>

Extraliga pohledem Mikea Müllera IV

Michal Müller, 06.05. 2019 Extraliga

Technika vs Olympia
Olympia splnila cíl vyhrát sérii 3:0 a drží naději o horní šestku. Nicméně jim nepomohlo to, že týmy nad nimi, které měli bilanci těsně pod .500 vyhráli aspoň 2 ze 3 zápasů. V sérii určitě stojí za zmínku výkon Štěpána Havlíčka, který odházel complete game shutout a Technice umožnil pouze dva odpaly. Olympia opět dokázala bodovat hned v první směně a to už i bez Hubbarda, který se vrátil do Draků. Druhé utkání přineslo hodně zvratů ve vedení, ale Olympia uhájila vítězství 7:6 a Jakub Kostka téměř odházel complete game (8 1/3 inn). A v posledním utkání diváci mohli vidět 4 homeruny, dva na každé straně. Robert Regner v sedmé směně dokonce zaznamenal grandslam jímž vyrovnal utkání na 5:5. Olympia však v posledních dvou směnách dokázala 10 krát skórovat, když zavelel v osmé směně dvoumetovým odpalem Ivo Kučera. Lukáš Řehůřek, nová posila Blanska z Draků, také zaznamenal svůj první homerun (troufnu si říci, že jeho první v EXL kariéře) a tím v prozatímní sézóně vyrovanal v této kategoriil Petra Čecha, svého obdivovatele :)

Nuclears vs Skokani
Jak jsem minulý týden předestíral velice důležitá série pro oba. V podstatě oba soupeři potřebovali vyhrát všechny zápasy série. A bylo to na intenzitě a vyrovananosti znát. I proti výborně házejícímu Hlouchovi byli Skokani schopni v 5. směně jít do vedení, ale střídající Petr Mik nedokázal toto vedení v posledních třech směnách udržet. Druhé utkání už bylo jednoznačnější, ač Skokani sympaticky kontrovali svými pěti doběhy na začátku utkání. V posledním utkání měli možná Třebíčtí štěstí, že byl ukončen ve čtvrté směně kvůli počasí. Hned v první směně totiž vytvořili asi čtyři chyby a dostali se do velmi nepříjemného deficitu, zvláště když za Skokany byl na kopci jejich nejlepší nadhazovač Mason Felt. Na kdy se přesune jejich duel, pokud má být odehraný před dalším kolem???

Eagles vs Hroši
Pro Eagles velice důležitá vyhraná série. Teď už jim zbývají pouze tři série proti posledním třem týmům tabulky a pokud potvrdí roli favorita, neměla by jim horní šestka utéct. Úvodní zápas této série na domácí půdě Eagles vyhráli trošku i se štěstím, kdy vyrovnávali v sedmé a vítězný bod zaznamenali v osmé směně a tímto těsným výsledkem 4:3 uhájili vítězství v 9. směně, kdy Hroši ještě dokázali obsadit všechny mety, ale skórovat už se jim nepodařilo.
V druhém utkání Hroši oplatili Eagles podobnou mincí, když proti výborně házejícímu Jarvisovi urvali vítězství 2:1. Eagles ještě měli šanci na vyrovnání v osmé směně při obsazené první a druhé metě a na pálce Jan Homolka, který jako jediný z týmu zaznamenal dva odpaly v tomto utkání, ale Vladimír Chlup zřejmě věřil svému instinktu a vystřídal dobře pálícího Homolku samotným Jarvisem. Jarvisovi se letos na pálce nedaří a k tomu má i dost smůlu, že to trefuje přímo na hráče. Naopak Homolka po špatném úvodu sezóny, o kterém jsem dříve psal, že se mu nepodařilo navázat na tu minulou, která pro něj byla historicky nejlepší, našel cestu zpátky a od té doby pálí s průměrem cca .380. 
V posledním zápase série překvapil i nepřekvapil mladý Ondra Hegr, který odházel complete game a jediný bod, který se Hrochům podařilo proti němu skórovat byl po chybě obrany. Nutno vyzdvihnout nejen v tomto uktání Dominica Piazzu, který zaznamenal již třetí homerun v posledních pěti zápasech a společně s Matějem Hejmou drží pálkařsky se trápící Eagles nad vodou. 

