>

Hodnocení sezony: 4. místo Kotlářka Praha

Jan Beneš, 28.02. 2019 Extraliga

Každoročně ambiciózní pražský celek z Markéty neprožil sezonu podle svých představ. Předsezónní cíl v proniknutí na medailové příčky se nepovedl a i to byl možná důvod, proč po sezoně skončil u týmu hlavní trenér Michal Müller, jeho nástupce se stane Scotty Mulhearn.  Sezonu 2018 zhodnotila stálice v kádru Kotlářky MATĚJ ŠŮCHA.

Matěji, jak hodnotíš sezonu 2018?

Sezóna pro nás byla rozhodně velkým zklamáním. Na začátku sezóny jsme měli velké ambice, ostatně jako každou jinou sezónu, a průběh základní části, který byl mnohem lepší než ta loňská, naznačoval, že by se tyto ambice mohlo podařit naplnit. O to větší zklamání pak přišlo, když jsme se neprobojovali mezi nejlepší 3 týmy. Ještě k tomu o jednu jedinou výhru, kdy jsme mnoho zápasů nadstavby prohráli o jediný bod. Takže sezonu bych já osobně hodnotil jako ne zrovna úspěšnou.

Přesto, jaký byl nejlepší moment tohoto ročníku?

Nejlepší momenty sezony bych viděl hned dva. Jedním z nich byla výhra nad Arrows Ostrava hned zkraje sezony, kdy jsme ostravské Šípy udolali po mnohahodinové bitvě v extra inningu. Dalším momentem pak byly dvě výhry nad Draky Brno v nadstavbové části. Draci do té doby soutěží procházeli velmi suverénně, od Opening Day snad s jednou či dvěma prohrami, a my je byli schopni dvakrát ze tří zápasů porazit. Tyto výhry pro nás byly velmi důležité, protože nás dokázaly pořádně nakopnout.

A kdy bylo týmu naopak nejhůře?

Nejtěžším i nejhorším momentem zároveň byl ten fakt, že jsme nepostoupili mezi 3 nejlepší týmy soutěže o jednu jedinou výhru. Po zápase mezi Draky a Krčí, kdy Krč Draky porazila, už bylo jasné, že mezi top 3 nepostoupíme. Bylo to velké zklamání pro všechny hráče i fanoušky. Nicméně jsem byl velmi rád za to, jaký zápas jsme odehráli den poté s Arrows a nezakončili jsme sezonu odevzdaným zápasem.

V sezoně jste opět využili několik importů, jak jste byli spokojeni s jejich výkony?

Letos jsme měli importy celkem 3, i když o 2 z nich už těžko hovoří jako o importech. Všichni je spíše vnímají jako stabilní součást týmu. Scotty Mulhearn i Jackson Brebner-Russ nám pomáhají už několik sezon a jsme s nimi velmi spokojeni. Jackson se postupně vypracoval mezi nejlepší nadhazovače EXL, na pálce často pomohl clutch hity a v dugoutu je naprosto nepostradatelnou osobností. Scotty byl letos takovým univerzálem, kdy odehrál spoustu zápasů na 2B, 3B i SS. V playoff jsme ho v nouzi dokonce postavili na kopec a objevili v něm tajnou nadhazovačskou zbraň. Stejně tak jako Jackson je i Scotty výborným spoluhráčem, který se u nás v týmu cítí jako doma. Naším třetím importem byl letos japonský Rio Tsurumaki, který se k nám připojil v průběhu sezony. Nikdo nevěděl, co od Ria očekávat, ale když ve svém prvním startu v české lize odpálil homerun, bylo jasné, že i on bude silnou posilou. Bohužel Ria během sezony trápil natažený sval a do mnoha zápasů kvůli tomu nenastoupil, nicméně i tak byl na všech trénincích a pomáhal, jak mohl.

Koho bys zvolil jako hráče sezony v Kotlářce?

Jako hráče sezony bych já osobně viděl Dana Vavrušu, a to nejen kvůli jeho výborným statistikám, ale taky kvůli jeho roli a pozici v týmu. Do příletu Martina Mužíka Dan odchytal všechny zápasy. Po celou sezonu byl Dan motorem našeho týmu, hlavně naší pálky. Jeho občasné výkyvy nálady směrem na rozhodčí jsme mu jako tým relativně ochotně promíjeli , protože jsme věděli, že bez Dana se nám bude vyhrávat těžko.

Co říkáš na návštěvnost během roku 2018 nejen na Markétě?

Návštěvnost bych hodnotil asi podle klubů. Nám se daří na zápasy relativně stabilně lákat extraligový nadprůměr, co se týče počtu fanoušků. Pozitivní výjimkou byly oba Matuška Day, kdy se nám ve spolupráci s Pivovarem Matuška podařilo dostat na hřiště vždy alespoň 500 lidí. Byly však domácí zápasy, na kterých bylo více hráčů než fanoušků, a to se musíme pokusit do příští sezony změnit. Nejvíce se mi návštěvnost líbí na Arrows, kam stabilně chodí velký počet fanoušků a tvoří dobrou atmosféru. Velkým zklamáním jsou pak Draci, kteří nejsou schopni na svoje zápasy přilákat větší počty diváků (nemluvím o finále). Například během nadstavby bylo na našich zápsech na MBS v “divácky atraktivních časech” asi tolik fanoušků, jako při zápasech základní části v Blansku mezi Kotlářkou a domácí Olympií (nic proti Blansku, třeba je situace proti jiným týmům jiná). Obecně mi přijde, že od té doby, co se změnil herní formát, aby bylo více zápasů v atraktivních časech a zápasy byly v co nejvíce dnech, tak je to horší jak pro hráče, tak pro fanoušky. Místo toho, aby na baseballu obě skupiny strávily jeden den a mohly se pak věnovat i něčemu jinému, fanoušci se většinou rozhodnou pro návštěvu jen jednoho zápasu a hráči nesmyslně cestují a tráví na hřišti veškerý volný čas. Dalším týmem s relativně dobrou návštěvností je Třebíč a při zápasech mezi Kotlářkou a Eagles jsou tribuny také vždy relativně zaplněné. Co se týče návštěvnosti ostatních klubů, tak tu bych označil za velmi nízkou (alespoň tedy při našich zápasech). Celkově tedy hodnotím návštěvnost spíše jako špatnou a věřím, že vrácení se k doubleheaderům by tuto situaci mohlo zlepšit. Propagační akce fungují, což vím z vlastní zkušenosti, kde jen za pomocí Facebooku se nám podařilo na hřiště přilákat více než 500 diváků.

Jaké novinky se chystají na Kotlářce pro rok 2019?

Hlavní novinkou je nový head coach Scotty Mulhearn a na další novinky… nechte se překvapit.

Starší články