>

SaBaT Praha - Extraligový nováček

Evženie Votinská, 08.05. 2020 Extraliga

Letošní ročník Extraligy okoření kromě úprav termínovky a neúčasti cizinců také nováček soutěže SaBaT Praha. Tým postoupil po 2. místě v Nadstavbě o Extraligu, kde se mu podařilo např. porazit dvakrát Techniku a připsat si po jednom vítězství nad Nuclears i Olympií. Vrací se tak do nejvyšší soutěže po dlouhých 22 letech. V roce 1998, při svém posledním startu, skončil na 5. místě.

Tým bude složen převážně z odchovanců a hráčů, kteří postup vybojovali, což potvrzuje i hlavní trenér Štěpán Hasal: „Zákaz cizinců se nás dotkl méně než ostatní týmy, protože dlouhodobě stavíme na našich odchovancích. V podmínkách amatérského sportu nám to dává smysl. Navíc mladí hráči vědí, že když na sobě budou dlouho a tvrdě pracovat, mají otevřené dveře do A týmu.“

Do mateřského týmu se ale také vrací odchovanci, kteří okusili nejvyšší soutěž v jiných klubech. Mezi nimi nechybí reprezentační nadhazovač Jiří Vavruša. Jirka hrál v roce 2015 za Tempo a v letech 2017-2019 v Kotlářce. Je bývalým členem mládežnických reprezentací a zapsal si už také starty v týmu mužů. „Moc se těším, budu mít oproti Kotlářce jinou roli. Nejspíš budu zápasy na nadhozu začínat, a zároveň budu hrát v poli a pálit,“ plánuje Vavruša a pokračuje „Budu mít roli toho zodpovědnějšího a zkušenějšího hráče a více si zahraji.“ Vloni odházel za Kotlářku přes 46 inningů, na pálce si připsal ze 4 startů 1 hit, ale o rok dříve jich bylo 13.

Tři roky extraligových zkušeností, dva v Tempu a jeden v Kotlářce, má Daniel Riegger, který skončil loňskou sezónu s bilancí 39 hitů. „Těším se, že budu hrát s klukama, se kterýma jsem u baseballu začínal. Dobře se známe, bydlíme kousek od sebe, podnikáme hodně věcí i mimo baseball,“ pochvaluje si Daniel dobrou atmosféru v týmu. A na koho si myslí, že budou spoluhráči nejvíce spoléhat? „Tak určitě na Jirku Vavrušu. To bude náš hráč číslo jedna a největší eso.“ Mezi další zajímavá jména na soupisce patří určitě Daniel Vítek, dlouholetý hráč Eagles Praha, Martina Lukačka, který má zkušenosti z Tempa a nechybí samozřejmě bratři Dupalové.

Nováčkové to nemají v žádných soutěžích jednoduché, ale tým z Troje si věří. „Myslím, že můžeme překvapit na pálce, máme dost silových pálkařů, kteří když to trefí, tak to letí daleko,“ říká Daniel a Jirka se připojuje „Máme dobrý tým, baseball nás baví, a to bude určitě jedna z našich výhod. A potom asi mládí.“ Svým svěřencům věří také Štěpán Hasal, který by rád, aby se nejvyšší soutěž hrála na SaBaTu i příští rok: „Kluci jsou nažhavení a těší se na konfrontaci se špičkovými týmy. Náš hlavní cíl je uhájit i do dalšího ročníku příslušnost v nejvyšší soutěži. Víme, že to nebude jednoduché, ale všichni se těšíme a věříme si. 

Celá země bojovala v uplynulých týdnech s omezením v souvislosti s COVID-19, ale hráči pracovali a trénovali individuálně: „Házel jsem doma s ručníkem a dělal různé cviky, abych pak nezačínal s házením od začátku,“ potvrdil Vavruša. Uvolnění opatření pak umožnilo trénovat v povolených počtech.

Nový tým bude v Extralize po 3 letech, kdy byla soutěž v roce 2017 rozšířena z 8 na 10 týmů a do extraligových soubojů se zapojili Olympia Blansko a Nuclears Třebíč.

A jak vidí a jak se těší na nováčka hráči z ostatních týmů?
Daniel Vavruša (Kotlářka Praha) - Já se těším, rodiče se také těší. Bude to určitě okořenění. Bude super vrátit se na hřiště, kde jsem hrál jako malý kluk a pro nás je fajn, že je v lize další pražský tým, sice to bere hráče, ale na cestování je to lepší.

Martin Střítecký (Technika Brno) - Nemyslím si, že by měl být SaBaT otlounkánkem, ale doufám, že Technika ho bude porážet a bude před ním.

Jan Homolka (Eagles Praha) - Na další pražské derby jsem velmi zvědavý. Uvidíme, jak budou mít poskládaný tým a doufám že to budou vyrovnané zápasy jako s třeba s Kotlářkou.

Marek Minařík (Tempo Praha) – Je to blíž, než jezdit do Olomouce (smích). Jestli budou lepší, zjistíme, hned v prvním kole.

Ondřej Satoria (Arrows Ostrava) - Čekám dlouhé výjezdy do Prahy (smích). Jsem na to hodně zvědavý, protože vím, že tam budou hrát kluci se zkušenostmi z Kotlářky. A myslím, že to s nimi budou dobré zápasy.

Lukáš Trunkát (Hroši Brno) - Moc se na ně těším. Měl jsem možnost se s nimi poměřit, když jsem hrával za Techniku. Tým je mladý, dravý, měl několik hráčů na hostování v Extralize a věřím, že se neztratí.

Starší články