1. Home >
  2. Třebíč znovu porazila úřadující mistry

Třebíč znovu porazila úřadující mistry

Ján Jabrocký, 03.06. 2024 Extraliga

Ačkoliv počasí znovu baseballu příliš nepřálo, tak se v české Extralize odehrálo 7 z 12 plánovaných duelů. V nich ale nebyla nouze o zajímavé momenty a parádní výkony.

Nejlepší pozvánkou na uplynulé kolo byl hned první zápas, který se odehrál již ve středu večer mezi Hlubokou a Eagles Praha. Ten byl totiž nejen nejdelší v letošní sezóně, ale jen o dvě minuty zaostal za rekordem Extraligy. Navíc nebyla nouze o spoustu zajímavých momentů. Eagles totiž ještě před dohrávkou osmé směny vedli 2-0, aby následně Matěj Vlach dvoumetovým odpalem zařídil Sokolu vyrovnání. V nastavení dvakrát Eagles dokázali stáhnout po bodu, aby stejným způsobem odpověděli domácí v dohrávce. Velké množství těsných situací přineslo také nervozitu zejména na domácí straně, z čehož rezultovalo i několik vyloučení. Jako zásadní se ukázala ztráta Austina Hassaniho, jehož musel na kopci nahradit mladý Lukáš Chromý. Ten nedokázal ve třinácté směně zastavit útok soupeři, čehož hosté využili ke stažení šesti doběhů. Sokol si tak musel povolat na kopec Matěje Vlacha z vnějšího pole, aby směnu uzavřel. Stejný muž pak v dohrávce stáhl jeden doběh, čímž pouze stanovil konečné skóre na 10-5 pro Eagles.

„Byl to neskutečně napínavý zápas. Pro mě osobně to byl velký zážitek. Chtěl bych vyzvednout náš týmový výkon. Naše nadhazovače, všechny pálkaře. Někdy to nebylo snadné udržet dobrou energii,“ řekl k prvnímu utkání kapitán Eagles Petr Zýma.

Na další duel si fanoušci obou celků museli počkat až do pondělí. Na Eagles Parku do něj vstoupili lépe domácí, kteří již po první směně vyhrávali 3-0. Před dohrávkou čtvrté směny pak Sokol vyměnil startujícího Williama Nahmense za Vojtěcha Vlacha a domácí pálky se znovu probudily. S přispěním chyby v obraně dokázali Eagles odskočit na 8-2 a zdálo se, že mají utkání plně pod kontrolou. Jenže v páté směně zabrali i hosté a třemi doběhy ukončili působení Tomáše Duffka na kopci. Toho v následující směně nahradil Vasko Kolev, ale i proti němu dokázala Hluboká přidat další dva body a najednou měli domácí náskok pouze jednoho doběhu. I proto šel na kopec Japonec Natsuki Tamba, jenž dostal za úkol duel dovést do zdárného konce. V dohrávce osmé směny mu navíc pálkaři pomohli dalšími dvěma staženými doběhy a Eagles tak vyhráli 10-7. Třemi hity a třemi staženými doběhy se na výhře podílel Šimon Blažek, jenž byl nejlepším pálkařem utkání.

Nuclears ukázali, že na Draky umí

Také série mezi Nuclears a Draky se začala již v týdnu, když první duel oba celky sehrály ve čtvrtek na Vysočině. V utkání se domácí mohli spolehnout na výborně házejícího Lukáše Hloucha, jenž úřadujícím mistrům v povolil jediný doběh až v šesté směně. Po něm jej na kopci nahradil Cameron Liss, jenž už další doběhy nepovolil. Naopak Nuclears dokázali najít recept na nejlepšího nadhazovače loňského playoff Jhendersona Hurtada. Navíc hosty vyškolili z efektivity, když 5 hitů proměnili ve 4 doběhy a zvítězili tak 4-1.

V pátek se již hrálo v Brně, kde Draci chtěli využít výhodu domácího prostředí. Jejich chuť vyhrát předvedli hned v první směně, kterou otevřel Martin Červinka solo homerunem, aby pak po odpalech Alexe Monsalveho a Filipa Moštěka vedli již 5-0. To Filip Čapka na kopci Draků v sedmi směnách umožnil soupeři pouze dva doběhy, čímž dal základ k výhře 10-2. Pro Draky to navíc bylo první vítězství proti tomuto soupeři v této sezóně.

