>

Poslední hrací víkend TOP6 i Nadstavby o Extraligu

Lukáš Ercoli, 25.07. 2019 Extraliga

Poslední hrací víkend TOP6 je tu. Tento víkend bude zcela poslední pro tři ze šesti týmů, kteří se po základní části probojovaly do TOP6. Nejlepší tým po TOP6 postoupí přímo do CZECH SERIES, které se odehraje po Mistrovství Evropy U23. Druhý a třetí tým postoupí do Wild Card Series, které se odehraje první víkend v srpnu a bude na dva vítězné zápasy. Tabulka TOP6 je téměř kompletní a zbývají nám pouze dva otazníky, ještě není zcela jasné, kdo obsadí právě první místo a také se svede boj o páté místo. Nejlépe nakročeno k postupu přímo do CZECH SERIES mají hráči Arrows Ostrava, hned za nimi se nachází Eagles Praha. O páté místo svedou souboj také dva týmy – Hroši Brno a Tempo Praha.

První páteční utkání proti sobě sehrají Draci Brno a Tempo Praha v Praze. Zatímco Draci Brno díky minulému víkendu mají zajištěné třetí a postupové místo, tak Tempo nesmí zaváhat, pokud chce pomýšlet na pátou příčku. Pražský celek dokázal v TOP6 už Draky jednou porazit a to 11:4. Zbylé dvě utkání zvítězil brněnský celek – 3:0 a 7:6. Tempo spoléhá zejména na kvalitní nadhoz a obranu, pálkařsky se zatím spíše trápí. Naopak Draci spoléhají na svoji útočnou sílu, kdy skórovali už 101x v TOP6 a mají nejvyšší týmový BA – .285.

Další páteční utkání se odehraje také v Praze, akorát v areálu Eagles. Domácí vyzvou Hrochy Brno, kteří jsou zklamaní z minulého víkendu, kdy se mohl Jan Kucin zapsat do historie české Extraligy. Pokud ale chtějí ještě zabojovat o páté místo v TOP6 musí minulý víkend hodit za hlavu a soustředit se na jejich poslední dva zápasy. V cestě jim bude stát Eagles, kteří mají v sázce mnohem víc, a to přímý postup do CZECH SERIES, tudíž se můžeme těšit na velmi zajímavé utkání. Všechny tři předchozí utkání v TOP6 dopadli lépe pro pražský celek – 8:3, 4:3 a 2:0. Eagles spoléhají zejména na svůj útok, který je stále nejproduktivnějším v celé TOP6 (BA .275, 114 R), motorem jejich útoku je reprezentant Matěj Hejma (BA .508, 32 H, 8 HR, 27 RBI, 15 R). Můžeme se tedy těšit na krásný útočný baseball.

Poslední páteční zápas se odehraje v Ostravě, kdy domácí přivítají ve svém areálu pražskou Kotlářku. Kotlářka už je definitivně čtvrtá, tudíž může s čistou hlavou zakončit sezónu posledními dvěma zápasy. Naopak Arrows nesmí zaváhat, pokud chtějí udržet první příčku, na kterou se dostali po úspěšném minulém víkendu. Předchozí zápasy byly velmi vyrovnané, a i když dvakrát vyhráli ostravští (6:4 a 8:6), tyto týmy si nenechají nic zadarmo. Kotlářku v TOP6 zejména trápí obrana, jak nadhazovači, kteří mají nejvyšší ERA (4.79), tak pole, které má největší počet chyb (32) v celé TOP6. Bude se tedy jednat o velmi atraktivní baseball, ve kterém uvidíme spoustu doběhů.

První sobotní utkání se odehraje na Městském Baseballovém Stadionu, kde Draci Brno vyzvou své největší rivaly, a to ostravské Arrows. Draci můžou hrát s čistou hlavou a spíše taktizovat do Wild Card Series, popřípadě CZECH SERIES. Proto věřím že zapojí spoustu mladých a nadějných baseballistů ze své akademie. Na druhou stranu Draci ještě Arrows v TOP6 neporazili a prohráli všechny tři vzájemná utkání – 2:3, 7:10 a 5:6. Pro mentalitu hráčů by nebylo zcela komfortní jít proti ostravským do boje o titul po čtyřech prohrách.

Druhé sobotní utkání se odehraje také v Brně tentokrát v areálu u Hrocha. Domácí vyzvou pražskou Kotlářku. Pražský celek dokázal vyhrát všechny tři předchozí vzájemná utkání, kdy dvakrát porazili brněnské na skóre – 3:1, 5:1 a třetí zápas vyhráli 9:0 po skreči, kvůli špatnému střídání zahraničních hráčů trenérem Hrochů. Uvidíme, zda se brněnský trenér po předchozí chybě poučil a zvládne svůj tým dovést k prvnímu vítězství nad Kotlářkou v TOP6, popřípadě i k pátému místo v Extralize.

Jediná nedělní utkání se odehrají na Tempu, kdy vyzvou ve dvojutkání ostravské šípy. Těmito zápasy se uzavře celá TOP6 a bude jasné konečné umístění v letošním ročníku Extraligy.

Kdo se nakonec bude radovat z přímého postupu do CZECH SERIES? Dokáže Eagles Praha vybojovat první místo a vyřadit tak jednoho z velkých favoritů soutěže? To vše se dozvíme během nadcházejícího víkendu.

Také Nadstavba o Extraligu má před sebou poslední hrací víkend, který nám prozradí, jaké čtyři týmy si zahrají příští rok českou nejvyšší soutěž. Třebíč Nuclears jsou jasnými vítězi nadstavby, už před posledním víkendem, a tedy se mohou radovat z udržení svého místa. Na druhé straně tady máme také jasně nejhorší tým celé nadstavby a tím jsou Skokani Olomouc, je tedy jasné, že příští rok uvidíme minimálně jednoho nováčka v Extralize. Tabulka je velmi vyrovnaná a šance na postup mají všechny týmy až na Skokany a Klasik Frýdek-Místek. Blesk Jablonec sice má šanci, ale je velmi malá, a navíc není tak úplně jen v jejich rukou. To znamená že o tři postupová místa usilují čtyři kluby – SaBat Praha, Olympia Blansko, Sokol Hluboká a Technika Brno. Přičemž SaBat má před sebou asi nejlehčí zápasy proti Skokanům Olomouc, kterým se v nadstavbě podařilo zvítězit pouze jednou. Znamená to, že bychom mohli mít od příštího roku hned čtyři extraligové týmy v hlavním městě, což se zdá na jedno město až příliš a mohlo by to mít dopad na ostatní pražské týmy. Olympia vyzve v pátek a v neděli Blesk Jablonec a pokud nezaváhá udrží si svou pozici v české nejvyšší lize. S největší pravděpodobností bude rozhodovat duel mezi Sokolem Hluboká a Technikou Brno, který se zdá pro rozklíčování tabulky nejdůležitější. Komu se povede v tomto duelu nezaváhat dost pravděpodobně si příští rok zahraje Extraligu. Nadstavba o Extraligu byla po celou dobu velmi napínavá a její rozuzlení nastane až poslední hrací víkend, co víc by si mohl fanoušek baseballu přát než napínavé zápasy, ve kterých jde o všechno.

Starší články