>

Víkendová pozvánka na Extraligu

Evženie Votinská, 09.05. 2019 Extraliga

Pouze tři víkendy zbývají odehrát účastníkům Extraligy do konce základní části, po které šest nejlepších postoupí do nadstavby o titul a čtyři týmy na 7.-10. místě budou hrát s prvními čtyřmi z První ligy nadstavbu o udržení v Extralize. Zatím jsou na postupujících pozicích: Arrows, Draci, Kotlářka, Nuclears, Hroši a Eagles. Ale rozdíly jsou malé a rozhodovat tak bude každá výhra.

Tradičně již ve čtvrtek večer zahájí svou sérii Olympia Blansko, tentokrát hraje se Skokany Olomouc. Oba týmy jsou zatím pod postupovými pozicemi, blíže k nim má Olympie, která je o 3 výhry lepší, ale do nadstavby o titul stále daleko. Z posledních 10 utkání vyhrála 4 zápasy, Skokani pouze 2. Týmy mají podobné týmové statistiky jak na pálce BA .211 vs. .226, tak také co s týče nadhazovačského průměru umožněných bodů (ERA) .6.06 vs. 6.62. Blansko se bude muset obejít bez Hubbarda, kterému skončilo hostování z Draků, a se kterým odchází také 18 hitů a 11 stažených bodů. Místo něj přišel do týmu Lukáš Řehůšek, který se hned uvedl homerunem, a také zůstává nadhazovač Jan Nebenführ. Dobré výkony na nadhozu podává rovněž Štěpán Havlíček, který má na svém kontě tři výhry a odházených 35 směn. Skokani zatím prostřídali na kopci celkem 10 hráčů, nejvytíženější jsou Woods a Sitár, 2 výhry slavil Mason Felt. V pátek série pokračuje dalším večerním zápasem v Blansku, v sobotu pak končí ve 14:00 v Olomouci, kde je tento duel zahrnut do slavnostního rázu v rámci Dne matek.

Eagles Praha mají zatím vyrovnanou bilanci W-L 9-9 a v pátek večer zahájí na domácím hřišti svou sérii s Technikou Brno. Technika je již bez šance postoupit do soubojů o titul, získala zatím pouze 2 vítězství (Skokani, Nuclears) a velmi negativní skóre 62:161. Eagles sehráli minulý víkend vyrovnanou sérii s Hrochy, ze které si zapsali 2 výhry a v závěrečných bojích o postup mají za soupeře pouze týmy z dolní poloviny tabulky. Postup by jim tak teoreticky neměl uniknout. Technika naopak může využít závěr základní části jako přípravu pro souboje s prvoligovými týmy. Matěj Hejma a Dominik Piazza jsou útočnými oporami pražského zástupce, dohromady odpálili celkem 48 hitů, Matěj má na svém kontě 6 homerunů a bojuje na dálku o prvenství v této „disciplíně“ s Martinem Mužíkem (7), Terrellem Joycem a Alexem Rubanowitzem (oba 6). Překvapit ale umí i mladí odchovanci, kteří se v extraligových zápasech pravidelně objevují. V dresu Techniky se daří Richard Sázavskému s pálkařským průměrem (BA) .302. Nejvíce výher zapsal reprezentant Tomáš Duffek (4), Jason Jarvis zase vévodí statistikám v kategorii strike-outů – má jich na svém kontě již 51, nejvíce z celé Extraligy. Po pátečním duelu se série přesouvá do Brna, kde se v sobotu hraje na Kraví hoře double.

