>

Arrows stále ve vedení, pět týmů v boji o tři postupová místa

Evženie Votinská, 12.05. 2019 Extraliga

Opravdu zajímavě vypadá extraligová tabulka po dalším hracím víkendu. Ten poznamenalo deštivé počasí, které trochu pozměnilo rozpisy utkání, ale odehráno nakonec bylo vše.
Tři výhry berou, po boji s Nuclears Třebíč, Draci Brno, Arrows Ostrava zvládla zápasy s Kotlářkou, dařilo se rovněž Olympii Blansko v sérii se Skokany a roli favorita potvrdili Eagles Praha v zápasech proti Technice Brno. Tmy na 4.-7.místě mají stejnou zápasovou bilanci W-L 10-11, a bez šance není ani 8. Třebíč, která má k dobru utkání se Skokany, Arrows se udrželi na první příčce.

Olympia Blansko – Skokani Olomouc 8:2, 9:6, 6:3
Jakub Kostka odházel vítězný complete game a pomohl tak výraznou měrou k první výhře Olympie v sérii se Skokany.  Domácí začali výborně 4 doběhy ve 2.inningu a postupně se dopracovali až na celkem klidnou výhru. Celkem 5 pálkařů trefilo po 2 hitech. Čest olomouckého útoku zachraňoval pouze Justin Woods svým letošním premiérovým homerunem.
Druhá výhra v sérii se pro Olympii rodila těžce. Do zápasu vstoupili lépe Skokani, kteří startujícího Štěpána Havlíčka získali hned během prvního útoku ze 6 hitů 3 body. Domácí začali náskok soupeře pomalu stahovat, a i přes další zisky olomouckých, se v dohrávce 6.inningu dostali do vedení. Woodse  vystřídal na nadhozu Petr Mik a bohužel pro jeho tým, se mu start moc nevydařil – hit, meta zdarma, hit, meta zdarma, hit, hit…. To vše přineslo blanenským celkem 4 body a otočení průběhu utkání. Na Davida Farkaše, který do druhé půlky utkání vystřídal, Havlíčka, už se olomoučtí nedokázali více prosadit. Naopak v 8. hře přidali další body a vzali si tak další výhru.  
Poslední vzájemné utkání této série rozhodly tři body Blanska v 6.směně. Skokani se ujali vedení, které ale právě v tomto inningu ztratili. Olympia se dostala do pohodlného náskoku, který v závěru olomoučtí již pouze korigovali. Winner zapsal Jan Nebenführ.

Draci Brno - Třebíč Nuclears 9:2, 10:9, 4:2
Páteční zápas začali hosté proti Johnu Husseymu dobře a získali první bod, pro ně bohužel na dlouhou dobu poslední, byť dobrých odpalů nasbírali Nuclears více. Draci se proti Robinu Vávrovi prosadili ve třech směnách po sobě a otočili vývoj utkání na svou stranu. Třebíči se nedařilo stahovat běžce z met, další bod připsali až po homerunu Bridise. John Hussey odházel skvěle celé utkání, zapsal svou 5.výhru a přidal do statistik 13SO.
Sobotní duel v Třebíči zahájil nízký průlet bojového vrtulníku z Náměstě nad Oslavou. Nuclears dokázali celé utkání držet Draky na uzdě, zejména díky výkonu Lukáše Hloucha. Naopak Michal Sobotka dostal hned první směně 4 body. Podíl na nich měl dvoubodový homerun Američana Treye Bridise. Domácí sahali po vítězství až do osmé směny, kdy Draci dokázali otočit skóre třemi doběhy na 8:10. Domácí Nuclears v dohrávce zápasu ještě dokázali snížit Ivanem Hamžou na rozdíl jediného bodu. Těsné vítězství si ale zkušení Draci už pohlídali. V tomto utkání se Američan Trey Bridis ve službách Třebíče zapsal do dějin české extraligy, když zaznamenal tzv. hit for cycle. V první směně odpálil dvoubodový homerun proti startérovi Michalovi Sobotkovi. Ve třetí směně pak odstartoval dohrávku dvoumetovým odpalem, o směnu později přidal třímetový odpal. V šesté směně pak Draci poslali na kopec Martina Schneidera a proti němu Bridis odpálil jednometový odpal, čímž dokonal cestu za jednometovým, dvoumetovým, třímetovým odpalem a homerunem v jednom utkání. Celé utkání tak bylo důstojnou kulisou doprovodné akce Army Day, která se v sobotu v Třebíči konala.

