>

Třetí extraligové kolo přineslo další grandslam i první výhru Techniky

Evženie Votinská, 14.04. 2019 Extraliga

No-hitter Borise Bokaje, první výhra Techniky Brno, statečný ale marný boj Olympie s Draky, výhra Tempa na metu zdarma v ie-breaku nad Eagles, grandslam Martina Dvořáka z Hrochů v zápase s Kotlářkou. To je pár zajímavých informací z dalšího extraligového kola, které se hrálo od středy až do neděle.

Eagles Praha – Tempo Praha 12:6, 6:0, 2:3
Pražská derby přinesla hodně emocí, spíše nechvalný zápis do historie a také tie-breakovou výhru na metu zdarma. Středeční večerní zápas se nesl ve znamení emocí, které způsobila menší kontrola nadhazovačů nad míči létajícími z jejich rukou a tím pádem celkem 12 trefení pálkařů (psali jsme zde). K vidění byl ale také krásný homerun Matěje Hejmy a velký obrat týmu z Krče, který nakonec bral první výhru v sérii.
Další vzájemný zápas proběhl na Krči opět pod světly a domácí ho zvládli celkem jasně i díky dobrému výkonu Tomáše Duffka na nadhozu a pálkařskému umu Dominica Piazzy. Ten byl v útoku u všeho důležitého a připsal si 3 hity ze 4 startů. Tempo nasadilo Jake Rabinowitze a konec utkání zvládl David Vohánka, který zastavil útočnou hru domácích. Tempo sice trefilo 6 dobrých odpalů, bod z nich ale žádný nevytěžilo. Za Eagles zápas doházeli mladíci Ondřej Kvapil a Viktor Šmidt.
V sobotu se vzájemný souboj přesunul na hřiště Tempa a domácí prostředí přineslo hráčům z Libuše vítězství. Na kopci startovali Jhai Anderson a Jason Jarvis, který nakonec odehrál celé utkání. To se po vyrovnaném průběhu rozhodovalo až v 10.směně a skončilo pro Jarvise nešťastně, když na plné mety dal metu zdarma David Nevěřil. „Vyšla nám na jedničku nadhazovačská rotace Anderson – Zelenka – Nevěřil. Výkon soupeřova nadhazovače zaslouží poklonu. I když jsme na něj celý zápas tlačili, velmi dobře nás držel od zisku bodu. Síly mu došly až v 10. směně,“ okomentoval úspěch svého týmu Lubomír Čuhel. Tempo odpálilo celkem 11 hitů, Jarvis dal 10 SO, nadhazovači Tempa pak celkem 13 SO.

Olympia Blansko – Draci Brno 3:5, 6:16,1:9
Draci Brno dále kráčí extraligou bez prohry, byť se hráči Olympie hodně snažili, aby to neměli tak jednoduché. V prvním zápase, ve čtvrtek večer, otáčeli vicemistři nepříznivé skóre z první směny (0:3) a povedlo se jim to až v 8. inningu. Na hity skončilo utkání 6:6, ale body brali Draci.
Pátečnímu utkání v Blansku předcházel bohatý program v rámci akce Army Day a Peter Moylan uspořádal svou malou autogramiádu. Olympie začala výborně, ale Draci opět ukázali, že umí v pravou chvíli zabrat. 12 ze 16 bodů získali až v poslední třetině utkání. Skvělý výkon v dresu Blanska předvedl na nadhozu Śtěpán Havlíček, v dresu Draků se prostřídali Petr Minařík a Martin Schneider, kteří rozdali dohromady 11SO.
Sobotní zápas v Brně začala Olympie také lépe, ale úvodní získaný bod na Petera Moylana po hitu Dondreie Hubbarda hned v první směně zápasu, byl nakonec i jejím posledním. Draci se prosadili na Davida Farkaše až ve 3.inningu třemi body a rozhodující náskok získali po jeho vystřídání Janem Nebenführem opět až v konci utkání. Peter Moylan odházel 4 směny a rozdal 8 SO, utkání pak doházel Radim Chroust. Třemi hity se blýskli Petr Čech a Ondřej Furko, který nastoupil jako DH a zápas takto okomentoval:. „Po obdrženém bodu jsme začali střílet, všechno fungovalo, jak mělo, zápas pohodlně zavřel Radim Chroust a Koblih dnes senzačně tři hity.“

Třebíč Nuclears – Arrows Ostrava 5:17, 0:10, 1:8
Nuclears nakonec nevyválčili proti obhájci titulu ani jednu výhru. V prvním, středečním, zápase se drželi až do 6.směny, ale nakonec vysoko prohráli (více zde).
V pátečním utkání neměli proti skvěle házejícímu Borisi Bokajovi šanci a utkání skončilo rozdílem po 7.směně, aniž by se Nuclears podařilo trefit jediný hit. Boris svůj no-hitter navíc podpořil 11SO: „Do zápasu jsem šel s tím, že chci dávat rychlé směny, ať tam kluci dlouho nemrznou. To se nám povedlo, a dopadlo to, jak to dopadlo. Obrana zahrála fantsticky, důležité zákroky přišly od Kuby Malíka a Alexe Rubanowitze. Kredit jde celému týmu.“ Vedle dobré obrany předvedl Alexander Rubanowitz skvělé výkony také na pálce se 4 hity z 5 startů.


