1. Home >
  2. Po třetím kole se na čele tabulky osamostatnila Třebíč

Po třetím kole se na čele tabulky osamostatnila Třebíč

Ján Jabrocký, 28.04. 2024 Extraliga

Třetí kolo a první třízápasové série měla na programu v minulém týdnu česká baseballová Extraliga. V nich se žádnému týmu vyhrát všechny zápasy a tabulka soutěže je tak stále velmi vyrovnaná.

Poprvé v této sezóně se proti sobě postavili Draci Brno a Arrows Ostrava. Série, v niž měli dvakrát výhodu domácího prostředí ostravští, nakonec skončila lépe pro Draky. Ti dokázali vyhrát hned první zápas, když v pátek i díky homerunům Alexe Monsalveho a mladého Šimona Klacla vyhráli 10-5. Pro Klacla to byl navíc jeho první odpal za plot v české Extralize.

Odveta o den později již Arrows vyšla mnohem lépe. Ostravští se znovu v tomto utkání mohli opřít o výborný nadhoz. Startující Ondřej Satoria v sedmi směnách totiž nepovolil ani jeden doběh. Ve zbylých dvou směnách na něj navázal Jan Tomek, který nepovolil ani jeden úspěšný odpal. Ostravě se navíc povedlo na pálce stahovat body. Produktivní byla v této činnosti zejména druhá polovina lineupu, která zařídila 4 body a Ostrava tak vyhrála 5-0.

„V prvním zápase nám to uteklo. Mladí kluci možná trochu nezvládli tlak. Přeci jen jsou to Draci a každý proti nim chce vyhrát. Neřekl bych, že byli nervózní, ale asi chtěli hodně vyhrát a trošku jim to uteklo. Zdá se mi, že se začínáme rozjíždět na pálce, což mně těší. Potřebujeme to do průběhu sezóny. Ve druhém zápase, no Satka, je Satka (Ondřej Satoria – pozn.aut.), k tomu není co dodávat a nedá se od něj očekávat nic jiné,“ říkal po sobotním utkání Jan Tomek.

Neděle ale patřila Drakům. Ti totiž dokázali Ostravu výrazně přehrát a utkání ukončili již po sedmi směnách se skóre 10-0. Výrazně se pod to podepsal Arnošt Dubový, který odpálil 2 homeruny a stáhl polovinu dračích doběhů. „Důležité vítězství. Vyhráli jsme sérii nad Arrows, což je důležité, protože s dobrými týmy je lepší mít vyhranou sérii. Dnes foukal hodně vítr, což mi pomohlo k homerunům. Bylo to na fastbally, byl jsem připravený a padlo to tam,“ usmíval se po neděli Dubový.

Eagles zaskočili Hrochy

V sérii mezi brněnskými Hrochy a Eagles Praha měli být na pálce favoritem Brňané. Jenže baseballisté z hlavního města papírové předpoklady rozcupovaly již v prvním utkání, které vyhráli 10-0 po osmi směnách. Domácí fantom Tomáš Duffek odházel další výborný duel, když v pěti směnách nepovolil ani jeden doběh. Další tři směny bez bodu pak přidal Japonec Koya Uemura. Japonský baseballista přispěl také dvěma hity. Domácí navíc pálili daleko, když si homerun připsali Šimon Blažek a Willie de la Barcena.

V sobotu již pálili hlavně brněnští, když byl při chuti zejména Tyler Smith. Ten si připsal 4 úspěšné odpaly a chyběl mu pouze homerun do hodně ceněného Cycle. Při výhře 12-4 stáhl jihoafrický reprezentant hned 5 bodů. Tříbodovým homerunem se zaskvěl Daniel Ondroušek, pro kterého to byl jeho jubilejní desátý odpal za plot v Extralize.

Nejvyrovnanější duel tak přišel až v neděli. V něm se poprvé v historii soutěže proti sobě jako startujíci nadhazovači postavili dva Japonci. Na straně Hrochů si premiéru v soutěži odkroutil Toru Murata, na druhé pak Natsuki Tamba. A po pěti směnách drželi oba vyrovnaný stav 2-2. Jenže v druhé polovině duelu se začaly dít věci. Nejdříve Hroši pěti doběhy svému souepři odskočili, aby následně Eagles stáhli 8 bodů v řadě. V deváté směně ale Vítězslav Nový dvoumetovým odpalem vyčistil obsazené mety a poslal utkání do nastavení.

