>

Zbývají nám poslední tři hrací víkendy TOP6

Lukáš Ercoli, 12.07. 2019 Extraliga

Zbývají nám poslední tři hrací víkendy TOP6, a ještě ani jeden tým nemá jistý postup ani do Wild Card Series, do kterého postupuje druhý a třetí tým z tabulky a už vůbec není jisté kdo půjde z prvního místa rovnou do CZECH SERIES. Nejblíže tomu mají Eagles Praha, kteří nezaváhali ani minulý víkend a hned 3x si poradili s Hrochy Brno, jejich bilance 11-1 napovídá tomu, že si pražský tým zahraje v srpnu o titul mistra české Extraligy. Draci Brno jednou překvapivě zaváhali s Tempem Praha, které si připsalo vůbec první výhru v TOP6. Kotlářka sehrála s ostravskými Arrows velmi vyrovnané zápasy, ale pouze jednou dokázala zápas dovést do vítězného konce, proto se odsunula na čtvrté místo.

Eagles Praha hrají s Draky Brno, a i když jsou dvě výhry před Arrows, nesmí si dovolit příliš zaváhat, pokud chtějí udržet první místo, které je přímo postupové do CZECH SERIES. I když Draci Brno nejsou v takové formě, na kterou jsme u nich za ty roky zvyklí, nedají jim nic zadarmo. Bude se jednat o dva týmy s nejlepší týmovou ERA, pražskému celku patří první příčka v TOP6 s ERA 2.9, naopak Draci mají druhou nejnižší a to 3.3. Můžeme se tedy těšit na velmi zajímavé nadhazovačské duely, vždyť John Hussey má nejnižší ERA z celé TOP6 (0.77), hned za ním je jeho spoluhráč Radim Chroust (1.8) a třetici nejlepších uzavírá Adam Holland (1.86) z Eagles. Také bývalí nadhazovač Atlanty Braves Peter Moylan má výborné statistiky a brněnský celek na něj hodně spoléhá (ERA 2.05, 22 SO). Jason Jarvis, který v roce 2016 hrál za Draky Brno má také výbornou formu, má na svém kontě už tři vítězství a rovnou tři complete game v TOP6. Také vede s 36 strikeouty celou nadstavbu. Určitě se bude chtít opět předvést před svým bývalým týmem, už v základní části Drakům připsal vůbec první prohru sezóny 2019, když odházel celý zápas a umožnil brněnským pálkařům skórovat pouze jednou. Bilance ze základní části mluví pro Draky, kdy dokázali pražský celek dvakrát porazit (15:6, 6:1). Na druhou stranu také půjde o dva týmy s nejlepším týmovým BA, Eagles mají dokonce nejvyšší v celé TOP6 a to .290, také mají nejproduktivnější útok s 83 doběhy. Motorem pražského útoku je reprezentant Matěj Hejma, který zatím vévodí většině pálkařských statistik v TOP6 – BA .545, 24 H, 5 2B, 6 HR, 19 RBI, .623 OBP. Naopak Dračí útok vede Zachary Wilson – BA .386, 17 H, 6 HR, 14 RBI, .481 OBP. Od té doby, co Draci Brno vystřídali Arnošta Nesňala na pozici manažera A-týmu, tak hledají svojí herní pohodu. Pokud se jim podaří zastavit rozjeté Eagles Praha, mohlo by je to nakopnout v následujících bojích o mistrovský titul. Také nemají vůbec jisté místo ve Wild Card Series, kdy jim na záda dýchá Kotlářka a nemohou si dovolit přílišné zaváhání. Série začíná v pátek večer na brněnském MBS, kde bude pokračovat i v sobotu odpoledne. Nakonec se série přesune do Prahy v neděli od 14:00.