Rovněž ve třetím zápase měli Nuclears naději na výhru, opět se svému soupeři vyrovnali v počtu dobrých odpalů, ale o bodech do tabulky rozhodují doběhy, a těch získal vicemistr více. Nuclears představili na kopci novou akvizici – Timothy Holmese, který odehrál 6 směn a inkasoval po bodu ve 4 hrách. Na druhé straně startoval Radim Chroust a vydržel bez bodu celých 6 směn. Utkání poté dohazoval Petr Minařík, a společně získali celkem 13 autů v podobě SO. Po dvou hitech trefili Moštěk a Schneider.

Arrows Ostrava – Kotlářa Praha 6:3, 17:4, 7:1
Wesley Roemer, Terrell Joyce a Alex Rubanowitz byli hlavními strůjci první výhry Arrows v sérii s Kotlářkou. Roemer odházel cel utkání s bilancí 12 SO, Joyce trefil 3 hity a další homerun do sbírky, Rubanowitz odpálil také 3 hity. Na druhé straně začal na prkně Hutchings, ale během 5 směn nedokázal zabránit 5 bodům soupeře. To se podařilo až Lukáši Ercolimu. Kotlářka dokázala korigovat konečný výsledek třemi body 8.směně, na větší zdramatizování utkání to ale nestačilo. Po třech dobrých odpalech trefili útočné stálice Arrows – tedy Joyce a Rubanowitz.
Další dva zápasy se odehrály v Praze, ale ten sobotní musel být kvůli bouřce přesunut na nedělní dopoledne. Na kopci začali Jan Novák a Christ Burkholder. Domácímu reprezentantovi se ale tentokrát nedařilo, a kopec opouštěl před 5.směnou za stavu 2:9. Ani další domácí nadhazovači – Komorous a František Novák, nedokázali zastavit útočné choutky obhájce titulu a utkání nakonec skončilo vysokou výhrou ostravských. K ní opět přispěly homeruny Arrows v podání Juňce, Malíka a Joyce a také celkem 5 chyb domácí obrany.
Druhé nedělní utkání bylo vyrovnanější. Domácí nadhazovači Daniel Padyšák i Jiří Vavruša drželi ostravské pálkaře 3 čtvrtiny zápasu zkrátka. Konec střetnutí ale Arrows vyšel, jako už poněkolikáté, na výbornou a 2 body v 7. a 3. v 9.hře získali důležitý náskok. O shut-out přišel Ondřej Satoria až v posledním inningu, i tak si ale připsal první letošní vítězný complete game a 8 SO k tomu. Joyce Terrel zatím uzavřel svou homerunovou bilanci na 8 kouscích a k magické hranici 50 homerunů, která zaručuje vstup do Klubu českých homerunářů, mu už tak chybí pouze 2 odpaly „za plot“. První příležitost k nim bude mít ve středečním utkání s Draky.

Eagles Praha – Technika Brno 4:1, 7:3, 16:4
Tři předpokládané výhry získali pražští Eagles s brněnskou Technikou a posunuli se v tabulce nahoru. Páteční večerní utkání bylo velmi rychlé, první body získal domácí tým v dohrávce 5.směny, o které se zasloužili bratři Zýmové. Další změnu ve skóre přinesla až 8. hra. Čestný bod Techniky získal Martin Střítecký po odpalu Berga. Na možný zvrat v zápase odpověděli Eagles odpaly Bauer, Piazza a Hejma a ustanovili skóre utkání na 4:1. Tomáš Duffek byl pro pálkaře Techniky těžkou překážkou, odházel 8 směn a rozdal 12 SO, zápas pak dohazoval Šimon Blažek. Na druhé straně vydržel na prkně celé utkání Japonec Kaito Seko.
V sobotu se série přesunula do Brna, kde se odehrál double. První zápas odstartovali dobře Eagles ziskem 4 bodů. Technika odpověděla v dalších dvou směnách. Pražané ale udrželi svou útočnou aktivitu a dotáhli utkání do vítězného konce. Pomohli jim k tomu také 2 homeruny Petra Zýmy a 1 homerun Matěje Hejmy. Technika odpálila pouze o 1 hit méně, ale ani tentokrát to na úspěch nestačilo. Tři dobré odpaly trefil Vojtěch Bužga, Jason Jarvis odházel 8 směn a rozdal 10 SO.
Druhé utkání bylo jasnou záležitostí vloni bronzového týmu. Technika do hry nasadila mladé hráče, kteří, zejména na nadhozu, nedokázali útoku Eagles odolat. Ondřej Hegr si zapsal winner, dařilo se také Lukáši Josefusovi. Další homeruny přidali Petr Zýma, Matěj Hejm,a Michal Zýma a Dominic Piazza a za domácí rovněž Mrio Gottschall.

