>

Tři výhry pro Draky a první vyhraná série pro Blesk

Lukáš Ercoli, 17.05. 2021 Extraliga

Šesté kolo české nejvyšší soutěže přineslo opět celou řadu skvělých a napínavých zápasů, kdy hned pět zápasů skončilo rozdílem jediného bodu. Základní část se pomalu blíží ke konci a kluby si uvědomují důležitost každého vítězství v letošním velmi vyrovnaném ročníku. Extraliga i díky chystanému zúžení na osm týmů od roku 2022 získala opravdu skvělý náboj a je vyrovnanější než kdy předtím.

Úřadující mistři, Draci Brno, se před tímto hracím kolem drželi na šesté pozici v průběžné tabulce a nutně potřebovali dobrou sérii. Do cesty se jim postavila Třebíč Nuclears, která v letošním ročníku předvádí fantastické výkony a směřuje ke svému historickému postupu do TOP6. Páteční zápas na Městském baseballovém stadionu v Brně skončil 4:2 ve prospěch domácích. O jejich výhře rozhodla šestá směna, ve které dokázali skórovat hned čtyřikrát. Velkou směnu v jejich podání odstartoval homerunem nestárnoucí Pavel Budský. „Dneska jsme pálili dobře, měli jsme víc hitů a tlačili jsme celou dobu a v šesté směně jsme rozhodli čtyřmi body. Předvedli jsme super bojovný výkon“ hodnotí utkání český král homerunářů Pavel Budský. Zápas následně suverénně zavřel Martin Schneider, který naskočil do zápasu poprvé v letošní sezóně a jak je jeho dobrým zvykem, opět ve velkém stylu. V sobotu se série přesunula na Vysočinu, kde zápas skončil výhrou 9:5 pro brněnské Draky. Dračí útok se dokázal prosazovat na zahraniční nadhazovače Nuclears, jak na Ryana Johnsona, tak na Walshe Bradena. A tak na začátku sedmé směny na tabuli svítilo skóre 8:0 ve prospěch hostů. Třebíč se následně dokázala prosadit na Tomáše Hrba, který vystřídal startéra Davida Merganse, který odházel skvělé utkání. Draci si ale koncovku utkání nenechali utéct a pojistili si tak druhou výhru a také vítězství v sérii. „Ze začátku zápasu jsme nechali hodně bodů na metách a bodově jsme se prosadili až v sedmé směně, kdy jsme dali čtyři doběhy a tím jsme dokázali vytvořit tlak na soupeře. Ale to bohužel nestačilo a prohráli jsme“ hodnotí druhé utkání teprve šestnáctiletý Adam Veselý, který v tomto utkání zaznamenal svůj premiérový doběh v extralize. Poslední zápas série se odehrál opět na MBS v Brně a jednalo se o famózní představení nadhazovačů na obou stranách. Jak za Draky Filip Čapka a Marcus Jensen, tak za Nuclears Justin Revels a Ryan Johnson házeli skvěle a drželi pálkaře druhého týmu zkrátka. Nuclears ještě na začátku sedmé směny vedla 2:1 a mířila za svým jediným vítězstvím v sérii. Dračí útok v dohrávce sedmé směny zavelel k obratu a dvěma body otočil výsledek ve svůj prospěch. Zápas tedy skončil 3:2 ve prospěch Draků a uzavřeli tak velmi povedenou sérii z jejich strany, díky které se přemístili na čtvrté místo v průběžné tabulce.

