>

Další víkend plný baseballové Extraligy

Evženie Votinská, 02.05. 2019 Extraliga

Nejvyšší česká baseballová soutěž jede bez velkých přestávek tak, aby její základní část byla dohrána do konce května a hned poté mohla být rozehrána nadstavba 6 nejlepších klubů o postup do finále.

Již ve čtvrtek zaháí svou sérii Technika Brno a Olympia Blansko. Oba týmy na ty nejlepší a také na postupovou pozici zatím ztrácejí. Techniku hřejí pouhé dvě výhry, byť k dalšímu vítězství měla v prvních dvou utkáních s Tempem velmi blízko. Také Olympie hraje vyrovnaná utkání, ale výhry zatím nasbírala pouze 4. V loňském roce měla navrch Olympie v poměru W-L 4-1, historicky vede jasně brněnský tým 59-15. Blansko již nemůže počítat se službami Draka Dondrei Hubbarda, kterému k 30.4. skončilo hostování a ve středu již hrál za svůj mateřský tým. Jeho pálkařské aktivity, tak budou muset převzít ostatní – Yuta Oshiro (12 hitů) nebo Jiří Hruby (OPS .599). Jan Nebenführ v týmu zůstává, a tak může o víkendu přidat další inningy a zkušenosti na kopci. Techniku drží na pálce Richard Sázavský s BA .302 a 2HR. Přes 10 hitů mají Gottschal a Regner. Dvě vítězství si podělili Kaito Seko a zkušený Martin Střítecký, nejvytíženějším nadhazovačem je Michal Kočí s 29 odházenými inningy (IP). Série pokračuje v pátek večer Blansku a v sobotu odpoledne na Kraví hoře.

Jako první hrají v pátek Skokani Olomouc, kteří hostí Nuclears Třebíč. Skokani zatím nasbírali za 15 utkání 4 výhry, Nuclears jsou o 3 vítězství úspěšnější a jsou tak na hraně postupu do nadstavby. V minulém kole Skokani nestačili na Draky, byť s nimi odehráli hezká utkání, Nuclears brali ze soubojů z Hrochy pouze jedno vítězství. Dvě porážky o bod je musí mrzet. V roce 2018 byli v 5 vzájemných zápasech jasně úspěšnější třebíčtí (4-1), kteří do poslední chvíle usilovali o postup do nadstavby. Letos spoléhají na nadhozu na Lukáše Hloucha (W-L 3-1, 37SO, ERA 1.67) a Daltona Erba (3-1, 45, 2.60), ale pomalu se osmělují i mladé naděje – Vávra a Smejkal. Skokaní výhry zapsali dvě zahraniční posily – Mason Felt (2-1, 22, 3.28) a Justin Woods (1-1, 32, 6.65), ale své má odházeno i mladý Petr Mik. Celkem 7 homerunů mají na svém kontě Gillespie a Bridis – tedy pálkaři Třebíče. Gillespie patří s BA .450 do TOP 6 mezi pálkaři celé Extraligy. Skokany drží reprezentant Jakub Voják a Koichi Paku – oba s pálkařským průměrem přes .300. Na sobotu se série přesouvá do Třebíče, kde se hraje od 13:00 hod. double.

Draci Brno hostí v pátek večer Kotlářku Praha. Draci jsou v tabulce na prvním místě, jediní, kteří je dosud dokázali porazit byli pražští Eagles. Kotlářka v každé sérii bojuje a zatím se drží na zisku 8 výher a tím také v naději na postup do nadstavby. Draci měli náročný týden, hráli ČBP a předehrávali zápas s Arrows, ale na víkend budou jistě dobře připraveni. Arnošt Nesňal: "Tento týden jsme byli prakticky bez tréninku… O víkendu již počítáme s Dondrei Hubardem, kterého v Blansku vystřídá Lukáš Řehůřek." Kotlářka má za sebou těžkou sérii s Eagles, ze které vyšla pouze s 1 vítězstvím, byť v průběhu zápasů byla vždy ve vedení. Týmové statistiky hovoří jasně pro loňského vicemistra – pálkařský průměr (BA) .346 vs .281; umožněné body na zápas /ERA) 1.85 vs 4.56; úspěšnost postupu na 1.metu (OBP) .418 vs .390. Draci mají v TOP 10 pálkařů Extraligy celkem 4 hráče a Dondreie Hubbard k tomu, Kotlářka na 11. místě Scotta Mulhearna. Po pátečním večeru pokračuje série v sobotu a v neděli od 14:00 hod. v Praze.

Na půdu obhájce titulu Arrows Ostrava zajíždí Tempo Praha. Série startuje rovněž v pátek večer, pokračuje v sobotu v Ostravě a končí v neděli po obědě v Praze. Nedělní utkání tak bude bohužel konkurovat souboji Kotlářka – Draci. Tempo má po 3 výhrách nad Technikou zatím dobře nakročeno k postupu a na svém kontě, stejně jako Kotlářka a Hroši, 8 vítězství a 7 porážek. Arrows podlehli zatím pouze Skokanům, Eagles a ve středu Drakům a jsou druzí. Vloni dokázalo Tempo ostravské v nadstavbě jednou porazit a jednu výhru by brali určitě i nyní. V jejich útoku, možná trochu překvapivě, vévodí nadhazovač Marek Minařík, který začal chodit na pálku v konci loňské sezóny, kde nemohl pro zranění nadhazovat. Letos už má na svém kontě 16 hitů, z toho 4 homeruny a BA .390. Na kopci zatím odházel 27,2IP, má 1 winner a rozdal 22SO. O další výhry se podělili Anderson, Rabinowitz, Nevěřil a Vohánka. Tempo podepsalo nového nadhazovače Petera Reyese z USA, který se určitě o víkendu zapojí do hry. Arrows mají ve svém středu zkušené nadhazovače v čele s reprezentantem Borisem Bokajem, který má, stejně jako Marko Vykoukal již 4 winnery. Jejich baterii navíc před sezónou posílil WesleyRoemer, na svou příležitost čeká také Burkholder. Ostravští pálkaři s letos také činí – zatím odpálili 193 hitů, z toho 14 homerunů. Terrell Joyce je na BA .500 a vévodí pálkařským statistikám celé Extraligy. 

Zajímavá a vyrovnaná by mohla být série mezi Eagles Praha a Hrochy Brno, která startuje v pátek večer pod světly a pokračuje v sobotu doublem v areálu U hrocha. Hroši v minulém kole doslova ubojovali dvě výhry nad Nuclears, Eagles brali rovněž dvě výhry nad Kotlářkou a celkem jsou na tom o jedno vítězství hůře než jejich soupeř. Vloni se spolu týmy utkaly 7x a bronzový obhájce byl úspěšnější 5-2. Soupeři sousedí v tabulce a mají i podobné týmové statistiky, Eagles pak ve svém středu pálkaře Matěje Hejmu (19 hitů, 5 HR, BA .358) a Jasona Jarvise, nadhazovače, který se letos zatím jako jediný připsal skalp Draků (40SO, ERA 2.93). Hroši bratry Ondráčkovy (dohromady 35 hitů) a Stevena Chamberse (3W, 46SO, ERA 3.00).

Týmy mají stále o co hrát, bitva o postup do první šestky bude tuhá a napínavá. Hráči potřebují vaši podporu a vy se můžete těšit na pěkný baseball, který je zatím v Extralize k vidění.

Starší články