>

Extraliga odstartovala a o překvapení nebyla nouze

Jan Beneš, 01.04. 2019 Extraliga

Extraligový ročník 2019 otevřel své brány ve velkém stylu. Doprovodné programy, zaplněné tribuny, dramatické zápasy a nečekané výsledky, i tak by se dal ve zkratce zhodnotit Opening Weekend.

Olympia Blansko – Hroši Brno 5:2, 0:8, 9:6
První zápas sezony se rozehrál v Blansku, kam dorazili brněnští Hroši. Domácí celek mohl ve svých řadách před domácí premiérou přivítat dvojici hostujících posil z Draků Brno Jana Nebenführa a Dondreie Hubbarda. Základ ke své výhře položil v dohrávce třetí směny, kdy zatlačil na obranu Hrochů a zaznamenal 4 body. Brněnský tým dokázal i přes větší počet hitů skóre pouze korigovat do konečné podoby.
Odveta byla v sobotu naplánována do Brna. Poprvé v Extralize se v dresu Hrochů objevil na nadhazovacím kopci Steven Chambers. Své kvality ukázal během šesti odházených směn, kdy Olympii nedovolil ani jeden úspěšný odpal a sedm pálkařů vyřadil strikeoutem. Útok Hrochů se prosazoval více než v prvním duelu, nejvíce byl vidět další zahraniční novic v jejich dresu Duncan Izaaks. Novozélandský univerzál se z pěti startů dostal pětkrát na metu (2/2, 3xBB) a doběhl pro polovinu brněnských bodů. Domácí premiéra tak vyšla i Hrochům, kteří vyhráli 8:0.
Třetí duel přinesl bodovou přestřelku, ve které útok dominoval nad obranami. Lépe do zápasu vstoupili hosté z Blanska, kteří po třech směnách vedli 4:0. Hroši tahali celou dobu za kratší konec ale dokázali stav zápasu dvakrát srovnat. Na poslední blanenský tříbodový útok už nenašli protizbraň a z druhé výhry v sezoně se tak mohou radovat v Blansku svěřenci Iva Kučery

Draci Brno  - Technika Brno 8:0, 9:3, 8:2
Brněnské derby okořenilo Opening weekend. V předzápasovém programu byl do Síně slávy Draků Brno uveden dlouholetý catcher Michal Břeň, který rovněž dostal tu čest nadhodit slavnostní nadhoz. Vicemistři z roku 2018 představili na nadhazovacím kopci svou hlavní hvězdu Petera Moylana. Australský nadhazovač při svém debutu v české Extralize strávil na kopci dvě směny. Draci potvrdili roli favorita a od začátku zatlačili na obranu Techniky. Ta nevydržela čelit tlaku 13 hitů Draků, které v kombinaci s pěti errory týmu z Kraví Hory znamenali osm bodů a pohodlnou výhru Draků 8:0. 
V sobotu se oba týmy přesunuli na domácí hřiště Techniky. I druhý duel měl podobný průběh jako předchozí měření sil. Draci ukázali svůj útočný potenciál, který se opíral o pevnou obranu. „Nadhazovači házeli skvěle. Na pálce nám dělal trošku problémy pomalejší nadhazovač, ale dokázali jsme se přizpůsobit a bylo to dobrý“ hodnotí zápas autor dvou hitů Martin Červinka. Svůj 134. homerun v české lize odpálila legenda Pavel Budský.
Třetí duel se odehrál podle předchozích scénářů. Draci zaznamenali 17 úspěšných odpalů a všechny své body získali v první polovině zápasu. Technika se opět jen těžce prosazovala přes nadhazovače a obranu městského rivala a ze série tak odchází bez výhry. „Draci ukázali, že jsou lepším zkušenějším týmem a totálně nás rozstříleli. Máme na čem pracovat a možnost na zlepšení v dalších víkendech je velká“ hodnotí sérii s Draky vnější polař Techniky Brno Richard Sázavský.