Draci Brno mají nabitý program, po středečním zápase s Arrows (5:7), se utkají s Nuclears Třebíč. Série začíná v pátek večer na MBS, v sobotu se přesouvá do Třebíče, kde se uskuteční letošní již třetí Army Day, a v neděli se vrací do Brna. Tam je pro všechny maminky připraven doprovodný program k nedělnímu Dni matek. Draci prohráli 3 zápasy z posledních 4 utkání, ale stále se drží v popředí tabulky a také mají v podstatě jistý postup do bojů o titul. Třebíčtí po svém postupu do nejvyšší soutěže získali proti Drakům jednu výhru, v minulém kole sehráli dvě vítězná utkání se Skokany, a mají ještě jeden zápas s tímto soupeřem odehrát. Spoléhat mohou na mladého Lukáše Hloucha (W-L 4-1) a také Daltona Erba (3-1), ale v zápasech dostávají příležitost také mladí hráči z vlastní líhně. Již 32 dobrých odpalů se podařilo realizovat Brentu Gillespiemu, který patří do TOP 5 pálkařů celé soutěže. V brněnském týmu se daří Adamu Hajtmarovi s průměrem .500, dobrý standard drží Zachary Wilson (.380) a také zkušení reprezentanti Schneider (.407) a Čech (.403). Nadhazovači vicemistra se pravidelně střídají, 4 winnery zapsal Husey, po 3 Furko a Radim Chroust.

Kotlářka Praha si minulý pátek a neděli vyšlápla na Draky Brno. Nyní ji čeká další těžký soupeř, a to, obhájce titulu Arrows Ostrava. Ostravští sehráli ve středu předehrávané utkání s Draky, ze kterého vyšli vítězně a dostali se tak na první místo tabulky. Ostravští mají nadstavbu téměř jistou, Kotlářka si výhrami s Draky hodně pomohla, ale jistotu zatím nemá. V roce 2018 byli v poměru W-L lepší Arrows 5-2, historicky je to 21-20 ve prospěch Kotlářky. Té se v posledních zápasech rozpálil Martin Mužík (BA .344, 7HR, 23RBI), formu drží také hrající trenér Scott Mulhearn (BA .377, 26H). Ostravský tým má nejlepší týmový pálkařský průměr v celé soutěži (.344), Joyce Terrell klepe na dveře klubu českých homerunářů – zatím je na čísle 46…. Velkou útočnou posilou je Alex Rubanowitz s 28hity, těsně za ním pak Tomáš Juněc a Michel V\koukal (oba 27 hitů). Šest výher a žádná porážka – to je vizitka reprezentačního nadhazovače a zároveň hrajícího trenéra Arrows, Borise Bokaje (ERA 1.98). Na druhé straně se ukázal jako dobrý closer a žolík do zápasu Daniel Padyšák (W-L 4-1, ERA 2.52). Série startuje v pátek v Ostravě, v sobotu a v neděli pak pokračuje v Areálu Markéta.

Série Tempa PrahaHrochy Brno bude pro oba týmy jedním z klíčových okamžiků sezóny. Oba soupeři se pohybují ve středu tabulky a právě tato série bude jedním z faktorů, který napoví o posunu jednoho z účastníků směrem k předním příčkám. Tempo z posledního víkendu proti obhájcům titulu Arrows nezaznamenalo ani jednu výhru i přes vyrovnané vstupy do jednotlivých utkání, koncovky bohužel patřily pálkařsky nezastavitelným ostravským pálkařům. Na kopci se v posledním zápasu série představila i nová posila Tempa Peter Reyes. Ve víkendových zápasech by měl nastoupit jako jeden ze startujících nadhazovačů, dále můžeme na prkně určitě očekávat Marka Minaříka a Jaka Rabinowitze. Marek Minařík přidal o víkendu další homerun a pomalu se dotahuje na nejlepší pálkaře soutěže:“Myslím, že na pálce mi hodně pomáhá, že většinu nadhazovačů znám z reprezentace, vím, co hází, a proto mě většinou nemají čím překvapit. Na sérii s Hrochy se těším, myslím, že to bude vyrovnané, pro nás bude každá výhra hodně cenná. Trefit homerun na jejich hřišti ale nebude žádná „sranda“, tak uvidíme. Na domácí půdě si celkem věřím ????.“ Hroši odešli ze série s Eagles pouze s 1 výhrou, ale naději na boje o medaile stále mají. Pomoci jim může výkon Stevena Chamberse na nadhozu – 3xW, 50SO, ERA 2.63, či Michala Ondráčka na pálce – BA .318. V loňském roce byli lehce úspěšnější Hroši, kteří dokázali Tempo porazit 4x v 7 odehraných zápasech.

Jak je vidět hodně týmů má o co hrát, a podpora jejich věrných fanoušků se bude určitě hodit.

 Fotografie zdroj: FB profily týmů

Starší články