1. Home >
  2. Pohled předsedy STK ČBA na soutěže 2020

Pohled předsedy STK ČBA na soutěže 2020

Martin Dvořák, 11.05. 2020 Extraliga

Ahoj baseballová rodino,
v následujícím textu bych vám všem rád přiblížil činnost Sportovně technické komise ČBA, a to zejména v době pandemie.

Jmenuji se Martin Dvořák, je mi 28 let a v baseballu se pohybuji od malička. Poslední čtyři roky jsem na plný úvazek zaměstnán klubem Hroši Brno jako trenér a sekretář klubu. V lednu roku 2019 jsem byl Tomášem Ovesným přizván do nově vznikající komise STK. O měsíc později jsem se stal jejím předsedou.

Tomáš Ovesný se do povědomí českého baseballu dostal svoji upřímností a bezprostředností, vizemi, které je schopen plnit. Důkazem může být kvalitní systém mládeže v klubu Hroši Brno a hlavně pak vybudovaný Sportovní areál Hroch. Na podzim roku 2018 se rozhodl kandidovat do Výkonného výboru asociace a svoji úspěšnou kandidaturu založil na následujícím programu:

Volební program - Tomáš Ovesný; POZICE: MÍSTOPŘEDSEDA PRO ŘÍZENÍ SOUTĚŽÍ
Základní filosofie: Baseball zůstane v ČR amatérským sportem, je však třeba vytvořit podmínky pro to, aby starší zkušení hráči, kteří tvoří kostru národního týmu, mohli hrát co nejdéle.

Extraliga:

  • Zavést jiný formát soutěže než současný „pá, so, ne“ – uvolnit hráčům alespoň některé víkendové dny.
  • Hrát více utkání v týdnu – využití světel na hřištích i za cenu dotování z rozpočtu ČBA
  • Atraktivnější formát play-off (1. vs. 4. a 2. vs. 3. namísto současného s „wild card“)
  • Zapojit a striktně dodržovat tzv. speed up rules ke zrychlení utkání – nutné především pro diváky
  • Řádná komunikace s týmy – nacházení optimálních řešení při tvorbě rozpisu s přihlédnutím k potřebám jednotlivých klubů (současný direktivní až arogantní způsob nic nepřináší)

Tomáš Ovesný na loňském, lednovém Parlamentu  zvítězil, protikandidát Arnošt Nesňal neměl se svým profi přístupem ani deset hlasů oproti naprosté většině pro Tomáše Ovesného. Na řadu přišlo sestavení skupiny lidí, která se bude v řízení soutěží zodpovídat přímo Tomášovi a VV ČBA. Kromě mě pak byli přizváni Ondřej Rypar (mládež), Ondřej Chocholatý (U21), Jan Altrichter (U18) a Matěj Šišolák (1.Liga).

V roce 2019 jsme tedy převzali otěže po Pavlu Jozkovi a začali řídit rozjetý vlak českého baseballu za projektem Road to Tokyo. Byla to pro nás relativně jednoduchá práce, pouze dodržet stanovenou vizi minulého výkonného výboru a rozepsanou soutěž dovést do zdárného konce.
Na Olympiádu jsme se bohužel těsně neprobojovali, i když jsme si ji všichni přáli a fandili celé skupině kolem Mika Griffina. Extraliga šla však kvůli projektu Road to Tokyo na hranici svých možností. Potvrzují to odchody stále perspektivních a kvalitních hráčů mimo národní tým a zcela jistě také loňský vyrovnaný rok bez náhradních termínů, kdy celý projekt vrcholil. Český baseball by si zasloužil opět se postavit na obě nohy. Hnát se za výsledkem a nutně co největším počtem utkání, bez dobře vybudovaných základů, není v souladu s vizí zvoleného místopředsedy ČBA Tomáš Ovesného.
Tomáš svá jednání založil na diskuzi. Na zařazení svých vizí a programu do českého baseballu dostal tak i tak nezpochybnitelný mandát. Na klíčové schůzi po ukončení sezóny 2019, kam mimo Extraligové manažery pozval také zástupce 1.Ligy, přednesl svůj plán na snížení počtu účastníků v Extralize na 8. Výsledek hlasování 7:3 pro zachování deseti týmů STK ČBA prozatím přesvědčilo tento systém zachovat.

Sezóna 2020. Systém celé Extraligové soutěže byl tedy zachován z předchozích let. Třízápasová Základní část a poté oddělení Top6/Bott4 a následné nadstavby. Jediná změna měla být na Tomášovo přání v semifinále (první 4 po TOP6) oproti Wild Card Series (první 3 po TOP6).
Nicméně před tím, než jsme ve svých týmech stačili přivítat nové zahraniční posily a než STK stačila vydat poslední instrukce před začátkem ligy, přišel vládou nařízený odklad a rozeběhla se šňůra jednání, kořeněná reakcemi manažerů, hráčů a dalších činovníků, které jsou také hlavním důvodem tohoto dopisu.

V prvním měsíci jsme nikdo nevěděli nic. V klubech jsme přecházeli na online výuku, hřiště zela prázdnotou a my sledovali jednu vládní tiskovou konferenci za druhou.
První, konkrétní datum ze strany Vlády ČR přišlo až 13.4.2020, kdy avizovala plán postupného uvolňování restrikcí a organizování sportovních akcí (zatím do 50 osob) stanovila na 8.6.2020. Naší reakcí byl upravený formát všech dlouhodobých celostátních soutěží. Než jsme však stačili kluby s tímto novým, kompletním schématem a novou termínovou listinou obeznámit, rozeběhlo se přes emailovou komunikaci vlákno iniciované Vladimírem Chlupem, které po STK požadovalo informace, a to urychleně. Arnošt Nesňal ve stejném vlákně svolal online konferenci manažerů EXL.

