.

Jak bys zhodnotil loňskou extraligovou sezónu?
Byla to moje třetí celá extraligová sezóna, protože do Kotlářky jsem přišel na hostování v play-off 2016. Hrálo se mi skvěle. Vládne tam rodinná atmosféra, je tam skvělá parta lidí. Navíc jsem tam šel za bráchou. Jinak ale herně to pro mě i pro Kotlářku byla sezóna nahoru - dolu. Osobně jsem se nedostal do stadia, kdy by mé výkony byly konstantní. Byl jsem 3-4 víkendy nahoře, a pak třeba další 3 dole. Rovnováhu jsem bohužel nenašel. A podobné to bylo s celým týmem. Bohužel nám utekl postup do Wild Card Series. 

Co čekáš od sebe a svého nového týmu letos?
Moc se těším. Budu mít oproti Kotlářce jinou roli. Nejspíš budu zápasy na nadhozu začínat a zároveň budu hrát v poli a pálit. Takže to pro mě bude celkem výzva. Ale o to víc se těším, že si více zahraji a zároveň budu mít roli toho zodpovědnějšího a zkušenějšího hráče. V týmu máme spoustu mladých kluků, kteří vypadají, že je to baví. Určitě se v každém zápase popereme o výhru a doufám, že těch výher bude co nejvíc.

Čím myslíš, že můžete překvapit?
Máme dobrý tým, trávíme spolu i spoustu volného času. Baseball nás baví. Týmovost je určitě jedna z našich výhod. Potom asi mládí. Musíme se prostě nacpat dopředu a potrápit veterány (smích). Využít výhody mládí, rychlosti a mrštnosti.

Jak ovlivnila tvou přípravu karanténa a jaké myslíš, že to bude při zápasech bez diváků?
Jak bylo všechno zavřené, tak jsem hledal možnosti, kde a jak se pohnout. Naštěstí jsem docela často házel s bráchou. Taky jsem házel doma s ručníkem a dělal různé cviky, abych pak nezačínal s házením od začátku. Ještě jsme si doma s přítelkyní parkrát udělali kruháč nebo zacvičili jógu. Z pohledu diváků to pro mě bude změna tak jako tak. Už jsem trošku zapomněl jaká je atmosféra na Sabatu, a zároveň mi budou fanoušci Kotlářky chybět. Doufám, že zápasy proti Kotlářce budou plně přístupné a připomenu si tu atmosféru a pozdravím se se všemi.

 

Starší články