Arrows vs Tempo
Cílem Tempa bylo vybojovat alespoň jednu výhru a to se jim pro ně bohužel nepovedlo. Tempo bylo ve všech zápasech na dostřel, ale poslední třetiny zápasů jim chyběl nadhoz a toho Arrows využili. Tempo se tak ze třetího místa tabulky rázem posunulo na sedmé nepostupové místo. Homerunový mini souboj Minařík vs Joyce dopadl nerozhodně 1:1. Oba je porazil v této sérii Alexander Rubanowitz, který hned poslal dva míčky za plot. Pro Tempo to znamená částečnou komplikaci a velkou motivaci do příštích bojů o horní šestku.
Nicméně v této sérii opět řádil Terrell Joyce, který si připsal 7 z 11 a 3 BB. 

Kotlářka vs Draci
Asi nikdo nečekal, že Kotlářka vyhraje tuto sérii, ale “baseball is a funny game”. Tohle byl totální roller coster - nahoru a dolů. V pátečním večerním duelu na Dracích Johny (Jan Novák) předvedl další povedené utkání proti našlapenému line upu Draků. A ač to nebyl shut out jako loni - tak toho Drakům moc nepovolil. Na sedm směn mu stačilo 88 nadhozů, kdy Drakům povolil pouze 6 odpalů a jednu metu zdarma. Přesto se Drakům povedlo 3x skórovat a právě v 7. směně hned dvakrát a tím se přiblížili na rozdíl jediného bodu. Daniel Padyšák dostal důvěru hrajícího trenéra Mulhearna a tu proměnil v dominantní dvě směny, kdy nepovolil Drakům vůbec nic a na šest outů mu stačilo 20 nadhozů.  Za Draky si rozdělili zápas Petr Minařík s Martinem Schneidrem. Schneider bojoval s přesností, na což u něho nejsme zvyklí, když ve čtyřech směnách dal 6 met zdarma. Dohromody s Minaříkem potřebovali 164 nadhozů, což bylo o půlku více než Novák s Padyšákem.
Ve druhém utkání se vypořádali s mrznoucími podmínkami a deštěm lépe Draci a utkání jasně ovládli. Bylo ukončeno po 5. směně výsledkem 12:2. Draci v deštivém počasí jasně dominovali a za 5. směn si připsali 15 odpalů. 
Třetí zápas nabídl od všeho něco. Kotlářka v prvních třech směnách udělala 3 chyby v poli, které je stály 4 doběhy navíc, a tak po prvním homerunu sezóny Dana Vavruši v dohrávce 4. směny bylo skóre 10:4 pro Draky a vše spíš nasvědčovalo podobnému výsledku předchozího zápasu. Jakmile se na kopec postavil Jiří Vavruša, tak až do deváté směny bodovala pouze Kotlářka. A když dohrávku 7. směny začal Mužík homerunem a snížil na 10:7, tak ještě nikdo netušil, že Kotlářka přidá další 4 hity v řadě a to i na Johna Husseyho. A jelikož tentokrát Drakům nepomohla ani double play ani strike out a po dvou groundballech přišel další odpal Ondry Blažky, který zvrátil utkání ve prospěch Kotlářky na 11:10. A pak se začaly dít věci. Na konci 8. směny přijiždí Daniel Padyšák, který se do té doby drtil na maturitu. Honem běží do bullpenu se rozházet, ale do začátku deváté směny to nestíhá. Lead off deváté směny, Jakub Hajtmar, dává svůj první homerun sezóny a vyrovnává na 11:11. Padyšák střídá Vavrušu a krom jednoho hitu Drakům nic nepovoluje. V dohrávce deváté směny při jednom outu a za stavu 1:1 je nejdříve Danielu Vavrušovi nesmyslně odpískaný prošvih, když pálka neopustila snad ani rameno. A dost možná i to ho nabudilo, aby za nepříznivého pálkařského stavu 1:2 vystřelil svým druhým homerunem v zápase vítězství v této sérii. Další pikantností tohoto zápasu bylo, že Kotlářka dohrávala od šesté směny ve složení vnitřního pole Papp na druhé metě, Vavruša Daniel na spojce a Brebner se posunul z druhé na třetí metu. A jelikož Brebner po střídání na kopci šel hrát do pole, Kotlářka ztratila DH, a tak Jiří Vavruša chodil pálit sám za sebe a hned si připsal hit a RBI.
Dondrei Hubbard řádil za Draky a i on si v této sérii připsal neuvěřitelných 7 z 11 a v součtu se statistikami z Blanska dokonce poráží Joyce, jak v BA, OBP i SLG. Martin Mužík se vyšvihl do čela homerunářů ze 7 odpaly za plot.

