>

"Důležitý bude každý zápas" ví Michal Kohout

JB, 14.03. 2018 Extraliga

Česká baseballová extraliga 2018 startuje na konci března. Jak se připravují olomoučtí baseballisté Skokani Olomouc na další sezonu? Jaká bude sestava týmu a jak to vypadá s novými zahraničními posilami? To a mnohé další prozradili v následujícím rozhovoru manažer týmu Michal Kohout a hrající trenér Jakub Voják.

Jak probíhá příprava na extraligový ročník 2018 v Olomouci?
Michal Kohout: Připravujeme se standardně jako každým rokem. To znamená jednak organizovaně v podobě tréninků celého týmu v tělocvičně, tak i formou individuálních tréninků v posilovnách, kterých se jednotliví hráči účastní. Do Vánoc jsme se zaměřovali zejména na fyzickou přípravu, od ledna jedeme i baseballové dovednosti.

Kdy a kde chystáte zápasy před startem sezony?
Jakub Voják: Věřím, že nějaký zápas snad stihneme odehrát. Většinou se domlouváme s týmy, které jsou poblíž, to znamená buď Blansko, Ostrava, nebo může jít i o druholigový tým. Jde hlavně o to dostat se na hřiště a zahrát si zápas pod modrou oblohou.

V jaké podobě je v současné chvíli kádr?
Michal Kohout: Čeští hráči jsou ve stejné podobě, v jaké byli v předešlých sezonách. O zahraničních posilách víc řekne náš dlouhodobý skaut, tedy Kuba Voják.

Jakube, jak to vypadá se zahraničními posilami?
Jakub Voják: Zájem zahraničních hráčů hrát v Evropě je velký a jde o důkladný výběr. Občas to není jednoduché, protože musíte nasbírat dostatek informací a ty také ověřit. To, co zájemci píší, nemusí být pravda. Většinou se tedy opírám o informace od svých zahraničních přátel a od hráčů, které znám. Mnohokrát se ostatním klubům stalo, že posily, které přivezly, nakonec nepotvrdily to, co o sobě sdělily a kluby je musely posílat domů. Tomu se chceme vyhnout. Snažíme se, aby se nám něco podobného nestalo.

Prozradíš konkrétní jména hráčů, která letos nastoupí v dresu Skokanů?
Jakub Voják: Všichni hráči jsou Australané a známe se z jihoaustralské ligy, konkrétně z týmu West Torrens Eagles, za který jsem hrál. První zahraniční posilou bude Nathan van der Linden, který za nás hrál už před dvěma lety. Je to zkušený utility player, tedy všestranný hráč. Druhou posilou bude Joel Chapman, který je nadhazovačem a je výborný i v zadním poli.

Jak hodnotíte loňskou sezonu a co očekáváte od nadcházející?
Jakub Voják: Loňská sezona byla jednou z nejlepších, určitě se takto dá nazvat základní část. Měli jsme velmi pozitivní bilanci, přičemž dvacet vítězství jsme dosud neměli. Určitě nám pomohly právě loňské zahraniční posily. Dylan Brammer se stal nejlepším nadhazovačem v extralize, Max MacNabb, který byl v podstatě na stejném levelu, nás bohužel musel v průběhu sezony opustit, protože podepsal profesionální smlouvu v USA. Bylo to těsně před play off. To se poté odrazilo ve výsledcích. Max nám chyběl a Dylan to nemohl utáhnout sám. Play off nám už bohužel nešlo tak, jak bychom si představovali. V celkovém ohledu ale byla uplynulá sezona velmi vydařená.
Michal Kohout: Sezonu bych opravdu rozdělil na dvě části. Základní byla velmi pozitivní, a to nejen z pohledu bilancí výher a proher, ale především předvedenými výkony. Kromě zmíněného Dylana a Maxe jsme měli také velkou posilu v podobě Christophera Dawsona. Nebyl sice tak dominantním hráčem ve statistikách, byl však plnohodnotným hráčem týmu, který byl schopný pendlovat sestavou tak, jak jsme potřebovali, vždy předvedl dobrý výkon. Nadstavba se už nenesla v naší režii. Kromě ztráty Maxe vše ovlivnilo i to, jak byl program velmi nabitý. Ve své podstatě byly po prvním týdnu rozdány karty - kdo se umístí nahoře a kdo dole. Sezonu i přesto hodnotím jako velmi úspěšnou. Cíl byl dostat se do play off, což se nám povedlo jasně po kvalitních výkonech a ne žádnou náhodou. Věřím, že jsme diváky bavili předvedenou hrou. A to je náš cíl i do další sezony. Nejen dobré výsledky, ale také to, abychom ze hřiště odcházeli se vztyčenou hlavou i po případné prohře.
Jakub Voják: Ještě bych rád dodal, že se nemůže bavit jen o zahraničních posilách. Bez našich stálých hráčů by to určitě nešlo a všem patří velký dík za jejich odvedenou práci. I mladší hráči dokázali předvést skvělé výkony. Například Matěj Lázniček, který se dostal do výběru české reprezentace a už je jejím pevným členem, má naběhnuto na dobrou baseballovou budoucnost.

Jaké jsou ambice pro sezonu 2018?
Michal Kohout: Vše se bude odvíjet pochopitelně i od posil, které jsou nedílnou součástí všech extraligových týmů. Nicméně cíl je jasný. Letos je zkrácená sezona tím, že se hrají jen tři vzájemné zápasy s každým soupeřem. Důležitý tak bude každý zápas. Musíme makat od prvního do posledního utkání tak, abychom se dostali do bojů o titul. Doufáme, že se nám to povede.

Na co se můžou fanoušci těšit?
Michal Kohout: Na kvalitní výkony, ale nejen to. Letos pro diváky připravíme doprovodný program a akce, které tady ještě nebyly.

Starší články