V průběhu týdne STK připravila vše potřebné a rozeslala klubům veškeré informace k novému systému. Zároveň její členové postupně souhlasili s připojením ke schůzi, s tím, že veškeré kroky vedené k tomuto výsledku manažerům upřesní a odpoví na další zásadní dotazy. Koncem stejného týdne se však začalo mluvit o dřívějším rozvolňování vládních opatření a navrhovaný systém se tak témeř okamžitě stal zastaralým.
Na základě uzavřených hranic v ČR jsme se zároveň rozhodli, že uzavřeme naše dlouhodobé celostátní soutěže všem cizincům, kteří trvale nežijí na území ČR.

Online schůze proběhla bez účasti dvou klubů (Technika a Arrows), zároveň dva další měly své zástupce v STK a nevyjadřovaly se tak jako samotné kluby (Hroši, Sabat). Kluby se na schůzi opravdu shodly na tom, že chtějí hrát tři utkání týdně. Zároveň žádaly ČBA o příspěvek na osvětlení z důvodů finančních problémů, a to zejména v Praze.
STK se znovu sešla, aby vše důkladně prodiskutovala. Extraliga není jedinou soutěží ČBA a je potřeba na celou věc nahlédnout z vyšší perspektivy. Bylo nutné si na rovinu říct, že ze šesti týmů, které byly vysloveně pro tři utkání týdně, by polovina tři utkání spojovala s vlastní neúčastí v soutěži U21. Někteří rovnou navrhovali celou juniorskou soutěž zrušit. Není na tom nic špatného, jen se dle řídíci komise nejedná o možné a koncepční řešení. Manažeři mají v každém případě hlas poradní, v tom se s novým vedením, tak jako tak, nic nezměnilo.

STK vymyslela variantu, ve které se základní část Extraligy odehraje na 2 utkání, stejně jako Extraliga U21, která bude končit v termínu shodným s koncem základní části Extraligy. Týmy nebudou muset ze soutěže U21 odstupovat. K tomu, aby nejlepší týmy Extraligy měly více kvalitních utkání po základní části, přibyla nadstavba, dalších 15 zápasů, kde se již hraje ve 3 zápasech týdně. V tomto čase má U21 pauzu a tedy nejlepší hráči U21 mohou bez problémů vypomoci v Extralize.   

Jestli je tento systém dobrý nebo špatný, si prozatím netroufám hodnotit. Vím, jen, že jsme k němu dospěli na základě dlouhodobé diskuze vedené v pěti lidech, za přispění připomínek VV ČBA, kde se všichni aktéři baseballu velmi aktivně věnují. Vnesli jsme do systému požadavky manažerů prahnoucích po třech zápasech týdně, stejně tak jako jsme neopoměli ostatních soutěží a hrozeb spojených s letošní situací s Covid-19. Nehlasovalo se, došli jsme ke shodě akceptovatelné všemi členy.

Celá STK postupuje demokraticky. Nejdříve diskutuje, potom navrhuje, schvaluje a nakonec publikuje. V letošním rychlém sledu událostí jsme povětšinou zachovali chladnou hlavu, dali si čas vše prověřit a teprve potom sdíleli oficiální dokumenty směrem ke klubům. I přesto, že český baseball je opravdu na skvělé úrovni, je jeho „rybník“ tak malý, že manažeři mají informace o schválených pokynech daleko dříve, než vyjde oficiální stanovisko. Před zveřejněním se začínají objevovat osobní útoky na členy STK, po zveřejnění si manažeři neberou absolutně žádné servítky a svýmy oficiálními výroky často  dehonestují práci jednotlivých členů i celé komise.

Účelem tohoto dopisu není ospravedlnit práci moji nebo celé STK, ale přinést baseballové veřejnosti pohled předsedy komise, který v této době podřizuje veškeré své pracovní a životní závazky směrem k tvorbě komplexního systému pro český baseball a snaží se, zatím neúspěšně, odrážet nepříjemné útoky na osobní úrovni.
Pokud nebudu nadále sám přesvědčen o tom, že pro český baseball pracuji svědomitě a na základě předem určeného nastavení hodnot (volební program Tomáše Ovesného), tak nemám důvod v komisi pokračovat. Podpora ze strany VV je s tím přímo spojená.

Kdyby měl někdo z baseballového hnutí zájem dozvědět se o práci pro Českou baseballovou asociaci více, má možnost mě kdykoliv kontaktovat na oficiálním emailu stk@baseball.cz, nebo osobním emailu či facebooku (dvorak@hrosibrno.cz). Rád budu sdílet své názory a pohled na věc, se zájmem si poslechnu vaše argumenty a případně je i promítnu do dalších jednání.

Upřímně doufám, že všechny naše kluby od Arrows po Žamberk vykročí v letošní nelehké sezóně nakonec pravou nohou a bude se tak jednat o kvalitní, důstojný ročník. Věřím, že nikdo z nás na upravenou sezónu 2020 nikdy nezapomene, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Starší články