Kotlářka Praha bude bojovat o pozici ve Wild Card Series, v cestě jim bude stát další pražský celek, a to Tempo Praha, které minulý týden vyhrálo první zápas v TOP6 proti Drakům. Kotlářka se po minulém víkendu, kdy dvakrát podlehla ostravským Arrows posunula na čtvrtou nepostupovou pozici. Pokud chtějí bojovat o medaile tak si nesmí dovolit zaváhat a už vůbec ne s posledním Tempem. Nadhazovač Lukáš Ercoli si uvědomuje důležitost zápasů: „Víme, že série s Tempem je pro nás zcela klíčová, obzvlášť když se s Tempem dlouhodobě trápíme. Celou sezónu dřeme na CZECH SERIES, pokud se tam chceme probojovat nesmíme tento víkend zaváhat a dostat se před Draky. Když budeme hrát jako minulý víkend proti Arrows, věřím že Tempo porazíme“. Vzájemné zápasy ze základní části ale více napovídají Tempu, kdy hned dvakrát dokázali Kotlářka porazit – 5:2 a 5:2. Kotlářka spoléhá na svůj produktivní útok, týmové BA .282 a 61 R patří mezi nadprůměrné v nadstavbě. Nejvíce v útoku spoléhá na reprezentanty Martina Mužíka (BA .400, 20 H, 4 HR, 9 RBI) a Daniela Vavrušu (BA .349, 15 H, 4 HR, 11 RBI). Kotlářku stále trápí její nadhazovači a obrana, týmová ERA 5.52 je zdaleka nejvyšší, také 64 obdržených bodů je nejvíce ze všech týmů. Dokonce se tento víkend nebudou moci spolehnout ani na reprezentanta Jana Nováka, ani na zahraniční nadhazovače – Jacksona Brebner-Russe a Nicholase Hitchingse, kteří odletěli do Austrálie. Naproti tomu Tempo se trápí v útoku, sice se jejich týmová BA po minulém víkendu přehoupla přes hranici .200, ale stále je velmi nízká - .213. Tempo spíše těží ze své obrany a hlavně nadhazovačů, týmová ERA činí 4.87. Nejvíce spoléhají na Petera Reyese – ERA 1.96, 19 SO. Tempo ale také bude oslabeno o dva své zahraniční hráče – Jerryho Lacayu a Jakea Rabinowitze. Série začíná v pátek večer na stadionu Eagles, kvůli umělému osvětlení. Pokračovat bude v sobotu odpoledne v areálu Tempa, na stejném místě se uskuteční i poslední zápas série, a to v neděli odpoledne.

Poslední sérii zápasů tohoto víkendu odehrají Hroši Brno proti Arrows Ostrava. Ostravský celek minulý víkend jednou zaváhal proti pražské Kotlářce, a tak jim Eagles odskočilo o další zápas. V dnešní době ztrácí na první místo už dva zápasy a pokud chtějí přemýšlet o přímém postupu do CZECH SERIES, musí si třikrát poradit s Hrochy Brno a doufat, že Eagles ztratí s Draky Brno. Ostravský trenér a klubová legenda Aleš Navrátil: „Před víkendem, kdy nás čeká tripl s Hrochy, jsme pilovali zejména útok a nadhazovači práci s pálkařem. Naším cílem je urvat co nejvíc vítězství.“ Vzájemná bilance ze základní části hovoří jasně pro ostravský celek, kdy si dokázali hned třikrát poradit s Hrochy – 5:2, 13:5 a 14:0. Arrows ale nepředvádí tak přesvědčivé výkony jako v základní části, jejich týmové BA činí pouze .250 a ERA 5.01. V obou statistikách zaznamenal ostravský celek viditelné zhoršení oproti základní části. Naopak Hroši Brno spoléhají zejména na svoji obranu, kdy mají velmi slušnou týmovou ERA – 3.6. Nejvíce se mohou opřít o Svatoslava Krauta (1.93), Jana Kucina (2.19) a Stevena Chamberse (3.0). Zatím se v nadstavbě trápí v útoku, jejich týmová BA .236 a pouze 31 doběhů patří k nejhorším v celé TOP6. Catcher a suplující pálkař Martin Dvořák vyhlíží víkendové zápasy: Tento víkend nás čeká obhájce titulu Arrows Ostrava. Proti Eagles jsme i přes kvalitní týmový výkon nedokázali urvat ani jedno vítězství. V této sérii si tak nemůžeme dovolit zaváhání, pokud ještě chceme pomýšlet na Top 3. Očekávám vyrovnanou sérii plnou stoprocentního nasazení, dalekých odpalů a dobrých zákroků v obraně. Zkrátka skvělá baseballová podívaná.“ Série začíná v pátek večer v Ostravě. V sobotu odpoledne se zápasy přesunou do Brna, kde budou pokračovat i v neděli odpoledne.

Starší články