Páteční zápas mezi Eagles Praha a Tempo Praha se musel přesunout na sobotu z důvodu nepřízně počasí, a tak si fanoušci museli o den prodloužit čekání na tohle zajímavé pražské derby. Tempo před sérií vědělo, o co hraje, pokud se chtěli přiblížit účasti v TOP6, potřebovali vyhrát sérii proti Eagles. Série začala v sobotu dvojzápasem na Tempu a první zápas rozhodně nenudil. Hned v první směně padlo pět bodů a v tu chvíli bylo jasné, že se bude jednat o útočný baseball. Hráči Eagles ve čtvrté směně nejprve vyrovnali na 4:4 a na začátku páté směny se dostali do vedení 6:4. To jim ale nevydrželo dlouho, jelikož Tempo odpovědělo hned v dohrávce páté směny třemi body. V další směně nastoupil na pálku za Eagles Matěj Hejma, který druhým homerunem v zápase opět otočil výsledek ve prospěch Eagles. „Byl to těžký zápas, našemu nadhazovači Tomáši Duffkovi se úplně nedařilo, jak jsme zvyklý. Byl to takový pálkařský boj mezi sebou, takže jsme rádi že jsme se vždycky vrátili po tom, co Tempo skórovalo, a nakonec se ten zápas podařilo zavřít, i když těsně, ale vyhráli jsme a jsme rádi“ hodnotí první zápas série reprezentant Matěj Hejma, který svým skvělým výkonem výrazně přispěl k výhře 10:9. Hned po prvním zápase následovalo druhé utkání, které mělo úplně odlišný průběh. Tempo vedlo v sedmé směně poměrem 6:0 a zdálo se, že dokráčí k jasnému vítězství v druhém zápase. Pak se ale na pálku postavil sedmnáctiletý Michal Antoň, který odpálil svůj první homerun v extralize a rovnou Grand Slam. Tempo i přes velký tlak na konci utkání dokázalo dotáhnout zápas do vítězného konce a připsat si tak důležité vítězství 7:6. „Vůbec jsem v pálkařském boxu necítil stres, pálil jsem si svoje a nějak to dopadlo“ hodnotí s úsměvem svůj premiérový homerun Michal Antoň. Nedělní zápas se opět z důvodu nepřízně počasí odehrál na Tempu. Opět se jednalo o skvělý souboj statujících nadhazovačů, jak Carson Goldsmith za Eagles, tak Nicolas O’Rourke drželi pálkaře soupeřů zkrátka. Díky tomu ještě v sedmé směně svítil na tabuli průběžný stav 2:2. Marek Minařík na začátku osmé směny poslal míč za homerunové oplocení a poslal svůj tým do vedení 3:2. Pouze šest outů zbývalo Tempu k druhému vítězství a vyhrané sérii. V dohrávce zápasu nejprve stáhnul Michal Antoň tvrdým odpalem Matouše Bubeníka, který se dostal na metu po trefení do helmy. Poté Andrew Cosgrove dokončil obrat domácích, kteří vyhráli na Walk-off hit 4:3. „Dnes za nás házel Carson, který nás vždy drží v zápase a dává nám šanci na vítězství v zápase. Michal Antoň nám dal šanci otočit zápas a já pak věřil, že už to dotáhneme do vítězného konce“ hodnotí třetí utkání autor rozhodujícího odpalu, Andrew Cosgrove.

I další série mezi Arrows Ostrava a Hrochy Brno byla ovlivněna nepříznivým počasím. Po zrušeném pátečním utkání v Ostravě, se série kompletně přesunula do brněnského areálu u Hrocha. Sobotní dvojzápas začali proti sobě na kopci dva reprezentační nadhazovači, Lukáš Hlouch za Hrochy a Ondřej Satoria za Arrows. A právě na nadhozy Lukáše Hloucha našel útok ostravských brzo v zápase recept a už po dvou směnách Arrows vedli 6:0. Tenhle komfortní náskok si už Ondřej Satoria nenechal utéct, když odházel úplně celý zápas sám a rozdal hned 10 strikeoutů soupeři. První zápas série tedy skončil 9:4 ve prospěch Arrows. I druhé utkání, které následovalo hned po konci toho prvního se prakticky rozhodlo již na začátku. Ostravští pálkaři zůstali při chuti a na startujícího Jana Kucina našli recept hned v první směně. Ani střídající Raymond Whitehead nedokázal rozjetou ostravskou mašinu zastavit a Arrows po třech směnách vedla 7:1. Do konce zápasu došlo jen k lehké kosmetické úpravě finálního skóre, ale hráči Arrows se mohli radovat z druhého vítězství 10:3, a tím pádem i z vítězné série. Během nedělního odpoledne ve Sportovním areálu Hroch bylo k vidění třetí utkání v sérii, které se opět neslo ve znamení útočného baseballu. Hroši se hned v úvodu prosazovali na mladého Filipa Votavu, a po třech směnách vedli 7:4. V polovině zápasu se však děly věci, k vidění bylo hodně běžců na metách, odpalů, a nakonec taky spousta chyb. V páté směně se domácí ujali těsného vedení 12:11, které za pomoci výborně házejícího Borise Večerky už udrželi. Hroši si tak připsali pro ně velmi důležitou výhru, která jim může výrazně pomoci při postupu do TOP6. "Série byla z naší strany dominantní na pálce. V prvních dvou zápasech naši nadhazovači předváděli dostatečné výkony k vítězství. Ve třetím utkání nás hodně met zdarma a několik nezahraných ulívek stálo třetí výhru. Hroši využili met zdarma a zaslouženě zvítězili," hodnotil celou sérii chytač Arrows Petr Čech.

