1. Home >
  2. Czech series 2023 si zahrají Draci Brno a Tempo Praha

Czech series 2023 si zahrají Draci Brno a Tempo Praha

Ján Jabrocký, 04.08. 2023 Extraliga

Již čtvrté zápasy semifinálových sérii nám rozluštily tajenku ohledně postupujících do letošní finálové série baseballové Extraligy. V ní uvidíme po dvaceti letech souboj brněnských Draků a pražského Tempa.

Jako první postoupili do finále obhájci titulu Draci Brno. Ti ve čtvrtek porazili Eagles Praha 4-1 po fantastickém výkonu Jhendersona Hurtada na kopci. Tomu dokonce chyběl jenom jeden out k tomu, aby zaznamenal velmi ceněný no-hitter. Proti byl ale Marcus Weinzimer, jenž třímetovým odpalem zajsitil Eagles nejen první hit v utkání, ale také jediný doběh. „Hurtado zaházel famózně. Jeden out před koncem měl no-hitter. Bohužel tam padl blooper do opozitu a udělali z toho i bod. Ale takový je baseballový život. Pak to dokázal zavřít. My jsme tlačili. Skoro každou směnu jsme měli běžce ve skórovací pozici. Dařilo se nám je stahovat tak napůl. Ale jsme spokojeni. Zahráli jsme dobře v obraně, vyhráli jsme, a to je důležité. Těšíme se na finále,“ řekl po utkání manažer Draků Hynek Čapka. Brňanům tak k výhře stačily čtyři doběhy a můžou slavit 28. postup do závěrečné extraligové série.

Tempo zvládlo lépe drama s Hrochy

To pražské Tempo bylo naposledy ve finále v roce 2003 a další postup si muselo tvrdě vybojovat. Čtvrtý zápas série proti Hrochům se navíc natáhl na dva dny. Ve čtvrtek se totiž utkání nedohrálo kvůli tmě a zápas se tak za stavu 3-3 po deseti směnách musel přesunout na páteční odpoledne do Prahy.

Úvod zápasu přitom vyšel lépe Brňanům, kteří využili nepřesných nadhozů Marka Minaříka a po první směně vedli 2-0. Tento stav vydržel až do čtvrté směny, protože Tomáš Ondra měl na rozdíl od svého soupeře mnohem lepší úvod a první průchod lineupem zvládl perfektně. Jenže pak začal úřadovat Martin Červenka. Ten nejdříve ve čtvrté směně dvoubodovým homerunem vyrovnával na 2-2, aby pak v šesté směně odpověděl obdobným způsobem na další vedení Hrochů a druhým homerunem vyrovnal na 3-3.

Vyrovnaný stav vydržel až do deváté směny a o vítězi muselo rozhodnout nastavení. V jeho první směně ale zvládli lépe svou práci oba střídající nadhazovači, a tak nás čekala jedenáctá směna. Jenže před jejím startem hlavní rozhodčí zápas přerušil pro sníženou viditelnost a oba týmy tak musely čekat na jeho dohrání až do pátečního odpoledne. V něm nakonec stačila necelá půlhodina, abychom poznali nejen vítěze, ale i druhého postupujícího do Czech Series. Tempo totiž dokázalo stáhnout proti Mattu Gilbertsonovi pět bodů a vytvořilo si slušný náskok. O dva z těchto bodů se postaral Martin Červenka, který tak v tomto utkání zaznamenal 5 RBI a v celé sérii měl celkem 10 stažených doběhů. Hroši tak měli v dohrávce směny nůž na krku, protože méně jak 5 bodů by ukončilo jejich sen o mistrovském titulu. Ačkoliv v ní dokázali obsadit všechny mety bez outu, tak nakonec pro bod doběhli pouze dva běžci. Díky tomu Tempo zvítězilo 8-5 a může slavit postup do Czech Series.

„Hroši nám byli velmi dobrý soupeřem. Jejich nadhazovači byli efektivní a hodně našich pálkařů s nimi mělo problémy. Nakonec to kluci týmově zvládli. Klíčové bylo, že jsme neudělali zásadní chyby v obraně a nadhazovači předvedli co měli. I když Minařík neměl úplně dobrý start do zápasu, tak se dokázal vrátit a dal nám skoro šest směn. To bylo strašně důležité. Pro Tempo je to v jeho novodobé historii velký úspěch. Jsme na vlně a jsme připraveni hrát proti komukoliv. I proti Drakům. Ještě nekončíme,“ neskrýval spokojenost a odhodlání manažer Tempa Lubomír Čuhel.

Po dvaceti letech tak uvidíme znovu finále mezi Draky Brno a Tempem Praha. V roce 2003 zvítězili Draci 3-0 na zápasy a Pražané jim tak mají co vracet. Navíc Tempo ještě nedokázalo vyhrát Extraligu v éře samostatné České republiky. Naposledy se totiž z titulu radovali v roce 1980. Naopak Draci můžou rozšířit svou bohatou sbírku 23 titulů. Finálová série by se měla rozehrát v pátek 18. srpna prvním zápasem v brněnské YD Areně.

Starší články