1. Home >
  2. Páté kolo Extraligy opět nabídlo spoustu zajímavých momentů

Páté kolo Extraligy opět nabídlo spoustu zajímavých momentů

Ján Jabrocký, 11.05. 2024 Extraliga

Páté kolo české baseballové Extraligy prohloubilo rozdíly mezi týmy na pozicích pro postup do semifinále a zbylou čtveřici. Nejhůře to s postupem do playoff aktuálně vypadá s Hlubokou a Kotlářkou Praha.

Kotlářku totiž opět nečekal jednoduchý soupeř. Po sérii s obhájci titulu narazili tentokrát na vedoucí tým tabulky z Třebíče. Jenže průběh série vůbec nenaznačoval, že proti sobě nastoupily celky z rozdílných konců tabulky. Zejména první duel nabídl fantastickou bitvu nadhazovačů a na jediný doběh se tak čekalo až do poslední směny. Třebíčský startér Lukáš Pacal dokonce zaknihoval 13 strikeoutů a zaostal za zápasovým rekordem klubu o jediný strikeoutů. Na druhé straně svůj debut jako startér zvládl excelentně mladý David Křeček. O vítězi nakonec rozhodla jediná hrubka v obraně Třebíče po odpalu Jana Komorouse. „Házelo se mi naprosto famózně. Tým mně podržel v obraně. Nebylo co vytknout,“ řekl po těsné výhře hrdina Kotlářky David Křeček.

Další dva duely již zvládla lépe Třebíč. I tentokrát to ale neměla jednoduché. Druhý zápas byl totiž ještě po sedmé směně těsný a Nuclears vedli 4-3. V osmé směně třebíčští využili střídání na kopci Kotlářky, kam se postavil místo Lukáše Ercoliho mladý Vít Hrdlička a pěti doběhy strhli duel na svou stranu. Na druhé straně poslední dvě směny odházel také mladý nadhazovač Filip Kollmann, který v nich povolil pouze 1 doběh a Třebíč díky tomu zvítězila 9-4.

Pětibodová směna rozhodla také třetí vzájemný zápas. Tentokrát se Nuclears povedlo takto přehrát soupeře již v páté směně. Na kopci navíc měli výborně házejícího amerického nadhazovače Camerona Lisse, jenž v šesti směnách povolil pouze jeden homerun Keibertu Petitovi. Jinak Pražany frustroval strikeouty, kterých zaznamenal celkem 12. Kotlářka se nedokázala prosadit ani proti střídajícímu Lukáši Smejkalovi. Ten totiž také povolil pouze homerun Petitovi, který zařídil oba doběhy svého celku. To ale stačilo pouze na prohru 2-5. Nuclears se tak díky této výhře znovu osamostatnili na prvním místě extraligové tabulky.

„Nebyly to špatné zápasy. Nadhazovači odvedli svoji práci. Už jsme dávali nějaké hity, ale na pálce se ještě musíme zlepšit. Máme skvělou defenzívu, ale musíme zlepšit pálku, abychom posouvali body domů,“ řekl po sérii Šimon Tuček z Kotlářky.

Brněnské derby skončilo smírně

Snad nejlákavější sérii bylo derby mezi brněnskými Draky a Hrochy. Dva velcí favorité na postup do letošní Czech series se utkali dvakrát a podělili se o výhry. V prvním utkání se z výhry radovali Hroši po výsledku 4-2. Draci se sice ujali v druhé směně vedení 1-0, ale Hroši srovnali hned z dalšího útoku po odpalu Martina Červenky. Stejný muž pak byl u třetího i čtvrtého doběhu Hrochů, tentokrát ale jako běžec. Jeho tým se navíc mohl spolehnout na výborně házející duo Toru Murata a John Hussey, které nadělilo Drakům 13 strikeoutů.

Druhý zápas pak nabídl souboj českých startérů Jana Vašourka a Tomáše Ondry. Zatímco Vašourek povolil Hrochům 3 doběhy v šesti směnách, tak Ondra v sedmi jenom jeden. Jenže Draci dokonale využili střídání na nadhozu soupeře, když v osmé směně nepovolili Viktoru Beránkovi zahrát jediný out a pěti doběhy otočili skóre na konečných 6-3. Poslední dva stáhl svým prvním hitem v dračím dresu Richard Omelka, který je v týmu na hostování z prvoligového Frýdku-Místku. „Byl to vysoký fastball, který jsem si nechal přiletět a trefil to ve správný čas,“ řekl ke svému prvnímu úspěšnému odpalu v nejvyšší soutěži Richard Omelka.

