1. Home >
  2. V pátek se rozehraje Czech Series 2023

V pátek se rozehraje Czech Series 2023

Ján Jabrocký, 17.08. 2023 Extraliga

Již v pátek večer se rozehraje první finálový zápas letošní sezony české baseballové Extraligy. V něm uvidíme po dvaceti letech souboj brněnských Draků a pražského Tempa.

Pro Draky není finálová účast ničím novým, protože obhájci loňského titulu odehrají své osmadvacáté finále v klubové historii. Jakožto nejúspěšnější klub české nejvyšší soutěže se navíc můžou pochlubit ziskem 23 zlatých medailí. Také do tohoto finále vstupují jako favorit, když letos dokázali ovládnout základní část a následně vyhráli i Nadstavbu o titul a do semifinále postoupili z prvního místa. Navíc v letošní sezoně se oba celky spolu utkaly již šestkrát a ve čtyřech případech se z vítězství radoval brněnský celek.

Draci Brno se budou na kopci spoléhat zejména na své zahraniční nadhazovače. Z nich jasně vyčnívá Jhenderson Hurtado, jenž má nejlepší průměr umožněných doběhů v soutěži (1.23). V semifinálové sérii proti Eagles Praha navíc ukázal výbornou formu, když v šestnácti odházených směnách proti němu Pražané stáhli pouze jeden doběh. Při svém posledním startu chyběl venezuelskému nadhazovači jeden out, aby si připsal velmi ceněný no-hitter. Svými zkušenostmi z MLB bude velmi prospěšným hráčem Juan Jaime, jenž byl jedním z důležitých hráčů, kteří stáli za loňským triumfem. Jednu ztrátu ale Draci zaznamenali na nedávném Mistrovství Evropy U23 v Rakousku, kde si při obranném zákroku v poli poranil ruku Tomáš Chadim natolik, že jej s určitostí v této sérii neuvidíme.

„Samozřejmě chceme vyhrát. To je náš cíl, který jsme si dali již před sezonou,“ říká před startem finále manažer Draků Hynek Čapka. „Jsme si vědomi síly Tempa, Které hrálo celou szeonu, kromě začátku, stejně jako my dobře. Myslím si, že to budou vyrovnané partie a doufám, že nakonec budeme my ti šťastnější.“

Tempo Praha nepatří mezi tradiční účastníky v playoff. Od roku 2012, kdy se Pražané vrátili do české nejvyšší soutěže, se do něj probojovali pouze podruhé. Ve finále byli naposledy v již zmíněném roce 2003, kdy podlehli Drakům 0:3 na zápasy. V sedmdesátých a počátkem osmdesátých let však klub patřil mezi TOP týmy československé ligy a získal několik titulů.

Před letošní sezonou však síla týmu výrazně stoupla s příchodem nejlepšího českého baseballisty posledních let Martina Červenky. Ten i v dresu Tempa potvrzoval celý rok své kvality a s devatenácti homeruny jasně vede statistiku soutěže v této statistice a s 81 hity již nyní drží nový rekord Extraligy, v počtu úspěšných odpalů v jedné sezoně. Kromě toho má Tempo v sestavě další silové pálkaře jako Martin Zelenka, Keibert Petit a Marek Minařík. Není proto divu, že se 44 homeruny je Tempo na prvním místě mezi extraligovými celky. Druzí Draci mají na kontě 22 homerunů. Minařík v letošním roce několik týdnu kvůli zranění absentoval v nadhazovací rotaci, ale od svého návratu se mu výrazně daří. S ERA 2.39 je tak letos druhým nejlepším nadhazovačem za Hurtadem. Po návratu z USA se k týmu připojil také nejlepší nováček loňské sezony Ondřej Vank.

„Jdeme do toho s čistou hlavou. Budeme hrát naplno. Myslím si, že to bude krásná série a svátek českého baseballu. Draci i my máme dobrou formu,“ neskrývá odhodlání manažer Tempa Lubomír Čuhel. „Budou se setkávat také různé přístupy, kdy Drakům vychází pálka číselně o něco lépe. Na druhou stranu my máme více vícemetrových odpalů. Po několika měsících, kdy jsme to točili jinak, bude na catcherovi Martin Červenka a těším se, jestli ho nějací běžci z Draků vyzvou na souboj.“

Série začíná v pátek prvním utkáním od 19:00 v Brně a pak se budou domácí stadiony střídat. V sobotu se tak bude hrát v Praze a v neděli opět v Brně. Pro zisk titulu musí některý z týmů vyhrát tři zápasy a vítěze tak poznáme nejpozději v 27. srpna.

 

Starší články