Tempo Praha – Hroši Brno 3:0, 4:2, 3:4
Důležitou sérii mezi Tempem a Hrochy, začal lépe pražský tým. V první sobotní duelu porazil svého soupeře 3:0, když všechny 3 body získal v dohrávce 7.směny. Do té doby nadhazovači i obrany pracovali perfektně. Marek Minařík i Steven Chambers předváděli skvělé výkony. Chambers odházel celé utkání a rozdal 8SO, Minařík vydržel 7 směn, získal pro svůj tým 7 autů, když ho v závěru utkání vystřídal David Nevěřil a dovolil Hrochům pouze 1 hit. Bodový přísun pro domácí začal hitem Marek Rejman, Petr Šusta složil dobrou ulívku, hit Nepomuckého a Bužgy a odvážná hra Davida Nevěřila pak vše dokončili.
Druhý sobotní zápas musel být pro bouřku doprovázející průtrž mračen zrušeno hned v jeho začátku, a tak hráče obou týmů čekala dvě nedělní utkání. To druhé musela rozhodnout až druhá nastavená směna. Duel na prkně zahájili Nathan Kuchta a Peter Reyes a čisté konto udrželi dvě směny. V té 3. nejdříve poslal Rabinowitz na 2 auty domů Lacaya a Minaříka v dohrávce pak Michal Ondráček svého bratra.  Tím se na další dobu útok obou týmů bodově vyčerpal. Srovnání skóre na 2:2, které vydrželo až do 11.inningu, přinesl doběh Jakuba Mánka. Jako první střídali na kopci Hroši – Kuchtu nahradil od 7.hry Kollár, Tempo vyměnilo nadhoz o směnu později, kdy Reyese vystřídal Jhai Anderson. Rozhodující hra začal pražský tým posunem ulívkou, první bod získal Nepomucký po sebeobětovacím odpalu Vohánky, druhý pak Bužga po hitu Minaříka. Hrochům se dohrávka tolik nepovedla a tři rychlé auty přinesly druhou výhru pro Tempo.
Rovněž třetí vzájemné utkání spělo do dramatické koncovky, ale tentokrát Hroši udrželi svůj náskok a připsali si tak ze série jedno vítězství. Na nadhozu tentokrát začali Rabinowitz a Kraut. Jako první bodoval brněnský tým ve 2.hře, srovnáno na 1:1 pak bylo po 4 směnách. Rozhodnutí přinesla 7.hra. Hroši utrhli celkem 3 body po odpalech Janouda a Šedého a také několika nepřesnostech pražské obrany. Tempo se ale nevzdalo a v dohrávce, už na Jana Kucina, odpovědělo 2 doběhy a snížilo na nejtěsnější možný rozdíl. V závěru utkání už Kucin, Rabinowitz ani dohazující Vohánka již změnu ve skóre nepřipustili.

Další extraligové kolo zahajuje už ve středu 15.5. třetí duel mezi Draky a Arrows, který může více napovědět, kdo bude vítězem základní části. Hned ve čtvrtek by mělo následovat utkání Hrochů opět s Draky. Pražští příznivci baseballu se mohou těšit na akci Ladies Day, kterou ve čtvrtek pořádají Eagles Praha.

Starší články