Třetí letošní utkání těchto soupeřů hrané v sobotu v Třebíči, bylo až do 6.směny vyrovnané, bez bodů. Ondřej Satoria i Lukáš Hlouch předváděli dobré výkony a oba týmy marně usilovaly o první doběh. Šestký inning byl bohužel pro domácí tým osudový – Arrows dokázali po chybách v obraně a díky dobrým odpalům získat v jedné směně celkem 8 bodů a rozhodnout tak celá zápas ve svůj prospěch. Nezastavil je ani střídající Jose Flores, který ale nakonec podal dobrý výkon a další body soupeři nedovolil. Za Arrows utkání dohazoval Matěj Satoria a povolil Nuclears pouze 1 doběh.
„Tento hrací týden jsme se potýkali nejen s chladným počasím, ale také se zdravotními komplikacemi. Několik hráčů trápily virózy či jiné zdravotní potíže. Navzdory všem překážkám a improvizacím tým předvedl solidní obranu a kvalitní výkony na nadhazovacím kopci. V útoku dohromady 35 doběhů az 3 zápasy je dobrá bilance,“ zhodnotil všechny zápasy s Blanskem hlavní trenér Boris Bokaj.

Hroši Brno – Kotlářka Praha 5:2, 3:13, 7:4
Sobotní utkání v Brně startovali Steven Chambers a Jackson Brebner. Chambers se nakonec ukázal jako těžší překážka pro kotlářské pálkaře a povolil pražskému týmu pouze 1 bod a to až v 7.směně. Naopak Hroši se prosadili hned ve 2.inningu, ve kterém získali 5 bodů a svůj náskok v pohodě udrželi až do konce. Tři hity Joa Truesdala a dvoumetový odpal Martina Mužíka na úspěch nestačili.
Na neděli se celá série přestěhovala do Prahy. První duel rozhodla druhá směna a následně pak čtvrtá. Hroši šli na startujícího Jana Nováka do vedení hned v první hře., domácí dokázali bodovat a ve svém druhém útoku dali čtyřmi body základ své pozdější rozdílové výhře. Jakub Sládek trefil dvoubodovým homerun a i on přispěl k ý bodům v jedné směně svého týmu. Za Hrochy otevřel na nadhozu zápas Svatoslav Kraut, dohazoval Michal Puškár, po dvou hitech dali Martin Dvořák a Michal Ondráček. Na druhé straně tři hity ze tří startů předvedli Scott Mulhearn a Jackson Brebner.
Druhé nedělní a celkem třetí střetnutí začali lépe Hroši a dostali se do vedení 2:0. V dalších třech směnách pak vítězili spíše Lukáš Ercoli a Jan Kucin na nadhozu. Kotlářka srovnala v 5.měně, ale Hrochům, kteří vystupovali v utkání jako domácí a měli tudíž dohrávku se podařilo díky grandslamu Martina Dvořáka získat 4 body a opět svému soupeři odskočit. "Dnes se to povedlo za 4 body mně, příště to tam, doufám, padně někomu jinému." To už byl na nadhozu za pražský tým mladý David Komorous, který Ercoliho vystřídal v průběhu směny. I přes další dílčí bodové zisky na obou stranách, dotáhli Hroši toto utkání k vítězství. Za Kotlářku zápas doházel Jiří Vavruša, za brněnský tým Martin Kollár. Na pálce se dařilo Janu Pappovi se 3 hity ze 4 startů. "Mám radost, že jsme se dokázali skoncentrovat na poslední zápas série p tom, co nás Kotlářka v prvním nedělním zápas jasně přehrála," byl s výhrou spokojen autor grandslamu a catcher Hrochů Martin Dvořák a pokračoval: "Cíl, proklouznout do play-off se nám po vyhrané sérii přiblížil. Prostě parádní neděle."

Skokani Olomouc – Technika Brno 5:3, 8:9, 7:1
Skokani s Technikou rozehráli své letošní zápasy sobotním doublem vOlomouci a obě utkání byla velmi dramatická. První utkání začala Technika lépe, vedla 3:0, ale nakonec odešla poražena, byť na hity vyhrála 10:9. Na nadhozu startovali zahraniční akvizice týmů Justin Woods a Michihiro Koizumi.
Druhé utkání začalo divoce – po první směně byl stav 3:3. Technika chodila jako první na pálku a každý její bodový zisk dokázali domácí téměř ihned napodobit. Nepodařilo se jim to pouze v 8. inningu, kdy na 2 její body odpověděli pouze jedním a nakonec tak těsně podlehli. I oni měli v tomto zápase více hitů, ale stejně to, podobně jako v prvním utkání Technice, na výhru nestačilo. Technika mohla slavit první výhru v letošním ročníku Extraligy. Diváci, kteří vydrželi i na druhý zápas byli svědky několika pěkných odpalů – tříbodového homerunu Matěje Menšíka a třímetových hitů Richarda Sázavského, Jakuba Vojáka, Justina Woodse a Ondřeje Antoše. Sázavský a Menšík skončili utkání s bilancí 4 hitů ze 4 startů!
Nedělní zápas se hrál na Kraví hoře a tentokrát byl dramatický a vyrovnaný pouze do 4. inningu. Do té doby Mason Felt i Michal Kočí žádné doběhy nedopustili. Poté ale udělalo pole Techniky několik chyb, Skokani přidali pár dobrých odpalů a dostali se do vedení 6:0 po 5.inningu a utkání dotáhli do vítězného konce. Na straně Skokanů zápas doházel Fabrizio Minardi, který umožnil domácím alespoň jeden bod útěchy. Michal Kočí strávil na kopci celé utkání, tedy 9 směn a přes porážku předvedl dobrý výkon podpořený 10 SO.

Tabulce nadále vévodí Draci Brno, za nimi jsou se ztrátou dvou výher Arrows Ostrava, třetí příčku prozatím drží Hroši Brno.

Další extraligové kolo je naplánován na velikonoční víkend. Počasí by mělo být již opravdu jarní, tak věřme, že se předpověď vyplní a hráči i diváci si budou moci dobrým baseballem zpestřit tyto jarní svátky.

Fotografie: Dalibor Andrýsek, Jan Beneš

Starší články