>

Velikonoce s baseballem

Evženie Votinská, 18.04. 2019 Extraliga

Extraligové týmy mají za sebou třetinu z plánovaných utkání základní části soutěže a další přidají i o Velikonocích. Na Velký pátek budou rozehrány čtyři z pěti plánovaných triplů tohoto víkendu.

Třebíč Nuclears se utkají s Technikou Brno, která v sobotu získala své první vítězství v soutěži. Nuclears byli v sérii s Arrows neúspěšní, ale zatím se s bilancí W-L 4-5 drží na postupové 6. příčce. S Technikou mají z roku 2018 bilanci W-L 3-2, když se týmy potkaly nejen v základní části, ale také v nadstavbě o udržení nejvyšší soutěže. Brent Gilespie z Třebíče patří zatím k nejlepším pálkařů oddílu a také celé Extraligy se 14 hity a pálkařským průměrem (BA) .400. V dresu Techniky je to Richard Sázavský, autor 2 homerunů s BA .387. Zatím jednou výhru brněnského týmu má připsánu zkušený Martin Střítecký. Čtyři třebíčské výhry si rozdělili nadhazovačské opory Lukáš Hlouch a Dalton Erb. Týmy startují sérii v pátek v Třebíči, v sobotu a v neděli pak na Kraví Hoře.

Olympia Blansko sehraje tři zápasy s Kotlářkou Praha. Blanenský tým začal sezónu dobře, sebral jednu výhru Arrows, porazil 2x Techniku, ale na Draky i přes nadějně rozehrané zápasy nestačil. Kotlářka to má trošku jako na houpačce a po třech výhrách nad Skokany, jedné nad Tempem a Hrochy je zatím 4. Podle historických tabulek získal Olympie v zápasech základní části nad Kotlářkou zatím jedinou výhru. K nějaké další by jí mohl pomoci Dondrei Hubbard, který navázal na dobré výkony z roku 2018, a zatím má na svém kontě 13 odpalů a BA .464. Kotlářka rozkládá svou útočnou sílu mezi více hráčů – tři homeruny již zapsal Jakub Slákdek, dva Martin Mužík a po 1 Brebner a Truesdale. Týmový pálkařský průměr pak mluví jasně pro pražský tým .267 vs. 182. Série zápasů začíná v pátek večer v Blansku, sobota je pak vyhrazena doublu v Praze Na Markétě.

Souboj vloni druhého a třetího celku, tedy Draků Brno a Eagles Praha, začíná v pátek večer na MBS, kde pokračuje také v sobotu, na neděli se týmy přesouvají do krčského areálu. Draci zatím potvrzují své kvality, mají nejlepší týmové statistiky na pálce (.347) i na nadhozu (1.78). Eagles naopak trochu ztrácí, dvakrát dokázali porazit pouze Tempo, z duelů s Arrows a Nuclears brali pouze po 1 výhře. V roce 2018 spolu hrály týmy celkem 7 utkání a byli úspěšnější Draci v poměru W-L 5-2. Ti zatím zapojili do hry 9 nadhazovačů, pro další dny nemohou počítat s Peterem Moylanem, ale i tak je jejich nadhazovačská baterie velmi silná a o 9 výher se podělilo 6 mužů. Eagles dávají v utkáních příležitost svým mladým nadějím a spoléhají na výkony reprezentanta Tomáše Duffka (2xW, ERA 1.71.). Pálkaři víkendových soupeřů se zatím postarali celkem o 180 hitů, z toho 12 homerunů.

Rovněž v pátek zahajují triple obhájci titulu Arrows Ostrava a vloni šestí Hroši Brno. Ostravští drží druhé místo v tabulce, mají na svém kontě pouze 2 prohry (s Eagles a Skokany) a jejich útok i obrana fungují dobře. Obzvláště jejich schopnost získat v jedné směně nadprůměrný počet doběhů budí respekt. Hroši jsou zatím třetí, z poslední série s Kotlářkou odešli vítězně a mají sezónu dobře rozehránu. Historická bilance vzájemných utkání v základní části Extraligy je vysoce kladná pro ostravské W-L 31-10. Podle statistiky OBP, tedy procentuální úspěšnosti dostávání se na mety, mají Arrows v TOP 10 celkem 4 hráči v čele s Joycem, kterému šlape na paty Tomáš Juněc. Dobře se uchytila také nová akvizice z USA Alex Rubanowitz. Hroši spoléhají na výkony bratrů Ondráčků a letos také na autra druhého grandslamu sezóny Martina Dvořáka. Tři winnery, tedy prozatím nejvíce z celé soutěže, má na svém kontě Hroch Steven Chambers, po dvou ostravští Boris Bokaj a a Marko Vykoukal. V Ostravě se hraje v pátek večer a v sobotu odpoledne, v Brně poté v neděli odpoledne.

Stejný počet výher a proher (3-6) má zatím na svém kontě poslední víkendová dvojice, a to Tempo Praha a Skokani Olomouc. Ti jediní zahajují svá utkání až v sobotu doublem v Praze, v neděli pak pokračují v Olomouci. Oba týmy se před sezónou netajili postupovými ambicemi a touhou být mezi šesti týmy v nadstavbě, zatím se jim ale tolik nedaří. Týmy mají velmi podobné týmové statistiky na pálce i na nadhozu, Skokani byli přeci jen úspěšnější v získávání bodů, kterých mají o 11 více. Po dvou výhrách zapsali David Nevěřil a Mason Felt, dobré výkony na pálce předvádějí Jake Rabinowitz a Jakub Voják, kteří mají oba 11 hitů.

Víkend by měl být slunečný a hráči věří, že si ve sváteční dny najdete chvilku také na baseball.

Starší články