1. Home >
  2. Hodnocení sezóny 2022 - Tempo Praha

Hodnocení sezóny 2022 - Tempo Praha

Evženie Votinská, 16.11. 2022 Extraliga

 Tempo Praha obsadilo v extraligovém ročníku 2022 čtvrté místo, získalo tedy nejlepší umístění ve své novodobé historii. V ZČ obsadil tým z Libuše výbornou 2. příčku s bilancí W-L 13-8, v TOP 6 pak 3. pozici s W-L 9-6, když porazilo i Draky Brno. V semifinálové sérii s Hrochy a sérii o 3. místo s Eagles ale nebylo úspěšné. 

Tým před sezónou posílil reprezentant Filip Smola z Kotlářky a hned se zapsal mezi nejlepší pálkaře klubu v roce 2022. Odpálil 10 homerunů a dostal se na pálkařský prměr BA .314. Ještě lépe se vedlo Keibertu Petitovi (BA .329). Nejvíce hitů (46) odpálil David Vohánka. Hvězdou Extraligy byl určitě americký nadhazovač Ethan Skuija, jenž skončil sezónu s ERA 1.38, 169 rozdanými strike outy a více než 90odházenými směnami. 

 

Sezónou hodnotil manažer týmu a také nadhazovač Lubomír Čuhel:  

Jak jste spokojeni s průběhem sezóny a konečným umístěním vašeho týmu?
Po povedené základní části, kdy jsme s jistotou postoupili do TOP6 z druhého místa a do předposledního kola jsme se s Draky přetahovali o vedoucí pozici, byla atmosféra výborná a očekávání vysoké. V TOP6 nás sice o jednu výhru přeskočili Hroši, ale i tak se jedná o nejlepší umístění v TOP6 v novodobé historii klubu. Prohra v semifinálovém souboji s Hrochy, byla bolestivá, ale byl to velmi vyrovnaný souboj do posledního outu. Do krátké série o třetí místo proti Eagles již trochu scházela motivace hrát a jednalo se spíše o přípravu na podzimní WBCQ. Konečné čtvrté místo nesplnilo dobrými výsledky navýšené očekávání, ale nemáme se za co stydět, opět jsme se zlepšili.
 
V čem byly vaše největší přednosti/nedostatky?
Přestože jsme našeho klíčového nadhazovače Minaříka nasadili vlastně pouze do několika startů, několik víkendů jsme ho na kopec vůbec nedali a většinově zápasy pouze zavíral, tak ho výborně zastoupili ostatní nadhazovači. Skuija byl na kopci fenomenální a celá rotace fungovala výborně. Zabrat musíme v útoku a to zejména v klíčových situacích s běžci ve skórovacích pozicích.
 
Jak se vám letos soutěž v pouze osmi týmech líbila?
Základní část na sedm víkendů má určitě své kouzlo. Nevýhodu vidím v tom, že v případě nepovedeného startu je jen velmi málo příležitostí na opravu a odměna za dobré umístění v horní trojici je pouze jeden domácí zápas navíc.
 
Který tým či hráč vás nejvíce překvapil?
Je super, že se zvedla Třebíč a postoupila do TOP6. Se slabší extraligovou sezónou Arrows jsme asi v zimě nepočítali, ale to pouze ukazuje jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem - může jít o dva pálkaře v lineupu. Pochválit musím našeho mladého nadhazovače Vanka, který měl velmi stabilní výkony a které nakonec přetavil v evropský bronz na domácím ME 18U.


 
Co by podle vás pomohlo k případné ještě vyšší úrovni Extraligy?
Kvalitní program pro talentovanou mládež, odpovídající zázemí, finanční možnosti a čas. V tomto musíme být realisté a nalít si čistého vína - chceme aby naši nejlepší hráči hráli ligy na vyšší úrovni než je Extraliga a to ať už při škole nebo profesionálně. Až veřejnost mimo současný baseballový rybníček uvěří, že cesta za profesionálním sportem je reálná i v baseballu, budeme mít několikanásobně širší členskou základnu s vyšším poměrem talentu. To jde samozřejmě ruku v ruce s PR mimo hnutí, postup na WBC v tomto ohledu musíme využít na 100% a prodat příběhy hráčů, kteří v zámoří hrají. A až se takoví hráči vrátí zpět do vlasti, musí me pro ně mít připravené podmínky, aby s aktivní kariérou nekončili ve 30.
 
Jak se vám líbil návrat Českého baseballového poháru?
Nápad se mi líbil a zároveň jsem chtěl vyplnit sérii tří po sobě jdoucích víkendů extraligové pauzy uprostřed TOP6, kdy by hráči nereprezentanti a nenominovaní na All Star měli mezi zápasy necelé čtyři týdny. Moje očekávání však pohár vůbec nesplnil a to zejména z toho důvodu, že hráči naprosté většiny extraligových týmů ho nechtěli hrát nebo ho nebrali vážně. Úroveň osmifinále neodpovídala přípravě na TOP6 a termín čtvrtfinále a dalších sérií po WBCQ byla pro hráčskou motivaci posledním hřebíčkem do rakve. Také jsem si myslel, že to bude dobrý nápad, ale nebyl a příštího ročníku se pravděpodobně s extraligovou soupiskou účastnit nebudeme.
 
Na co byste se chtěli v příštím roce ve hře nejvíce zaměřit?
Musíme jistěji věřit ve vlastní individuální a týmový úspěch i v těžkých playoff situacích a ta jistota na nás musí být víc vidět.  
 
Kdy plánujete začít s přípravou na rok 2023 a jak do vaší přípravy vstoupila účast repre na WBC?
S týmovou zimní přípravou začínáme tradičně v listopadu. Účast na WBC bude znamenat individuální přístup k reprezentantům zejména co se týče házecího a pálícího programu - musí být game ready téměr o měsíc dřív.

Starší články