Eagles Praha – Nuclears Třebíč 10:0, 0:4, 5:6
Opening Day v Eagles Parku byl pojat ve velkém stylu. Skákací hrady, předzápas mládeže, ohnivý nástup a ohňostroj. To vše bylo v pátek na Eagles k vidění. Vrcholem programu byl zápas domácího celku s Nuclears Třebíč. Ta do zápasu nasadila mladého nadhazovače Robina Vávru, proti kterému se pálkaři Eagles dokázali prosadit pěti body ve třetí směně. Eagles na nadhozu nasadili osvědčeného reprezentanta Tomáše Duffka, který Třebíč nepustil do většího tlaku. Duffek umožnil pouze tři hity a 11 hráčů vyřadil SO. Slušně zaplněná tribuna se dočkala navýšení skóre v sedmé směně, kdy Eagles opět zaznamenali pětibodový útok, který zápas ukončil rozdílem 10:0.
Hrdinou druhého utkání se stal nadhazovač Nuclears Lukáš Hlouch. Mladý talent z Vysočiny odházel complete game a soupeři nadělil rovných deset strikeoutů. V dresu Eagles se na kopci poprvé představil Američan Jason Jarvis. Recept na nadhazovací eso Pražanů našli třebíčtí ve 4. směně, kdy zaznamenali tři body. „Potvrdila se má teorie, že dobrý nadhoz poráží dobrou pálku. Lukáš Hlouch odházel perfektní zápas“ uznal kvalitu startéra Třebíče hlavní trenér Eagles Vladimír Chlup.
Největší drama si pro diváky připravili hráči do nedělního „finále“ série. Za Nuclears se na kopci představil obrovitý Dalton Erb, který dělal pálkařům Eagles více jak polovinu zápasu značné potíže a první bod obdržel až v 5. směně. Oproti tomu pálky Nuclears začaly pálit od samého začátku a po třech odehraných směnách svítilo na tabuli skóre 4:0 pro domácí Třebíč. Druhá polovina zápasu patřila však Eagles, kteří na startu „osmičky“ srovnali výsledek na 4:4. Zpátky do vedení se Třebíč dostala po trojmetovém odpalu Američana Treye Bridise a doběhu Davida Sklenáře. Bridise následně poslal pro další bod jeho krajan Brent Gillespie sebeobětovacím odpalem. Eagles již jen dokázali kontrovat jedním bodem a tak si Třebíč připisuje cennou druhou výhru nad favoritem. „Bylo to napínavé utkání. V posledních pár směnách jsme udělali nějaké chyby a museli jsme opět zatlačit na pálce pro získání vedení zpět“ okomentoval konec utkání extraligový debutant Lukáš Smejkal.

Arrows Ostrava – Skokani Olomouc 8:1, 2:3, 15:11
V úvodním utkání sezóny 2019 přivítala Ostrava tradičního soupeře pro Opening day Skokany Olomouc. Arrows začali v "mistrovském stylu", po třech rychlých autech se hned do prvního olomouckého nadhozu opřel Jakub Grepl a poslal míč za homerunový plot. Domácí navyšovali skóre až do stavu 7:0 ve 3. inningu. Výborně házející Boris Bokaj držel olomoucké pálkaře a během svého účinkování na kopci jim povolil pouze dva hity, přičemž rozdal 8 strike autů. V 6. směně došlo k výměně nadhazovačů Arrows. Skokani pak v 8. směně zaznamenali svůj jediný bod po sérii tří odpalů, kdy skórovala japonská posila Park Koichi. V dohrávce téže směny přidali domácí bod a skóre se pak zastavilo na stavu 8:1. „Na začátku jsme se trošku trápili. Arrows ukázali dobrou pálku, což se o nás říci nedá“ okomentoval střetnutí catcher hostů Jakub Voják.
Po pátečním duelu se oba týmy přemístily do Olomouce. V sobotním zápase dominovali nadhazovači obou týmů Wesley Roemer (Arrows) a Mason Felt (Skokani). Skokani poprvé skórovali ve čtvrté směně agresivní hrou Jakuba Vojáka, který využil chyby vnitřních polařů. Hned v dalším inningu Skokani navýšili vedení po dvoumetovém odpalu Matěje Lázníčka, kterému se v zápase velmi dařilo (3 ze 4) a zasloužil se i o poslední bod Skokanů. Arrows v koncovce zdramatizovali utkání, avšak docílili pouze snížení na konečných 3:2. „Import Skokanů házel velice slušně a my jsme se s tím nedokázali popasovat. Dalším důvodem prohry byla i naše mdlá atmosféra a špatný přístup k začátku zápasu. V neposlední řadě podali Skokani lepší výkon než v pátek jak na pálce, tak v obraně,“ pojmenoval hlavní příčiny první prohry obhájců titulu Michael Vykoukal.
Třetí utkání rozhodla divoká pátá směna, ve které diváci viděli celkem 15 bodů. Hráči Arrows nedopustili další výsledkové překvapení a získali druhou výhru v sezóně. Tři hráči obhájců titulu získali v utkání tři RBI. Jedním z nich byla i další hrající legenda Aleš Navrátil. Hrající trenér si singlem do středního pole připsal svůj 900. hit v základní části. „Zápas nebyl vůbec jednoduchý. Obě strany hodně útočily a bylo hodně chyb v obraně. Nám se podařilo odskočit, ale Olomouc hrála velmi dobře a trápila nás. Jsem rád, že jsme vítězství vybojovali“ hodnotí třetí duel muž s číslem 1 na zádech.

