>

Zahraniční posily extraligových klubů

Evženie Votinská, 25.03. 2019 Extraliga

Jako každý rok i v tomto extraligovém ročníku bude na hřištích k vidění hodně zajímavých zahraničních hráčů, které dokázali manažeři jednotlivých týmů do České republiky získat.

Začněme u největší hvězdy, kterou je bezpochyby australský nadhazovač Peter Moylan, který bude hrát v dresu Draků Brno. Peter Moylan (r.1978) má za sebou 12 sezón v MLB, 9 let hrál za Atlantu Braves. Moylan bojuje o nominaci do australského týmu pro olympijskou kvalifikaci, v reprezentaci startoval už v roce 2006 na World Baseball Classic. Hází pravou rukou bokem tzv. sidearm. Další posilou je Zachary Wilson, Američan, kterýbyl v roce 2011 draftován New York Yankees a nakonec hrál v systému MiLB. Poslední sezónu odehrál v Austrálii, kde odpálil 12 homerunů ve 40 zápasech.V sestavě zůstává také Dondrei Hubbard, který si v loňské sezóně vedl výborně na pálce s průměrem .364, 64 hity a 43 staženými body (RBI).

Obhájce titulu Arrows Ostrava dokázal i pro tento rok v kádru udržet své hvězdy – Terrella Joyce a Chrise Burkholdera, kteří měli lví podíl na zisku premiérového mistrovského poháru a posbírali individuální pálkařské i nadhazovačskou cenu za rok 2018. Navíc se k nim přidal nadhazovač Wesley Roemer. Toho jste mohli vloni vídat v základní části vídat v sestavě Draků Brno, kde ale nakonec sezónu nedohrál. V základní části zvládl odházet 10 utkání s bilancí W-L 6-0 a ERA (počet umožněných bodů na zápas) 0.92. Univerzální posilou bude další Američan Alex Rubanowitz, se kterým se počítá hlavně na pozici kečra.

Eagles Praha touží letos po účasti ve finále a sáhli po hráčích se zkušenostmi z českého baseballu. Dvě ze tří posil již v ČR v minulých letech úspěšně hráli. Jason Jarvis působil v roce 2016 v Dracích. V základní části zaznamenal 16 hitů, v play-off pak další čtyři. V roce 2016 vyhrál na turnaji PBT homerun derby. Jason je ale hlavně nadhazovač. V roce 2016 házel ve 14 zápasech, odehrál 74 inningů s bilancí W-L 8-2 a celkem 93 SO. Adam Holland hrál v Dracích ve stejném roce jako Jarvis a odehrál 16 směn s bilancí W-L 2-0. Američan Dominic Piazza posílí tým na pozici catchera a je to hráč se zkušenostmi z NCAA.

Kotlářka Praha představí australského startéra s profesionálními zkušenostmi Nicka Hutchingse od kterého si slibuje posílení týmu. Opět bude k vidění Jackson Brebner a také Scott Muleharn, který bude zároveň trenérem A týmu. Chybět nebude ani Joe Truesdale, po několika letech hostování, již platný člen týmu z Markéty.

Hroši Brno získali do svého středu rovněž hráče se zkušenostmi z ČR. Steven Chambers hrál v letech 2011 a 2014 za Techniku Brno. Jedná se o australského pravorukého nadhazovače, který za dvě sezóny nastoupil k 29 utkáním, a celkem rozdal 168 strike outů a navíc v roce 2011 získal s Technikou mistrovský titul. Dalším nadhazovačem v hroším dresu je Duncan Izaaks z Nového Zélandu. Kromě nadhozu se Duncan činí také na pálce, v Austrálii pálil poslední dva roky s průměrem .306 a .365. Má za sebou rovněž působení v německém týmu Ulm Falcons. Kromě nadhozu může hrát ve vnitřním poli.

Skokani Olomouc představí celkem 5 zahraničních posil. Japonec Kochi Park studuje na Univerzitě Palackého, je to vnitřní polař a umí pálit z obou stran. Dalším studentem je Ital Fabrizio Minardi. Tento nadhazovač a zadní polař hrál v Itálii ve 2. a 3. lize. S velkými zkušenostmi přichází Američan Michael Gonzalez, který působil např. v Austrálii a na Nové Zélandu, v roce 2018 hrál ve Švýcarsku za Lucerne Eagles. V ČR již hrál třikrát na Pražském baseballovém týdnu. Mason Felt a Justin Woods jsou oba američtí nadhazovači.Woods hrál přes zimu v Austrálii stejnou soutěž, ve které působil i Jakub Voják.

Tempo Praha mění do nové sezóny název i celou grafiku loga. Takže v tomto roce pouze TEMPO PRAHA. V týmu bude nadále hrát Jake Rabinowitz. Nováčky budou americký kečr Jerry Lacayo, který hrál v roce 2018 v týmu Auckland Tuatara v ABL. A australský nadhazovač Jhai Anderson, který hrál poslední roky v týmu Carine Cats a byl v roce 2017 např. spoluhráčem vloni ostravského Camerona Russe.

Rovněž Technika Brno se rozhodla pro změnu svého vizuálu a loga, název týmu zůstává stejný. Zahraniční posilou je Ryan Berg, zkušený hráč, kterého pamatují spíše skalní fanoušci. V roce 2008 hrál v týmu MZLU Brno a v 2009 právě v Technice. V týmu bude působit také na postu trenéra. V týmu zůstávají Mário Gotschall a Yasser Tellez. Přibyli dva japonští nadhazovači Michihiro Koizumi a Kaito Seko.

Olympia Blansko přivítá dva nadhazovače. Dalšího Japonce v naší nejvyšší soutěži Yutu Oshiro a Francouze Thea Lakmeche. Theo Lakmeche je francouzský reprezentační catcher, který hrál přes zimu v Austrálii. V letech 2017 a 2018 se dostal do All Star Game francouzské ligy a např. v roce 2012 slavil titul na ME U21 v Brně a Třebíči. Oshiro je univerzální hráč, který může hrát na všech pozicích a pálí z obou boxů.

Nuclears Třebíč budou v letošním roce spoléhat dokonce na čtveřici zahraničních posil, všechny jsou z USA. Jedná se o dva nadhazovače - Daltona Erba a Joe Florese, a dva vnitřní polaře. Brent Gillespie je pálkař, který dokázal v loňském roce odpálil 11 homerunů a v obraně by se měl pohybovat ve vnitřním poli, stejně jako Trey Bridis.

Získat dobrého hráče, který bude platný pro tým a navíc zapadne do českého baseballového prostředí je náročné a někdy to nemusí vyjít. Věřme, že letos měli manažeři dobrou ruku a diváci se tak mohou těšit na skvělé výkony a ukázky baseballového umění hráčů z více koutů světa. 

Starší články