Tyler Smith, Hroši © Lenka Brožová

V desáté směně se ale o vítězi nerozhodlo, protože oba celky stáhly shodně po jednom bodu. Další směna již ale vítěze určila. Eagles nejdříve v dohrávce stáhli dva body a šli do vedení 13-11. V dohrávce pak Emmanuel Herrera i díky dvěma strikeoutům žádné drama nepovolil a Eagles se tak mohli radovat z druhé výhry v sérii.

Pražské derby nerozhodně

Jediná série, která se uplynulý víkend hrála na dva zápasy, bylo pražské derby mezi Tempem a Kotlářkou. V něm ani jeden z celků nedokázal zvítězit na svém hřišti a oba si rozdělily oba jedné výhře. První zápas vyhrálo Tempo 5-3 zejména díky dobrému výkonu svých nadhazovačů. Ondřej Vank v pěti směnách povolil pouze dva doběhy a střídající David Mergans a Štěpán Dupal již zápas dotáhli do vítězného konce. Na pálce opět exceloval Marek Chlup, jenž si připsal tři hity. Na straně domácích potěšil fanoušky svým prvním homerun v extraligové kariéře Matyáš Fous, jenž přišel do Kotlářky z Jablonce.

„Nadhazovači předvedli dobrou práci. Ale na pálce se nám poslední dobou nedaří. Nepálíme, neděláme týmové at-baty. Musíme hrát více na tým. Nepřemýšlet o sobě, dostávat běžce na mety a posouvat je,“ hledal recept na zlepšení Tomáš Burkert z Kotlářky po sobotním utkání.

Také druhý zápas mělo lépe rozehraný Tempo, když po čtyřech směnách po homerunu Elvyse Castra vedlo již 4-0. Jenže pak se postavil na kopec Kotlářky Wesley Roemer, Tempo vystřídalo startujícího Aliho Ascania a misky vah se začaly překlápět na stranu hostí. Sám Roemer k tomu přispěl také výbornou pálkou, kdy odpálil tři hity. Kotlářka nakonec otočila duel ve svůj prospěch, když vyhrála 7-5.

Nuclears jsou první

Série mezi Nuclears a Sokolem začala v pátek na jihu Čech. Tady na rozdíl od pražského souboje platila výhoda domácího prostředí. V prvním duelu tak Sokol vyškolil soupeře z efektivity, když z pěti hitů vytěžil pět doběhů. Nuclears sice měli o tři úspěšné odpaly více, ale stáhli o dva doběhy méně, než soupeř. Hluboká měla na kopci výborně házejícího Austina Hassaniho, jenž zaznamenal v sedmi směnách 10 strikeoutů. Poslední dvě směny pak doházel Alec Lemmon, který si připsal první Save v sezóně.

I druhý zápas vypadal zpočátku lépe pro Hlubokou, která využila chyb obrany Nuclears a po dvou směnách vedla již 5-1. Jenže pak přišly důležité odpaly Ryana Johnsona, který zavelel k obratu v dohrávce třetí směny a ve čtvrté dvoubodovým homerunem poslal svůj tým poprvé do vedení. Na to ještě Sokol dokázala zareagovat a vyrovnal, ale Třebíč sedmi body v řadě definitivně strhla duel na svou stranu a zvítězila 13-7.

„Líbilo se mi, že jsme začali od prvního inningu a pálili jsme až do konce. V dugoutu to žilo, vypadalo do dobře. Pálka fungovala a v defenzivě jsme hráli dobře,“ pochvaloval si po sobotním utkání catcher Třebíče Benedikt Růžička.

V neděli již Třebíč žádné drama připustit nechtěla a hned v úvodní směně šla do vedení 4-0. Na kopci pak hráčům z Vysočiny dal klid velmi dobře házející Lukáš Hlouch, který v šesti směnách umožnil pouze jeden úspěšný odpal. Hluboká se tak poprvé prosadila až v sedmé směně proti Adamu Veselému, kdy solo homerun zaznamenal Martin Mužík. To ale bylo ze strany Sokola vše a Nuclears v utkání zvítězili 9-1.

„Důležitá výhra. Kluci to dnes nastartovali hned v první směně na pálce. Pak to krásně doházel Adam. Tomu zápasu nic nechybělo. Za mě skvělý týmový výkon,“ neskrýval spokojenost po konci série Lukáš Hlouch.

Po třech kolách se tak na prvním místě extraligové tabulky osamostatnila Třebíč, která má jako jediná na svém kontě pět výher. Na druhém konci tabulky je pak Hluboká, která zase jako jediná nasbírala již pět proher. Hned další týden čekají na týmy další třízápasové série.

Starší články