Kotlářka Praha – Tempo Praha 2:5, 2:5, 3:1
V sobotním doubleheaderu nedokázala Kotlářka využít ani jednou výhodu domácího prostředí a podlehla dvakrát pražskému rivalovi z Tempa. První zápas měl opatrný úvod. Obrany v čele se se startujícími nadhazovači Novák – Minařík dominovaly. Skóre se poprvé změnilo ve čtvrté směně, kdy pro bod doběhl po sólo homerunu Jakub Sládek. Na 2:0 zvýšila Kotlářka v 6. směně, kdy Minařík ztratil kontrolu nad svými nadhozy a trefení Joa Truesdala při plných metách znamenalo konec českého reprezentanta na nadhazovacím kopci. Poslední třetina zápasu však patřila Tempu. Petr Šusta zavelel k obratu dalším sólo homerunem v utkání. Další start Šusty byl ještě úspěšnější po jeho singlu doběhly hned dva body a Tempo šlo do vedení 4:2. Finální podoba skóre nastala v deváté směně, kdy po odpalu Rabinowitze získává Tempo pátý bod. Relief pitcher Jhai Anderson již nedovolil žádné drama a Tempo mohlo slavit první výhru v sezoně. 
Druhé utkání Kotlářky s Tempem v sobotním slunečném odpoledni odstartoval Lukáš Ercoli za domácí a David Nevěřil za hosty. Kotlářka se hned při úvodní pálce dostala do vedení 1:0. Tím však na dlouhou dobu vyčerpala své bodové konto a ke slovu se ve 3. inningu dostali hosté, kteří díky HR Rabinowitze s dvěma obsazenými metami šli do vedení 3:1. Kotlářka dokázala kontrovat už jen jednou a to v 7. směně dalším HR Sládka. Tempo pak ještě v další směně přidalo bod po sérii vydařených odpalů a dohazující nadhazovač hostů Zelenka si vítězný stav 5:2 pohlídal až do konce. 
Domácí prostředí nesvědčilo ani Tempu, které v neděli nenavázalo na sobotní dvě výhry a utrpělo první porážku roku 2019. Hlavními tahouny Kotlářky byli Martin Mužík a Daniel Padyšák. Odchovanec Hlubockého baseballu Mužík svými odpaly stáhnul všechny body týmu z Markéty. Mladý nadhazovač Padyšák zase udržel pálky Tempa na uzdě a inkasoval pouze jeden bod za devět směn.

Extraliga pokračuje již ve středu 3. dubna, kdy do Blanska dorazí Třebíč. Další zápasy jsou na programu již tradičně od pátku do neděle.

Starší články