>

Přímý boj o výhru v ZČ, na dálku o TOP6

Evženie Votinská, 03.06. 2021 Extraliga

Základní část Extraligy se chýlí ke svému závěru. Zbývá odehrát víkendové kolo a dvě utkání v příštím týdnu. Jasných je pět týmů postupujících do TOP6 – Arrows, Draci, Eagles, Hroši a Hluboká. K rozluštění zbývá jméno vítěze základní části a také šestý účastník bojů o medaile.

O prvenství v ZČ si to napřímo rozdají Arrows a Hluboká. Hluboká získala letošní 17. výhru ve středu, kdy si poradila s dalším nováčkem Bleskem Jablonec jasně 13:3. V utkání padlo celkem 6 homerunů, Martin Mužík se trefil za plot dokonce dvakrát v jedné směně. V současné době ztrácí Sokolové na ostravský klub 1 výhru, a je jasné, že vítěz sérii bere vše. Arrows jsou jasně nejlépe útočící tým Extraligy (BA .342), mají průměr 11,5 bod na zápas a bezkonkurečně vedou v tabulce dlouhých odpalů - 86. Hluboká těží hlavně z kvality nadhazovačů, v TOP10 má hned dva – Jana Nováka (ERA0.33) a Williama Parsonse (ERA 1.84). „Ostrava vyznává útočný baseball, který se v posledních utkáních stále víc zamlouvá i nám, takže série slibuje dramatická utkání. Rádi bychom v Ostravě zahráli co nejlépe, a ještě si posílili sebevědomí před zahájením TOP6,“ plánuje trenér Sokola Zdeněk Josefus. Série startuje v pátek večer v Ostravě, kde pokračuje i v sobotu po obědě, a v neděli se na souboj celků ze špičky tabulky mohou těšit na Hluboké.

Šestou postupovou příčku momentálně drží Tempo Praha, které se o víkendu utká s Bleskem Jablonec. I pokud Nuclears vyhrají všechna utkání s Eagles, stačí pražskému celku dvě vítězství, protože má o výhru více než Nuclears, a hlavně lepší vzájemnou sérii. I Blesk má ještě teoretické naděje na postup, musel by ale vyhrát nejen všechna víkendová utkání, ale také dohrávku s Olympií, a navíc by Nuclears nesměli dvakrát porazit Eagles. Útočné statistiky mají týmy vyrovnané, v obranných je lepší pražský zástupce. Tomu pomáhají zejména výkony Marka Minaříka (ERA 1.99, BA .340), který v minulém kole srovnal letošní rekord v SO – 17 a byl jen kousek od no-hitteru. Blesk nemá co ztratit. „Musíme jít do série s klidnou hlavou. Budou na nás házet reprezentační nadhazovači a my musíme dělat svou práci,“ říká chytač Blesku Zdeněk Machačka, který si v utkání s Hlubokou odpálil první extraligový homerun v kariéře. Série začíná sobotní doubleheadrem na Tempu a končí v neděli v Jablonci.

Deváté kolo bude také ve znamení brněnského derby. Oba týmy, tedy Draci i Hroši, již mají zajištěn postup, a tak věříme, že bude k vidění skvělý baseball bez nervozity. Oba soupeři vyhráli poslední série, Draci si poradili s Eagles a Hroši s Bleskem. Loňské vzájemné duely skončily 3-2 ve prospěch obhájců titulu. Ti dále posilují svůj kádr cizinci – nově to jsou dva Venezuelci – nadhazovač Hernandez Conoropo a catcher Norato Manzareto. Draci mají stále jednu z nejlepších obran celé soutěže, o 15 výher se podělilo 6 nadhazovačů. Hroši svůj kádr nemění. Dobré výkony v předchozích zápasech předvedl na kopci Martin Grundman, který má na svém kontě čtyři výhry. Michal Ondráček se stále drží mezi nejlepšími pálkaři soutěže. Brněnské derby bude zahájeno v pátek pod světly na MBS, v sobotu se pokračuje na Hroších a v neděli se série opět přesouvá na Městský baseballový stadion.

Nuclears Třebíč zatím stále mohou snít svůj sen o postupu do TOP6, situace ale už nemají ve svých rukou. Těsné porážky ve dvou zápasech s Hlubokou a zejména prohraná série s Tempem znamenají, že k postupu potřebují Nuclears vyhrát všechna utkání nad svým víkendovým soupeřem Eagles Praha a Tempo by zároveň muselo dvakrát zaváhat s Bleskem. Krčský tým si naopak zajistil účast v bojích o titul již v předchozích kolech. „Splnili jsme první část předsezónního cíle a vyhnuli se tím letošní ošemetné baráži,“ pochvaluje si trenér Eagles Vladimír Chlup. V dresu Eagles můžeme vidět letos již třetího cizince – catchera Bryce Aldridge. Andrew Cosgrove, který byl velmi platným pálkařem (BA .355), se s klubem dohodl na ukončení spolupráce a odešel do Francie. „Potřebujeme zapracovat novou posilu před TOP6,“ říká Chlup a pokračuje: „Ale do každé série jdeme s cílem ji vyhrát, to měnit nebudeme.“ Nuclears od svého postupu do Extraligy dokázali s Eagles vyhrát pouze tři utkání, ale vše se může o víkendu změnit.

Bez možnosti postupu už jsou Olympia Blansko a Kotlářka Praha, a tak jejich série bude zejména o vyladění na zápasy v Nadstavbě o Extraligu. Blanenští mají kvůli jejich pozdějšímu startu do soutěže v posledních týdnech velmi nabitý program. V úterý podlehli Drakům 1:6 a v příštím týdnu je čeká další duel s tímto soupeřem. Určitě se chtěli letos poprat o postup, ale těsné jednobodové porážky a nekonzistentní hra je odsoudili k bojům o záchranu. Kotlářka zatím dokázala aspoň jednou vyhrát nad každým soupeřem, to však na postup, vloni bronzovému celku a Mistru Extraligy z roku 2015, nemohlo stačit. Pro pražský celek budou zápasy v Nadstavbě o Extraligu velkou neznámou. V týmových statistikách se oba kluby pohybují na chvostu tabulky, ve všech je o drobet lepší Kotlářka. Série o zlepšení nálady bude zahájena v pátek večer v Blansku pod světly a ukončena sobotní doubleheadrem v Praze na Markétě.

Pro aktuální informace o podmínkách vstupu do hlediště sledujte sociální sítě a webové stránky jednotlivých klubů. Stále také můžete všechny zápasy sledovat prostřednictvím komentovaných streamů na tv.baseball.cz

 

Po skončení základní části začíná 18.6. TOP6 i Nadstavba o Extraligu pro kluby na 7.-10. místě. V TOP6 hrají týmy každý s každým třikrát, přičemž zápasy ze ZČ se nezapočítávají. První čtyři týmy pak postupují do semifinále.
Do Nadstavby o udržení Extraligy přibudou ještě první dva celky z První ligy. Těchto šest soupeřů se následně utká každý s každým dvakrát, výsledky ze ZČ se nezapočítávají. Právo hrát Extraligu v roce 2022 si letos vybojují pouze první dva týmy. Od roku 2022 bude mít totiž česká nejvyšší baseballová soutěž pouze 8 účastníků.

 

Starší články