Čtvrtá série uplynulého víkendu se uskutečnila mezi Kotlářkou Praha a Sokolem Hluboká. Sokol, jako nováček soutěže, předvádí skvělé výkony a svěřenci zkušeného trenéra Zdeňka Josefuse svými výkony dokazují, že do české nejvyšší soutěže rozhodně patří. V sobotu začala série dvojzápasem na pražském Vypichu. V prvním zápase hosté tahali už od první směny za delší konec a po dvou směnách vedli již 2:0. V páté směně Matěj Vlach navýšil vedení jednobodovým homerunem a hned v šesté směně Sokolové navýšili skóre na 6:0 díky tříbodovému homerunu Vasila Zhupanina. Startující nadhazovač Jan Novák přestoupil do jihočeského klubu ve skvělé formě, a to dokázal i proti svému bývalému klubu, kdy jejich pálkaře za sedm směn téměř k ničemu nepustil, a navíc rozdal jedenáct strikeoutů. To vše vedlo k vítězství Hluboké v prvním zápase jednoznačným poměrem 9:1. „První zápas byl velice pěknej, kluci skvěle pálili, dali devět bodů a Johny odházel skvělých sedm směn. Pak to předal mně a já už to měl celkem jednoduchý“ hodnotí první zápase série Michal Malát, který si připsal svůj vůbec první strikeout v extralize. Druhý zápas proti sobě nastoupily na obou stranách zahraniční posily jednotlivých týmů, na straně Kotlářky to byl Tate Gillespie a na straně Sokolu William Parsons. Skóre otevřel ve druhé směně homerunem hrající trenér domácích, Scott Mulhearn. Hosté se pak dokázali prosadit sérií odpalů na Gillespieho a otočili výsledek zápasu na 3:2. Po 11 letech se v soutěžním zápase na nadhazovacím kopci představil nestárnoucí Patrik Kolkus. „Druhý zápas jsme už moc nestahovali body, ale naši nadhazovači opět dobře zaházeli, takže nám to vyšlo. Další vyhraná série“ hodnotí druhé utkání Vasil Zhupanin. Na třetí zápas série se hráči již přesunuli do Hluboké nad Vltavou a byli to právě domácí, kteří vstoupili lépe do utkání a po první směně vedli 2:1. A své vedení navýšili na 6:4 v páté směně díky třímetovému odpalu Vasila Zhupanina. Hosté ale zabojovali na konci zápasu a zápas otočili ve svůj prospěch. Jediné vítězství v sérii si hráči Kotlářky Praha připsali poměrem 8:6 a i nadále se jim vzdaluje postup do TOP6.

Poslední série uplynulého kola se odehrála mezi Olympii Blansko a Bleskem Jablonec. Páteční zápas v Blansku začali lépe hosté, když po první směně vedli 3:1. O konečném výsledku 12:5 ve prospěch extraligového nováčka ze severu Čech rozhodla zejména čtvrtá směna, ve které dokázali skórovat hned šestkrát. „Bylo dost errorů, dost hitů, na kopci se za nás úplně nádherně předvedl Radek Burian, kterej odházel zase skvělej zápas a po něm to zavřel Karel Riedl. Výsledek je na naší straně a zítra to musíme potvrdit“ zhodnotil první utkání Tomáš Zikmunda, který si připsal svůj první extraligový hit. Trenér Olympie Blanska Ivo Kučera neskrýval po prvním zápase obrovské zklamání: „tak asi není moc co hodnotit, v baseballu je člověk jednou nahoře a jednou dole a ten výsledek co svítí na tabuli, ať už konečný výsledek, nebo počet hitů případně počet errorů, tak akorát ukazuje, v jaké situaci se teď nacházíme“. Série pokračovala sobotním zápasem opět v Blansku, kdy proti sobě na nadhazovacím kopci nastoupil Anthony Fell za Blesk a Jakub Kostka za Olympii. Tento zápas přinesl skvělý souboj právě těchto nadhazovačů, kdy o zápase rozhodovali opravdové maličkosti. Blesk se ve třetí směně dostal do vedení 3:0, ale Olympie v průběhu následujících směn toto vedení vyrovnala. Koncovka zápasu, však patřila hostům a Blesk tak oslavil druhé vítězství v sérii 5:3. „Cítil jsem se dnes na kopci skvěle, všechny technické nadhozy mi chodily, jak jsem potřeboval a vždycky když mám pod kontrolou všechny tři technické nadhozy, tak je to dobrý den“ hodnotí druhé utkání startující nadhazovač Anthony Fell. „Zápas se nám určitě povedl lépe než ten včerejší, sice jsme po pár chybách pustili Blesk do vedení, ale zvládli jsme vyrovnat. Bohužel naše trápení na pálce pokračuje a nechali jsme hodně běžců na metách, že nás to pak stálo lepší výsledek“ dodává Jakub Kostka startující nadhazovač Olympie. Nedělní zápas v Jablonci se musel odložit kvůli nepřízni počasí. Díky dvěma výhrám Blesk Jablonec poskočil v tabulce na 9. místo právě před Olympii a slaví tak vůbec první vítěznou sérii v extralize.

V čele tabulky tak i nadále setrvala Arrows Ostrava s bilancí W-L 13-4. Hned v závěsu je extraligový nováček Sokol Hluboká 12-5. Pod pomyslnou hranicí postupu do TOP6 se stále drží Tempo, Kotlářka, Blesk a Olympie.

Starší články