Remíza i mezi Sokolem a Tempem

Také série Sokola Hluboká a Tempem Praha se hrála pouze na dva zápasy. I v tomto případě dokázal každý z týmů získat jednu výhru. V tomto případě ale pokaždé zvítězil domácí tým. Nejdříve v pátek Hluboká pod umělým osvětlením porazila Pražany 5-2, když zářil zejména Austin Hassani na kopci. Britský reprezentant v šesti směnách povolil jenom jeden doběh a zaznamenal 10 strikeoutů. Sokol si vytvořil rozhodující náskok ve třetí směně, kdy při plných metách odpálil třímetový odpal Matěj Vlach a Hluboká odskočila do vedení 3-0.

Druhé utkání bylo ještě více vyrovnané než to první. Ještě před dohrávkou deváté směny totiž na světelné tabuli svítilo skóre 1-1. Jenže nejdříve si Michal Zelenka vystál metu zdarma, aby se o chvíli později hrdinou stal Matěj Pláteník, jenž jej stáhl pro vítězný doběh.

Eagles dvakrát porazili Ostravu

Všechny tři zápasy série mezi Eagles Praha a Arrows Ostrava se hrály v hlavním městě a domácí této výhody dokázali využít v zisk dvou výher. Hned v prvním utkání porazili Arrows 6-2, zejména díky výbornému výkonu japonských nadhazovačů. Ti ostravským pálkařům povolili pouze 2 úspěšné odpaly, z toho jeden solo homerun Brandona Smithe.

Druhý duel již měli ostravští rozehraný mnohem lépe, když po šesti směnách vedli 5-0. Jenže pak vystřídali startujícího Jana Tomka a Eagles najednou ožili. V dohrávce sedmé směny se domácím povedl málo vídaný úkaz, když tři pálkaři po sobě odpálili homerun a najednou bylo srovnáno. Vše nastartoval tříbodový homerun Willieho de La Barcenu. Následovali jej Jan Výbora a Šimon Blažek. Mladý Jan Kozel na kopci Ostravy zůstal na kopci i na startu dohrávky osmé směny, ale ani tady se nedokázal chytit a rozjetí pálkaři Eagles mu nakonec nadělili dohromady 10 doběhů. Střídající Alexandr Šín pak umožnil ještě jeden doběh. Hned tři pálkaři Eagles navíc mělo v zápase ve statistikách po čtyřech hitech. Domácí nakonec po tomto comebacku vyhráli 11-5.

Na třetí zápas již Pražané nebudou vzpomínat v nejlepším. Nejenže prohráli 6-8, ale hned v úvodu přišli kvůli zranění o Jana Výboru, jehož zastihl úvod sezóny ve výborné formě a otázkou je, jak dlouho bude Eagles chybět. Ostrava v tomto utkání zabrala naplno na pálce, když zaznamenala celkem 15 úspěšných odpalů. První Save v jejich dresu si připsal jihoafrický baseballista Brandon Smith, jenž v posledních dvou směnách umožnil domácím pouze jeden úspěšný odpal.

„Série se hodnotí těžko, jelikož jsme ji nevyhráli. Druhý zápas nám utekl, ale dokázali jsme se vrátit ve třetím, takže určité pozitivum tam je. Musíme pracovat dále a hrát každý zápas, jako by to bylo playoff, abychom se dostali do semifinále,“ hodnotil sérii catcher Ostravy Michael Vykoukal.

Při pohledu na tabulku Extraligy je zřejmé, že se nám oddělila první čtverka od druhé čtveřice. Na prvním místě jsou stále Třebíč Nuclears. Tentokrát za sebou mají Draky a Hrochy a čtvrté Eagles. O poslední místo se dělí Sokol s Kotlářkou, kteří mají shodně pouze 3 výhry.

 

 

 

 

Starší články