>

Extraliga 2019 I

Evženie Votinská, 22.08. 2019 Extraliga

Arrows Ostrava obhájili titul Mistra republiky z roku 2018, Eagles Praha získali stříbro a o jednu příčku si oproti roku 2018 polepšili, Draci Brno skončili bronzoví.

Arrows zvítězili v základní části i v TOP6, během sezóny prohráli pouze 7 utkání. Rovněž Eagles hráli celou sezónu na špičce soutěže, stejně tak jako Draci. Ti měli lepší základní část, a naopak se jim nevydařila TOP6, ve které skončili až třetí a následně přes Eagles nepřešli po 24 letech do finále nejvyšší soutěže. I tak se jedná o úctyhodnou sérii v kolektivních sportech málo vídanou.

Kotlářka Praha, Hroši Brno a Tempo Praha v podstatě obhájili loňské pozice a opět bojovali v nadstavbě o titul. Kotlářka skončila znovu pod stupni vítězů, Hroši a Tempo si pouze prohodili pořadí z roku 2018.

Nuclears Třebíč, Olympia Blansko a Technika Brno svou příslušnost v nejvyšší soutěži potvrdili a oba nováčci z roku 2018 tak půjdou do třetí extraligové sezóny. Technika se poslední dva roky pohybuje v dolních patrech tabulky, ale v soubojích s týmy z První ligy byla úspěšná.

Extraligu opouští po 15 letech Skokani Olomouc, kteří nezvládli Nadstavbu o Extraligu. Vloni byli 9., ale v předchozích letech konce dvakrát šestí. Nejlepší umístění brali v roce 2009, kdy skončili na 4.místě.

Novým účastníkem Extraligy bude SaBaT Praha, tedy již čtvrtý tým z hlavního města. Co to bude pro další týmy z Prahy znamenat, jak se tato situace projeví v soupiskách, uvidíme v příštích měsících. V listopadu začíná přestupní termín, určitě se máme na co těšit.

Během sezóny se Klub českých homerunářů rozrostl o další dva členy, oba jsou z týmu úřadujícího mistra. Tím prvním byl Terrell Joyce, který je nejen prvním cizincem v této vybrané společnosti, ale také pálkařem, který to zvládl nejrychleji, během pouhých 3 sezón. Tomáš Juněc na to potřeboval 6 extraligových sezón, ale je rozhodně nejmladší. Aktivními čekateli pak jsou Martin Mužík (48) a Daniel Vavruša (45), kteří mohou svou bilanci, stejně jako Juněc, vylepšit na blížícím se ME, ze kterého se HR do statistik rovněž započítávají.

Podle pálkařského průměru (BA) byl nejlepším pálkařem během celé sezóny Terrell Joyce s BA . 475, následovaný Martinem Schneiderem (.437) a Matějem Hejmou (.422). Nejméně umožněných bodů na zápas (ERA) měl Peter Reyes z Tempa – 1.92, dále Nathan Kuchta z Hrochů (2.07) a Johny Hussey z Draků (2.12). Boris Bokaj zakončil svým výkonem v prvním utkání Czech Sries sezónu bez porážky s 11 winnery. Železným mužem pak byl se 143 odházenými inningy a 11 complete game Jason Jarvis, který sám „udělal“ 143 autů svého týmu.

Reprezentanty nyní čeká vrchol sezóny, dá se říci i jedné éry, boj o postup na Olympijské hry 2020. Reakce všech účastníků Extraligy na tento ročník vám přineseme během měsíce září.

Starší články