Co nás čeká v posledních 3 kolech?
První dvě místa
jsou jasná a jen těžko si dokážeme představit, že by jeden z prvních dvou týmů zkolaboval natolik, že by prohrál všechny zápasy nebo 90% z nich a přesto by jim to stačilo na postup.
Třetí Kotlářka si výrazně pomohla dvěma výhrami a pokud úplně nezkolabují, tak by je postup neměl minout. Čekají je však dvě těžké série s Arrows a Třebíčí, které dost možná půjde o všechno. Povinností bude sweep v sérii s Technikou. 
Čtvrtou Třebíč čeká série s Drakama a dost možná odložený zápas s Olomoucí. S Olomoucí mají povinnost vyhrát a kdyby se jim podařilo ukrást jedno vítězství proti Drakům, dost by to zvýšilo jejich šance. Nicméně si myslím, že to bude na ně moc a pokud Hlouch s Floresem nehodí shut out, tak se obávám, že to bude nad jejich síly. Ani v sérii se zlepšující Kotlářkou nevidím moc reálné, že by sérii mohli Třebíčtí vyhrát, ale jedno vítězství by se jim mohlo povést. A poslední souboj s Tempem bude na život a na smrt, ale i teď vypadá lépe Tempo - ale v té sérii se může stát cokoliv, a nevěřím ve sweep ani jednoho týmu.
Eagles mají papírově nejlehčí poslední tři série, jelikož hrají s týmy na posledních místech tabulky. I přes trápící se pálku by teoreticky mohli dokončit základní část 9:0. Uvidíme jestli se Blansku nepovede nějaký husarský kousek, ale na víc než na jednu výhru to nevidím. Skokani by též mohli jednu ukrást pokud by se jim to sešlo. Každopádně ikdyby Eagles vyhráli každou sérii 2:1 tak jim to pohodlně bude stačit na postup. 
Podle mě šlágrem příštího kola bude série Hrochů s Tempem. Očekávám dost vyrovnanou sérii a pokud by Tempo předvedlo stejně dobrou hru, jako proti Arrows, tak se slabší pálkou Hrochů by tuto sérii mohlo vyhrát. Pak Hrochy čekají Draci a ač to bude městská rivalita, tak se obávám, že i přes velkou vytíženost rozpisu Draků si Hroši neškrtnou. Poslední série ze Skokany tak bude “MUST” sweep a možná ani to jim nezaručí postup do horní šestky, ale vše bude záležet, jak dopadne série právě s Tempem.
Sedmé Tempo - pro něj budou klíčové všechny tři série a ani jedna série nemá jasného vítěze. Možná s Blanskem, ale ani tam není jistota dle letošních výsledků. Tempo může být rádo, že Blansko už nemá Hubbarda.
Osmé Blansko - udělalo tento týden důležitý krok ještě o reálnou šanci na horní šestku, ale šanci jim dávám tak 5%. Co by mohlo být velice zajímavé, kdyby se jim podařil druhý sweep v řadě, jelikož je čekají Skokani, ale ti nebudou chtít dát svou kůži lacino. Ale kdyby se to Blanenským nějakým způsobem povedlo a zároveň série Tempo vs Hroši skončila 2:1, Třebíč vs Draci 0:3, teoreticky i Kotlářka vs Arrows 0:3. Mohlo by se stát, že těchto pět týmů by se srovnalo na 4. - 8. místě se stejným skóre 10:11. 
Skokani už opravdu mají jen teoretickou šanci, kdyby vyhráli všech 10 zbývajících zápasů. A tak spíš to bude tým, který bude rozhodovat o tom, komu vítězství sebere a tak možná rozhodne o jejich dalším osudu. 
Technika už nemá ani teoretickou šanci a to je ještě čekají tři silní soupeři, Arrows, Eagles, Kotlářka. Takže to spíš vypadá na 0:9 ve zbytku sezóny. 

Starší články