Na to mohli navázat hned v sobotu, kdy se oba celky znovu střetly ve YD Areně. Hned na úvod se fanoušci Draků marně radovali z homerunu po odpalu Martina Červinky, který ale skončil dle rozhodčích v hřišti a Třebíč dokázala brněnského pálkaře tečovat ještě před domácí metou. V té době asi jen málokdo tušil, že Draci již nebudou v zápase blíže doběhu na domácí metu. Hostující duo Ryan Johnson a Lukáš Pacal totiž Drakům ve zbytku duelu nepovolilo žádný doběh a do statistik si připsalo 10 strikeoutů. Také Draci se mohli spolehnout na své nadhazovače. Bohužel pro startujícího Jana Vašourka dokázala Třebíč ve čtvrté směně využít jednu z mála příležitostí a Johnson svým odpalem poslal Nuclears do vedení 1-0. Tento stav již vydržel až do konce utkání, protože ani Tomáš Urbánek v posledních dvou směnách další body nepovolil. Třebíč tak znovu vyhrála sérii s Draky a stále se tak drží v první čtyřce extraligové tabulky.

„Dnes začal zápas velmi dobře Martin Červinka, který i včera jako leadoff odpálil homerun. Dnes mu to bohužel neuznali. Předvedli jsme dobrou obranu. Vojta Ventruba na trojce měl krásné zákroky. Na kopci trochu smůla. Dva hity po sobě a prohráli jsme o bod,“ hodnotil třetí duel série brněnský Jan Vašourek.

Arrows s Kotlářkou se podělili o výhry

Série Arrows s Kotlářkou se měla rozehrát již v pátek, ale kvůli počasí se hrálo až v sobotu odpoledne rovnou dvakrát. A byly to zápasy rozdílné jako den a noc. V prvním byli fanoušci v Arrows Parku svědky hned 28 doběhů. Domácí již po třech směnách totiž vedli vysoko 12-0 a zdálo se, že směřují za klidným vítězstvím. Jenže Kotlářka Praha dokázala zabojovat a sérií devíti doběhů v řadě duel výrazně zdramatizovala. Jenže závěr opět patřil domácím, kteří nakonec vyhráli 18-10. Duel se vydařil zejména domácímu matadorovi Jakubu Malíkovi, jenž zaznamenal 6 úspěšných odpalů, což je jednoznačně nejlepší výkon hráče Arrows v Extralize od roku 2016. Navíc ve třetí směně se zaskvěl dvěma homeruny, což je hodně raritní zápis.

Zatímco v prvním zápase bylo k vidění mnoho doběhů, tak ve druhém pouze tři. Arrows v utkání šli znovu do vedení solo homerunu Matyáše Kozla v dohrávce druhé směny. Víc ale mladý Jan Cacák na kopci Kotlářky nepovolil a když hosté v páté směně vyrovnali po sebeobětujícím odpalu Jaroslava Moravce, tak šel na kopec zkušený Lukáš Ercoli. Domácí Alexandr Šín byl také po páté směně vystřídán zkušeným Borisem Bokajem. Ten dovedl duel až do deváté směny, v niž ale Kotlářka díky dvěma odpalů dokázala stáhnout druhý doběh a Max Lukeš již v dohrávce domácím další nepovolil. Pražané si tak z Ostravy po prohře přivezli výhru 2-1.

V neděli se pak třetí zápas rozehrál v hlavním městě. Tam se Arrows dostali rychle do vedení 2-0, ale ve třetí směně se na hřiště spustil hustý déšť a utkání muselo být přerušeno. Dohrát se tak bude muset v náhradním termínu.

„Bylo to pro nás velmi složité kvůli počasí, když se v sobotu musely hrát dva zápasy. První utkání byla strašná přestřelka. Všichni byli skvělí na pálce, ale vyzdvihl bych hlavně výkon Kuby Malíka. Druhý zápas byl úplný opak. Alexandr nás držel na kopci, ale my jsme nedokázali skórovat,“ hodnotil zejména sobotní duely mladý Jakub Šín.

Hroši vítězili

Nepřízeň počasí nejvýrazněji ovlivnila sérii Hrochů s Tempem. V ní se totiž odehrál pouze jeden zápas v neděli v jihomoravské metropoli. Navíc v Jundrově bylo po dvou hodinách hotovo, protože domácí dokázali soupeře přehrát rozdílem 11-0. Velkou měrou se o to přičinil Tyler Smith, jenž si připsal tři hity a stejný počet stažených doběhů. Japonec Toru Murata na kopci ve čtyřech směnách povolil pouze 3 hity, aby pak Tomáš Ondra v dalších třech žádný další úspěšný odpal neumožnil. Hroši se tak po této výhře stále drží na prvním místě extraligové tabulky. Naopak Tempo má jako jediné v lize na svém kontě pouze 4 výhry.

Další kolo Extraligy má na svém programu devět zápasů, když pouze série mezi Tempem s Kotlářkou se bude hrát na tři utkání. Ostatní tři již budou se dvěma zápasy.

 

 

Starší články